Kuba

Przymierzasz się do aranżacji wnętrza kuchni? Przemyśl jej układ!

  • Posted 8 lat ago
  • Uncategorized

Meble, sprzęt, a może kolor ścian? Nic z tych rzeczy. W przypadku aranżacji kuchni najbardziej liczy się ergonomia – optymalne rozmieszczenie mebli przekłada się bowiem na znacznie większy komfort oraz bezpieczeństwo prac kuchennych. Zobacz, jaki układ najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.

Wyróżnia się kilka podstawowych układów kuchennych. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, więc decyzję o wyborze jednego z nich powinniśmy oprzeć na wielkości naszej kuchni, jej kształcie oraz liczbie domowników. Przy aranżacji kuchni trzeba również pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego, czyli umieszczaniu zlewozmywaka, lodówki oraz kuchenki blisko siebie – to w końcu najczęściej używane urządzenia. Najlepiej rozmieścić je w ten sposób, żeby tworzyły one w naszej kuchni kształt trójkąta, gdyż dzięki temu droga pomiędzy nimi stanie się najkrótsza i tym samym najefektywniejsza.

Układ jednorzędowy

 

Tego typu układ mebli kuchennych spotyka się najczęściej. Jego największą zaletę stanowi prostota oraz możliwość zastosowania w pomieszczeniach o niewielkim metrażu – właściciele małych kuchni powinni rozważyć płytę indukcyjną, która w razie konieczności może posłużyć im za dodatkowy blat. Generalnie zabudowa jednorzędowa to idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają same lub gotują sporadycznie. Niemniej znacznie wydłuża ona odległości pomiędzy poszczególnymi strefami, więc z całą pewnością nie można nazwać ją ergonomiczną.

 

aranżacja kuchni

 

Kuchnia na planie litery L

 

Zabudowa tego typu stanowi rozszerzenie układu jednorzędowego. Rozmieszczenie sprzętu i mebli wzdłuż dwóch prostopadłych ścian umożliwia łatwe pomieszczenie w kuchni większej ilości osób oraz zapobiega powstawaniu w niej zatorów ruchu. Jeżeli chodzi o aranżację wnętrz, to dużą zaletą układu na planie litery L jest jego duża uniwersalność – pasuje on zarówno do przestrzeni zamkniętych, jak i otwartych. Planujesz połączyć swoją kuchnię z jadalnią lub salonem? Nie ma problemu. Pamiętaj jednak, że w trakcie kucharzenia będziesz zwrócony plecami do reszty domowników/gości; jeżeli chcesz tego uniknąć, rozważ zamontowanie wyspy kuchennej.

 

aranżacja kuchni L

 

Układ w kształcie litery U

 

Takie ustawienie mebli skutecznie poprawia ergonomię całego pomieszczenia oraz znacznie usprawnia wszystkie czynności kuchenne. Układ ten stwarza doskonałe warunki do pracy we dwoje, a poza tym zapewnia ciągłość blatu roboczego. Rozwiązanie to ma też jednak pewne wady. Przede wszystkim wymaga sporo miejsca, uniemożliwia wstawienie stołu oraz wymusza aranżacyjną ostrożność w rogach – jeżeli postawimy tam piekarnik lub zmywarkę, to możemy utrudnić sobie otwieranie szafek.

 

aranżacja kuchni U

 

Układ na planie litery G

 

Wspominamy o nim na samym końcu, bo też rzadko bierze się go pod uwagę przy aranżacji wnętrza kuchni. Wynika to głównie z tego, że wymaga on dużo przestrzeni, a poza tym posiada sporą ilość elementów narożnych. Niemniej ma on też swoje zalety: przede wszystkim zabudowa na planie litery G umożliwia optymalne wytyczenie trójkąta roboczego. Pamiętajmy jednak, żeby zlewozmywak umieścić na najdłuższej ścianie. Z kolei lodówka powinna znajdować się naprzeciwko strefy roboczej, najlepiej na jednej z krótszych ścian.

 

aranżacja kuchni G

aranżacja kuchni wyspa

 

Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Autorem artykułu jest Pan Maciej Balcerek – menadżer firmy Perfect Space z Warszawy zajmującej się kompleksowym projektowaniem i aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions