Kuba

Jak zaprojektować ogród? Doradzamy na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu

  • Posted 8 lat ago
  • Uncategorized

Zadbany, kwitnący, zielony zakątek jest obiektem westchnień nie jednego z nas, a pięknie prezentujący się ogród przydomowy stanie się obiektem zazdrości sąsiadów. Każdy, kto kiedykolwiek myślał o założeniu ogrodu z pewnością ma jego obraz w głowie i wie co chciałby osiągnąć. Jest to bardzo ważne, aby zanim rozpoczniemy pracować nad naszym zielonym azylem, uświadomić sobie co jest naszym celem i nie ulegać presji chwili, gdy to na wyprzedaży lub okazyjnie możemy kupić coś ładnego, ale co nie koniecznie pokrywa się z naszymi planami.

W naszych czasach zadbany, pięknie rosnący ogród przydomowy jest synonimem luksusu. Własny zielony azyl w pobliżu wymarzonego domu jest spełnieniem marzeń wielu z nas. Niestety koszt zatrudnienia projektanta i wykonanie ogrodu często jest wartością, która pozbawia nas możliwości spełnienia tego marzenia. Możemy jednak spróbować poradzić sobie samemu.   pewnością nie będzie to prosta i lekka praca, jednak efekt może być ukoronowaniem naszych starań. W poniższym artykule podpowiadamy jak stworzyć funkcjonalny i atrakcyjny ogród.

1. OKREŚL FUNKCJE OGRODU

Ile osób, tyle oczekiwań. Każdy z nas myśląc o wymarzonym ogrodzie widzi go i siebie w nim w innym miejscu. Wygodny hamak i mnóstwo miękkich poduch a w nim my z ciekawą książką, pojemna kanapa i radosne spotkania na tarasie, huśtawka, gra w piłkę z dziećmi, własne warzywa, busz zielonych roślin – to tylko nieliczne możliwości spędzania czasu jakie daje nam ogród. Nie zależnie od tego co zaplanujemy, nie musimy decydować się tylko na jeden wariant. Najczęściej ogrody łączą w sobie wiele stref i miejsc o różnym charakterze użytkowania. Planując ogród powinniśmy jednak przewidzieć w nim kilka obowiązkowych miejsc :

  • funkcja reprezentacyjna– reprezentuje nas i nasz dom otoczeniu zewnętrznemu, dlatego powinna być zadbana, atrakcyjna i miła dla oka. Jest to przedstawienie dla odbiorcy, jakim jest przechodzień  lub nasi goście. Często znajduje się przed domem, blisko drzwi wejściowych, a dalsza część ogrodu jest od niego oddzielona, dlatego jest to ZAPOWIEDZ tego co znajduje się dalej, charakteru, stylu dalszej części ogrodu. Ma zaskakiwać i zapraszać do odwiedzin.
     

  • funkcja wypoczynku – tak jak każdy z nas rozumie wypoczynek, tak strefa ta może być zagospodarowana, często jest to podzielone na dwa obszary : wypoczynek bierny i wypoczynek aktywny. Wypoczynek bierny to relaks na kanapie, w fotelu lub na hamaku, natomiast strefę aktywną może stanowić plac zabaw dla dzieci, boisko do gry. Ważne, aby pamiętać o zaplanowaniu tej strefy na uboczu, poza wścibskim wzrokiem, który nie pozwoli nam spokojnie wypoczywać.
     

  • funkcja użytkowa – niestety bardzo często pomijana, przez co później utrudnia nam funkcjonowanie. W większości domów konieczne jest zaplanowanie miejsca na linki do prania i ustawienie koszy na śmieci. Jeżeli nie zaplujemy tego miejsca odpowiednio wcześnie, możemy potem odczuwać negatywne skutki, poprzez brzydkie widoki lub nieprzyjemne zapachy psujące nam relaks w ogrodzie.

​* aby zadowolić wszystkich użytkowników ogrodu dobrym pomysłem jest wspólne planowanie go, w taki sposób aby uwzględnić potrzeby każdego członka rodziny. To daje nam pewność, że ogród będzie funkcjonalny i każdy znajdzie coś dla siebie.

Projektowanie ogrodu -  SuperStolarz.pl

2. SPORZĄDŹ PLAN OGRODU

Plan czyli schematyczne rozrysowanie ogrodu i elementów, jakie w nim palnujemy. Aby był czytelny możemy podzielić go na kilka różnych np. plan nasadzeń roślinnych, instalacji, funkcji. Plan pozwoli nam przewidzieć, czego potrzebujemy, oszacować koszty, czas. Da nam również wyobrażenie jak będzie wyglądał efekt naszej pracy i czy nas to zadowala. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych przeróbek, da nam pewność, że o niczym nie zapomnimy. Łatwiej przecież narysować coś kilka razy niż np. przesadzać wiele razy ten sam krzew.

3.  ODPOWIEDNIO DOBIERZ ROŚLINY

Prawidłowy rozwój roślin, zdrowy wzrost i atrakcyjny wygląd roślin jest charakterystyczny dla zieleni, która rośnie w prawidłowych warunkach. W doborze roślin powinniśmy kierować się dwoma kryteriami: warunki panujące w ogrodzie i efekt jaki chcemy uzyskać. Tylko w takim wypadu jesteśmy w stanie cieszyć się bezproblemowym ogrodem, który nie będzie wymagał od nas zbyt wiele aby zachwycać nas swoimi wdziękami. Warunki, jakie powinniśmy poznać przed wyborem roślin to :

  • gleba –piaszczysta, gliniasta, urodzajna, uboga – każdy typ ma inne właściwości i inny wpływ na rośliny, jedne poradzą sobie bez problemu na piachach, inne będą wymagały terenów urodzajnych,
     

  • odczyn gleby – możemy poznać, stosując odczynniki pH, dostępne bez problemu w sklepach ogrodniczych lub rolnych,
     

  • uwodnienie gleby ( czy na terenie występują obszary bagienne, zalewowe, skrajnie suche?),
     

  • klimat (strefa przemarzania) – bardzo istotne dla roślin mało odpornych lub szczególnie wymagających,
     

  • obszar zacieniony czy słoneczny – niektóre roślinny przejawiają różne właściwości, w zależności od nasłonecznienia.

​Są to główne parametry, niezwykle istotne w doborze odpowiednich gatunków do danego siedliska. Gdy odpowiednio zaplanujemy nasadzenia roślin w ogrodzie, odwdzięczą się nam zdrowym i atrakcyjnym wyglądem przez cały rok.

Projektowanie ogrodu 2 - SuperStolarz.pl

​ZASADY PRZY TWORZENIU PROJEKTU


  • lepiej MNIEJ niż za dużo. Ta prosta reguła znajduje swoje zastosowanie również w ogrodzie. Zdecydowanie ładniej wygląda ogród nad którym panujemy i w którym panuje harmonia i ład. Łatwiej będzie nam okiełznać ogród przydomowy, gdy ograniczymy się do kilka gatunków roślin i powiążemy je w atrakcyjne nasadzenia, powtarzające się w całym ogrodzie. Scali to ogród i uporządkuje, a nam ułatwi pielęgnację.
     
  • nawiązanie do STYLU domu i otoczenia. Ogród jest przedłużeniem domu, jego wizytówką, dlatego dobrze gdy charakter domu i jego wnętrza jest widoczny również w ogrodzie.
     
  • pamiętamy o wymiarach roślin w formie dorosłej. Często popełniamy ten błąd, zapominając, że to małe drzewko kiedyś urośnie i stanie się ogromnym drzewem. Pomimo początkowej pustki w ogrodzie staramy się nie tworzyć przepełnionych rabat, po kilku latach rośliny urosną a EFEKT będzie na pewno oszałamiający.

4. WYKONANIE

Jeżeli wszystkie punkty zostały zrealizowane możemy przystąpić do realizacji projektu i w niedługim czasie cieszyć się wymarzonym, zielonym zakątkiem.

Praca nad ogrodem i dążenie do naszego ideału będzie trudne i męczące. Jednak dzięki naszym wskazówkom uda się Państwu stworzyć ogród, który stanie się realizacją marzeń.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions