Kuba

Jaki sprzęt musimy mieć, aby nasz dom został uznany jako inteligentny?

  • Posted 8 lat ago
  • Uncategorized

Pojęcie inteligentnego domu coraz częściej występuje w obiegu społecznym i coraz większa ilość osób twierdzi, że w takim domu mieszka. Co jednak jest niezbędne do uznania danego budynku za inteligentny? Jakie są koszty usprawnień w domu oraz czy warto już teraz podążać w kierunku inteligentnego domu?

Już na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie ma w żaden sposób wyznaczonej sztywnej granicy domu inteligentnego – ciężko co prawda uznać, że samo sterowanie elektryczne roletami w zależności od nasłonecznienia jest już wyrazem domu inteligentnego, to jednak z pewnością jest pewnym tego wyrazem.

Jakie zapotrzebowanie na „inteligencję”?

Niemożliwość wyraźnego przeprowadzenia granicy pomiędzy domem „zwykłym”, a „inteligentnym” wynika między innymi z różnych potrzeb i zapotrzebowania mieszkańców. Dla jednych automatyczne otwieranie bramy garażowej gdy samochód znajdzie się na podjeździe jest wystarczającym przejawem inteligencji i ułatwieniem mieszkania, dla innych dopiero automatyczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy całą temperaturą w zależności od konkretnego pomieszczenia będzie tworzyło komfortowe warunki mieszkania.

Najczęstsze układy w inteligentnym domu?

Jakie jednak czujniki, sensory i systemy wykonawcze są najczęściej stosowane w domach inteligentnych? Pomimo tego, że elektronicznie sterować możemy niemal wszystkim w domu, to na rynku znajdziemy gotowe i dedykowane zestawy zapewniające nam obsługę między innymi:

a) oświetlenia – sterowanie oświetleniem może odbywać się za pomocą czujników ruchu, określonych godzin czy nawet sposobu oświetlenia w zależności od ilości osób w danym pomieszczeniu. Wszystko zależy od zastosowanego systemu.

b) żaluzji i rolet antywłamaniowych – nie od dzisiaj wiadomo, że na nagrzewanie się pomieszczeń w głównej mierze odpowiada dostęp światła słonecznego do pomieszczeń. Zautomatyzowanie systemu sterowania żaluzjami i roletami daje nam możliwość ograniczenia światła słonecznego wpadającego w określonych porach dniach, a nawet automatycznego zamykania rolet w przypadku wykrycia jakiegokolwiek ruchu na posesji.

c) ogrzewaniem i klimatyzacją – w ten sposób możemy nie tylko automatycznie ustawić określoną temperaturę w konkretnych pomieszczeniach, ale również uzależnić ją od pory dnia czy temperatury zewnętrznej. Wbrew pozorom jest to stosunkowo prosty sposób na oszczędności związane z kosztami eksploatacji danego budynku – po co ogrzewać bądź wentylować pomieszczenia, w których nikt nie przebywa?

d) audio-wideo – systemy odpowiadające za automatykę domu możemy również wykorzystać do sterowania chociażby sprzętem audio-wideo. Automatycznie uruchamiająca się muzyka po wejściu do domu? Nie ma problemu. Automatycznie uruchamiany telewizor na „nasz program” o konkretnej godzinie? Też nie ma problemu!

Inteligentny dom

Podsumowując, powyższe przykłady systemów automatyki domowej są tylko niewielkim wycinkiem możliwości wprowadzenia inteligencji do naszego miejsca zamieszkania. Co prawda w przypadku zaawansowanych systemów musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, to jednak poszczególne elementy możemy kupić już za kilka tysięcy. Może warto pomyśleć o wprowadzeniu takich usprawnień do własnego domu lub mieszkania?

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Asmex specjalizującej się w systemach zabezpieczeń, alarmach i kamerach do Twojego domu.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions