Kuba

Jak prawidłowo dobrać papier ścierny do obrabianego materiału?

  • Posted 6 lat ago
  • Uncategorized

Zbliżająca się wielkimi krokami ciepła pora jest sprzymierzeńcem do czynienia pewnych poprawek wewnątrz mieszkania lub nawet generalnych remontów. Nic nie trwa wiecznie i podobnie sprawa ma się chociażby ze ścianami, które pod wpływem czasu niszczeją i wymagają odnowienia. Nie ma złotego środka, który pomógłby nam się przed tym ustrzec. Możemy jedynie korzystać z materiałów budowlanych wysokiej jakości które wymiernie opóźnią postępującą degradację faktury ścian, jednak nie są w stanie zapobiec jej kompletnie. Zabierając się wobec tego do omawianego remontu, musimy przygotować niezbędne jego składniki – mowa tutaj rzecz jasna o materiały ścierne, czyli w innym nazewnictwie materiały polerskie.

Przygotowanie

Przygotowując się do remontu przede wszystkim powinniśmy dokonać oględnego przeglądu stanu naszych ścian. Najprostszym rozwiązaniem, który tchnie nowe życie w mury jest malowanie, nie zawsze jednak to wystarczy. W przypadku starych i bardzo zniszczonych ścian niezbędne może się okazać szpachlowanie dziur i ubytków, które do tej pory straszyły swoim nieładnym wyglądem. Gips szpachlowy powinien załatwić większość problemów, musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że będzie to praca żmudna i zaliczająca się do tych brudnych – nieodzownym elementem jest późniejsze „skrobanie” ścian, gdyż podczas nakładania szpachli z pewnością pozostawimy grudy. Dlatego też ważne jest zaopatrzenie się w materiały polerskie, o których szerzej będzie w kolejnym akapicie. Podejmując decyzję o odnawianiu ścian musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to praca na dwa-trzy dni. Nie najmując fachowców a biorąc się za to na własną rękę spędzimy na pracach dużo czasu, w związku z czym warto odpowiednio zaplanować prace remontowe tak, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie sobie oraz reszcie domowników. Dobrym pomysłem jest również podzielenie remontu na etapy – kurz i pył skutecznie będzie działał nam na nerwy, wciskając się w każdą wolną szczelinę. Na szczęście jednak na rynku istnieje duży wybór materiałów ściernych, które samą swoją konstrukcją znacznie ułatwią nam pracę.

 

 




 

Wybór materiałów ściernych

Wybór narzędzia, jakim jest ściernica, daje szerokie pole. Możemy zdecydować się na klasyczny papier ścierny nakładany na specjalne, ręczne narzędzie, możemy też posłużyć się dedykowanemu takim pracom narzędziu elektronicznemu. Jeśli nie dysponujemy tego rodzaju sprzętem, możemy z powodzeniem korzystać z rozwiązań ręcznych, chociaż w tym wypadku musimy wziąć pod uwagę, że jeśli ilość powierzchni wymagających szlifowania jest niemała, to odczujemy to w naszych mięśniach. Jednocześnie też warto skorzystać z siatki do ścierania gipsu w miejscu klasycznego papieru ściernego – jest ona co prawda droższa, jednak wystarczy na znacznie większą ilość szlifowania. Jest tak, ponieważ o ile papier ścierny wraz z użytkowaniem traci swoje właściwości, o tyle siatkę wystarczy jedynie zdjąć z dedykowanego narzędzia i przysłowiowo „wytrzepać”. Ściernica taka jest zatem znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jak popularnie wiadomo remonty wiążą się z niemałymi kosztami, warto więc je ciąć tam, gdzie jest to możliwe bez obawy o utratę jakości wykonywanej pracy.

 

 

Co jeśli jednak wolimy pozostać przy sprawdzonym rozwiązaniu, jakim jest papier ścierny? Musimy wiedzieć przede wszystkim, na jaką gramaturę owego się zdecydować. Z reguły korzysta się z papierów oznaczonych numerem 200 – są na tyle delikatne, że nie pozostawiają brzydkich bruzd w ścianie, a jednocześnie na tyle twarde, że nie spędzimy długich godzin na szlifowaniu niewielkiego odcinka ściany. Można rzecz jasna poeksperymentować z innymi gramaturami, szczególnie w pomieszczeniach które nie są tak często eksploatowane (jak na przykład piwnica czy strych), dzięki czemu zaoszczędzimy dużo czasu kosztem jednak idealnej gładkości ściany. Jeśli w dalszym ciągu mamy wątpliwości, możemy dopytać pracowników sklepu z materiałami budowlanymi o odpowiednią ściernicę.

 

 

 




 

 

Inne zastosowania materiałów ściernych

Jeśli chodzi o ściernice, producent wykonujący je z pewnością będzie miał do zaoferowania znacznie większy rodzaj, niż jedynie takie, które przysłużą nam się podczas remontu. Papier ścierny jest bowiem symbolem i nieodłącznym elementem chociażby modelarstwa. Wykonując wyroby z drewna bądź gipsu nierzadko sięga się po tego rodzaju użyteczność, pomagającą zadbać o satysfakcjonujący efekt końcowy. Wówczas szczególnie duży nacisk kładzie się na precyzję i jakość wyrobu, wobec czego ściernice producent musi dostarczyć w najwyższej możliwej jakości.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions