Kuba

Przepis na… wymarzoną kuchnię

  • Posted 8 lat ago
  • Uncategorized

Podstawowym składnikiem wszystkich udanych przepisów (nie tylko kulinarnych) jest pomysł. Bywa, że dodatek jednej przyprawy odmienia smak „zwykłej” z pozoru potrawy – nie inaczej jest również z kreacją innych estetycznych smaków, które odbieramy różnymi zmysłami. Jest takie miejsce, które powinno łączyć smaki, współtworząc niepowtarzalny klimat każdego domu. Co zrobić, żeby stworzyć kuchnię naszych marzeń?

Niezależnie od tego jakim metrażem dysponujemy, czy dużą i przestronną kuchnią, czy niewielką (bywa, że nawet bez dostępu do okna) – zawsze możemy za pomocą kilku „trików” ją odmienić i odświeżyć.

Czy musi się to wiązać z remontem? Niekoniecznie. Jeśli czujemy, że naszej kuchni przydałby się jakiś nowy akcent, który jednocześnie doda jej klimatu i charakteru – odkryjmy na nowo jej plastyczny potencjał.

Dzięki szerokiemu asortymentowi materiałów i dodatków wnętrzarskich, możemy stworzyć niewielkim sumptem niebanalny wystrój pomieszczeń, a szczególnie wdzięcznym „modelem” dla takich działań jest pełna kolorów i aromatów kuchnia.

Wyeksponujmy kolor

Kolor ma znaczenie, również w kuchni – także tej niewielkiej i słabo oświetlonej. Prostym zabiegiem zwiększającym optycznie pomieszczenie jest zastosowanie jasnych kolorów. Nie zapominajmy też o grze światła, które zawsze „trafia” na różne materiały i kolory. Światło świetnie „czuje” się ze szkłem. Jak w kuchni zastosować ten właśnie materiał, który doskonale odbija światło?

Nie musimy się ograniczać do tradycyjnego „rozumienia” szkła w kuchni – czyli szklanej galanterii – współczesne technologie pozwalają wyprodukować bezpieczne materiały szklane, które z powodzeniem można stosować m.in. w domowych wnętrzach. Bardzo duże możliwości daje szkło lacobel i plexi.

Szklane płytki i tafle można idealnie dobrać do każdego pomieszczenia – może to być zarówno szkło z połyskiem, jak i szkło matowe, utrzymane w jednorodnej kolorystyce, jak i z bardzo dobrej jakości drukiem.

Możemy wybierać spośród wielu kolekcji najpopularniejszych motywów (w tym worów typowo kuchennych) ale również zamówić wydruk zdjęcia z własnej kolekcji.

Wyobraźmy sobie np. zdjęcie naszego sadu albo różne ujęcia ulubionej zastawy… na ścianie między meblami – zamiast tradycyjnych płytek (przy czym nie musimy ich demontować – szkło, o którym mowa, można bez problemu instalować na płytkach). Taki motyw dekoracyjny świetnie prezentuje się zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym.

Jeśli nie chcemy w ten sposób dekorować ściany i jesteśmy zwolennikami bardziej tradycyjnych rozwiązań (wybór farb odpornych na typowo kuchenne zabrudzenia, czy też płytek ceramicznych, jest bardzo bogaty) nie bójmy się wprowadzić choćby jednego elementu awangardowego, który na pewno nie zdominuje całości aranżacji – wręcz przeciwnie – wyeksponuje ją, nadając jednocześnie świeżości i indywidualizmu naszej kuchni.

Taki efekt uzyskamy np. dekorując skrzydło drzwi (albo jedną, dwie półki) nowoczesną fototapetą (w niewielkiej kuchni szczególnie dobrze sprawdzą się modne fototapety 3D, które „wprowadzają” do pomieszczenia element wielowymiarowości, tym samym optycznie je powiększając).

Warto pamiętać, by zanadto nie przesadzać z ilością dodatków (mamy tu na uwadze również kolory). Szerokie plany (ściany, podłogi) powinny być utrzymane w jednolitej kolorystyce (jaśniejsze ściany, nieco ciemniejsza podłoga). Na takim tle atrakcyjnie prezentują się dekoracje typu „eko” – proste i wykonane z naturalnych materiałów misy, kosze, dzbany (wiklinowe, gliniane, bambusowe, szklane i in.). a także owoce i warzywa.

Prostota kontra styl rustykalny?

Do jasnej kolorystyki ścian i nowoczesnych materiałów dekoracyjnych bez problemu dopasujemy odpowiadające nam meble. Na takim tle świetnie będą się prezentować zarówno bardzo dziś modne meble minimalistyczne (nowoczesne, proste w kształcie i funkcjonalne) ale również meble nawiązujące do stylu rustykalnego – gdy marzy się nam kuchnia w „babcinym”, nostalgicznym nieco wydaniu.

Kuchnia może się również stać inspirującym polem do dizajnerskich eksperymentów dla zwolenników bardziej kreatywnego podejścia do aranżowania przestrzeni – stylu fusion – łączącego „zgrabnie” elementy różnych konwencji. Jeśli obdarzeni jesteśmy smakiem plastycznym, na pewno stworzymy kuchnię wyjątkową, z różnymi akcentami i kontrapunktami stylistycznymi.

W takiej kuchni znajdzie się miejsce zarówno dla nowoczesnych regałów, jak i starodawnej komody malowanej w ludowe wzory (albo przemalowanej na kolor jednolity), dla prostego stołu bez niepotrzebnych ozdobników i „stuningowanych” starych, zdobionych krzeseł, znalezionych gdzieś na starym strychu (albo na internetowej aukcji, czy na giełdzie staroci).

Takie elementy dodadzą kuchni ciepła – szczególnie tej utrzymanej w dominującym dziś stylu minimalistycznym.

Jeśli jesteśmy zwolennikami prostszych rozwiązań – zadbajmy o to, aby w naszej kuchni nowoczesnym meblom towarzyszył „żywszy” akcent – piękne kwiaty doniczkowe.

Dodajmy naszej kuchni ulubionego przez nas smaku!

Artykuł został napisany przez zespół Decoplanet.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions