Kuba

Prasy dla przemysłu stolarskiego

  • Posted 7 lat ago
  • Uncategorized

Prasa pneumatyczna wiatrakowa

Prasy pneumatyczne wiatrakowe  to urządzenia o wysokim stopniu zmechanizowania, w których obsługa wykonywana ręcznie została zminimalizowana do załadunku i rozładunku drewna. Prasy pneumatyczne wiatrakowe stosowane są do klejenia drewna na szerokość w celu uzyskania elementu typu „blat” czyli np. w płyty meblowe, blaty czy parapety. Na rynku dostępne są prasy pneumatyczne wiatrakowe w wersji z czterema, sześcioma lub ośmioma polami załadowczymi zwanymi polami roboczymi lub półkami. Większa ilość półek pozwala na ciągłą wymianę materiału. Zakładom o średniej wielkości produkcji w zupełności wystarczają prasy cztero i sześcio półkowe natomiast dużym przedsiębiorstwom, w których klejenie odbywa się przez 24 godziny na dobę zaleca się prasy ośmio półkowe.

Każde pole robocze posiada siłowniki hydrauliczne docisku górnego oraz siłowniki docisku wzdłużnego. W zależności od gabarytów prasy półka może posiadać do czterech docisków bocznych i do dziewięciu docisków wyrównujących, które bardzo dokładnie wyrównują klejona płytę na całej szerokości i długości. Do obrotu pól załadowczych służy motoreduktor, który obraca ramę o 60º, umożliwiając odbiór sprasowanych blatów i załadunek nowego surowca.




Prasa trapezowa

Prasy trapezowe są bardziej uniwersalne niż prasy wiatrakowe. Przede wszystkim przeznaczone są do klejenia drewna w blaty, płyty meblowe, parapety, stopnie schodowe, siedziska, nogi stołowe, krawędziaki i belki, do obłogowania i okleinowania wąskich płaszczyzn. Konstrukcja pras pozwala na efektywne klejenie drewna o długościach większych niż same prasy, np. na prasach o długości 3000mm można kleić drewno o długości 4000mm. Dzięki regulacji parametrów pola roboczego urządzenia mogą służyć do klejenia elementów stolarki drzwiowej i okiennej. Wykorzystywane są również do sklejania elementów drewnopochodnych.

Producenci pras trapezowych posiadają w swojej ofercie prasy w wersji jednostronnej, dwustronnej lub z dociskiem bocznym.

W prasach trapezowych każde pole robocze podzielone jest na sekcje dociskowe sterowane indywidualnie. Każda prasa posiada regulację grubości klejonych elementów oraz regulację wysokości załadunku na każdym polu. Pozwala to na klejenie elementów o różnych grubościach oraz o różnych wysokościach. Siła docisku regulowana jest reduktorem ciśnienia. Dodatkowym wyposażeniem prasy może być docisk boczny, który służy do klejenia lub montażu konstrukcji ramowych, takich jak okna czy drzwi.  Dociski wyrównujące mogą być mechaniczne lub pneumatyczne.

Zaletą pras trapezowych jest możliwość dostosowania ich długości do realnej potrzeby klientów, którzy zamawiają nawet siedmiometrowe maszyny. To również swobodny dostęp do całej przestrzeni załadunkowej, możliwość pracy przy maszynie więcej niż jednej osoby a co za tym idzie znaczne przyspieszenie cyklu klejenia. 




Śrubowy ścisk ręczny

Tańszą i prostszą w obsłudze alternatywą dla dużych, automatycznych urządzeń są ściski ręczne wyposażone w śruby trapezowe. Urządzenia te przeznaczone są do klejenia drewna w płyty, na grubość – blatów, parapetów, stopni schodowych, siedzisk, krawędziaków, belek, doklejek jak również do montażu elementów prostokątnych płaskich lub przestrzennych.

Na rynku występuje kilka typów śrubowych ścisków ręcznych dostosowanych do potrzeb odbiorców.

Propozycją dla zakładów stolarskich zajmujących się głównie klejeniem drewna litego w płyty są ściski śrubowe z wymienną metalową listwą wyrównującą klejoną płaszczyznę oraz stojakiem obrotowym. Ściski te wyposażone w śrubę trapezową Tr 20/4 zapewniającą docisk 300kg. Listwę można łatwo zdemontować w celu klejenia grubszych elementów.

Propozycją dla bardziej wymagających zastosowań są ściski śrubowe wzmocnione przesuwne. Dają ona więcej możliwości w zakresie siły docisku oraz grubości klejonego pakietu. Ściski te zapewniają docisk 1000kg dzięki śrubie trapezowej TR26x5 oraz umożliwiają swobodne przesuwanie ścisku po stalowej ramie stojaka dzięki rolkom tocznym. Na profilach ścisków wygodnie układa się pakiet elementów gotowych do klejenia. Bezstopniowa regulacja długości klejenia pozwala na swobodne dysponowanie polem roboczym. Dla ścisków śrubowych wzmocnionych przesuwnych można zastosować różne typy stojaków np: stojak pionowy, stojak poziomy lub z płytą otworową.




© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions