Kuba

Jak użytkować zmywarkę - poradnik

  • Posted 8 lat ago
  • Uncategorized

Coraz częściej w naszych domach pojawia się sprzęt, który w znaczący sposób odciąża nas w codziennych domowych obowiązkach, które jeszcze niedawno zajmowały nam sporo czasu. Jednym z takich urządzeń jest zmywarka. Na ogół nie lubimy zmywać brudnych naczyń, a potem jeszcze wycierać je do sucha, dlatego zakup zmywarki jest niemal obowiązkowym punktem w planowaniu urządzania funkcjonalnej kuchni. Jednak, aby zmywarka służyła nam sprawnie przez długie lata, musimy nauczyć się jej prawidłowego użytkowania. Nowoczesne zmywarki wyposażone są bowiem w coraz większą ilość funkcji i programów, co może wiązać się niekiedy z kłopotami związanymi z jej obsługą.

Pierwszym zagadnieniem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć po zakupie zmywarki jest jej odpowiednie przyłączenie. Zmywarka wymaga między innymi dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej, dlatego powinna znajdować się blisko zlewozmywaka. Montaż zmywarki możemy przeprowadzić sami postępując zgodnie z instrukcją lub skorzystać z pomocy fachowca.

Korzystanie ze zmywarki

Zmywanie w zmywarce musimy zacząć od wstępnego przygotowania zabrudzonych naczyń. Oznacza to oczyszczenie ich z resztek jedzenia. Potem naczynia układamy odpowiednio w zmywarce, tak, aby nie dotykały ścianek zmywarki oraz nie zakrywały się nawzajem i aby woda łatwo z nich ściekała (czyli do góry dnem i pod skosem). Ułożenie naczyń planujemy w taki sposób, żeby ich jak najwięcej weszło do zmywarki. Musimy pamiętać, aby program pracy urządzenia zawsze był ściśle dostosowany do stopnia zabrudzenia zmywanych naczyń oraz aby używać odpowiedniego środka czyszczącego. Po zakończeniu cyklu dobrze jest pozostawić na chwilę otwarte drzwiczki zmywarki, żeby naczynia ostygły i doschły oraz została odprowadzona wilgoć i wszelkie zapachy.

Jeżeli naczynia znajdujące się w zmywarce przez jakiś czas nie będą myte, dobrze jest wstępnie namoczyć je w wodzie (w zlewie pod bieżącą wodą), aby nie doszło do zaschnięcia resztek jedzenia, które później trudno jest usunąć. Natomiast do zgarniania pozostałości posiłku na talerzach można używać specjalnych szczotek, które ułatwiają oczyszczanie powierzchni zabrudzonych naczyń.

Czego nie wolno myć w zmywarkach?

Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie naczynia możemy zmywać w zmywarkach. Są to przede wszystkim przedmioty z tworzyw sztucznych, naczynia z drewnianymi elementami, naczynia, które zostały wykonane z materiałów termoplastycznych, przedmioty ręcznie malowane, naczynia aluminiowe, kryształy oraz wszelkie rzeczy, które mają takie zalecenia producenta.

Niektóre przedmioty nie należy myć razem, gdyż może dojść do reakcji chemicznej. Są to na przykład srebra i przedmioty ze stali oksydowanej (osadza się wówczas ciemny nalot).

Czyszczenie zmywarki

Raz na miesiąc powinno się oczyścić filtr (filtry) opłukując go pod bieżącą wodą. Starannego oczyszczenia wymagają także boczne uszczelki, które można myć płynem do naczyń i letnią wodą. Jeżeli chcemy pozbyć się uporczywych zabrudzeń lub zapachów możemy wymyć zmywarkę roztworem octu, a następnie dobrze wytrzeć ją do sucha. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty do czyszczenia zmywarek, które należy używać zgodnie z instrukcją. Odpowiednie użytkowanie i konserwacja urządzeń sprawia, że rzadziej się psują i dłużej działają, dlatego warto stosować się do zaleceń producenta.

Artykuł opracowany przez specjalistów z firmy Restartagd.pl Poznań

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions