Kuba

Okno a komfort cieplny – 5 sposobów

  • Posted 7 lat ago
  • Uncategorized

Wybierz okna dwukomorowe

Trzyszybowe okna dwukomorowe to znaczne cieplejsze rozwiązanie niż popularne okna jednokomorowe. Zastosowanie trzech szyb i dwóch przestrzeni powietrznych pozwala na uzyskanie znacznie wyższej izolacji cieplnej, dzięki czemu ciepło w mniejszym stopniu „ucieka” z pomieszczenia. Różnica między poszczególnymi technologiami jest naprawdę znaczna. Okno jednokomorowe to najczęściej współczynnik przenikania ciepła U = 2,6 -0,9 W/m2k, a okno dwukomorowe ma współczynnik U=0,9-0,5 W/m2K (a im niższy, tym lepiej).

Przy zakupie okien dwukomorowych warto też zwrócić uwagę na to, jaki gaz zastosowano między szybami. W oknach dwukomorowych stosuje się argon, krypton, ksenon, bądź zwykłe powietrze. Najbardziej izolujący jest krypton, ale jednocześnie jest to najdroższe wypełnienie okien. Najmniej izoluje zwykłe powietrze. Wybierając okna dwukomorowe i mając jasność, że jest to zakup na lata, warto wybrać okna zawierające przynajmniej argon.

okno dwukomorowe velux

 

Stosuj odpowiedni montaż

Choć okien nie będziesz montował samodzielnie, to warto od razu wybrać firmę, która potrafi zamontować okna z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów oraz odpowiednich technologii.

Najważniejsza kwestia to izolacja termiczna i przeciwwilgociowa. W zależności od typu dachu (deskowane, z izolacją na krokwiach i pomiędzy nimi itd.) stosuje się różne zestawy izolacyjne składające się z włóknin, folii paroizolacyjnych i specjalnie dopasowanych ram. Wielu producentów okien proponuje własne zestawy montażowe dopasowane do różnych okien i typów dachów, które pozwalają na maksymalną izolację w zakresie temperatury i wilgotności. VELUX posiada trzy takie zestawy, umożliwiające montaż okien o praktycznie każdym kącie nachylenia (15º-90º).




Aby poprawić szczelność okien dachowych stosuje się również kołnierze uszczelniające. To niezbędna izolacja zabezpieczająca przed przenikaniem wody z opadów atmosferycznych i topniejącego śniegu.

Stosuj markizy i rolety zewnętrzne

To proste i wygodne rozwiązanie pozwala zredukować straty ciepła zimą i obniżyć temperaturę w mieszkaniu w słoneczne, letnie dni. Markizy odbijają od powierzchni okna promienie słoneczne i nie pozwalają im na przedostawanie się do środka pomieszczenia. Idealnie sprawdzą się latem. Rolety zewnętrzne w lecie ochronią mieszkanie przed nagrzaniem, a zimą, zaciągnięte na noc, pozwolą zmniejszyć straty ciepła tworząc między powierzchnią szyby a roletą dodatkową izolującą poduszkę powietrzną.

 

makrizy

 

 

 

 

rolety zewętrzne

 

 

Wietrz i wentyluj  

Szczelne okna to nie tylko zatrzymywanie w pomieszczeniu ciepła, ale również wilgoci. Ta zaś nie tylko wpływa negatywnie na stan naszych ścian i może wywołać pleśnienie oraz rozwój grzybów, ale również zmienia nasze odczuwanie temperatury. W pomieszczeniu o tej samej temperaturze powietrza, ale z wyższą wilgotnością wydaje się być znacznie zimniej (różnica odczuwalna jest na poziomie nawet 3-4ºC).

Odzyskuj ciepło

Aż do 75% ciepła można odzyskać stosując wentylację z rekuperacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pomieszczeniu zapewniony jest zdrowy klimat i stała wymiana powietrza na świeże. Jednocześnie pomieszczenie się nie wychładza. Rekuperacja zapewnia również optymalizację poziomu wilgotności.

Naokienna wentylacja z rekuperatorem to rozwiązanie, które można zastosować z różnymi typami okien dachowych i kołnierzy. Dzięki bardzo cichej pracy, to system wybierany również chętnie tam, gdzie ważna jest ochrona przed hałasem (pokój dziecka, gabinet do pracy), bo wentylacja odbywa się przy zamkniętych oknach.

Inwestycja w nowe, ciepłe okna i rolety nie należy do najniższych, ale dość szybko można zauważyć różnicę w rachunkach za ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest też komfort przebywania w mieszkaniu latem. Warto zatem wykorzystać nowe rozwiązania technologiczne i zadbać o rachunki i … własną wygodę.




© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions