Styl Biedermeier rozwinął się w Niemczech i Austrii w I połowie XIX wieku, wraz z przemianami społecznymi i umocnieniem pozycji mieszczaństwa. Choć nie został on dokładnie opisany i nie wiążą się z nim żadne manifesty programowe, jego elementy można znaleźć w aranżacji wnętrz. Jakie są cechy stylu Biedermeier?
Choć cechy stylu Biedermeier nie zostały wyraźnie zdefiniowane, możemy określić jego dokładne ramy czasowe, które są związane z dwoma wydarzeniami. Jego początek związany jest z zakończeniem wojen napoleońskich i kongresem wiedeńskim w 1815 roku. Z kolei kres przypada na Wiosnę Ludów w 1848 roku. Styl ten obejmował przede wszystkim kulturę mieszczańską, a jego elementy cieszą się popularnością również dziś.
Styl Biedermeier rozwinął się przede wszystkim w Niemczech i w Austrii, ale był popularny również w innych krajach z tego kręgu kulturowego. Czerpał on z francuskiego stylu Empire, angielskiej regencji i stylu federalnego ze Stanów Zjednoczonych. Biedermeier definiował niemiecką kulturę mieszczańską, która umocniła wówczas swoją pozycję. Styl Biedermeier to sztuka tworzona przez mieszczan dla mieszczan. Wyróżniała go prostota i komfort użytkowania. Zrezygnowano z przepychu, który można było znaleźć na ówczesnych dworach, na rzecz przedmiotów o dość prostych kształtach, które miały być przede wszystkim użyteczne.
Pełne przepychu, bogato zdobione meble, które powstawały z myślą o pałacach i dworach, nie znajdowały zastosowania w niedużych mieszkaniach w mieście. Były też drogie i trudne w utrzymaniu. Zaczęto więc wytwarzać meble, które były funkcjonalne i dopasowane do stylu życia mieszczan. Styl Biedermeier możemy dziś uznać za prekursorski, ponieważ to wtedy zrezygnowano z dekoracyjnego charakteru mebli na rzecz przedmiotów użytecznych i wygodnych.
Meble biedermeierowskie wyróżniają się prostotą i są pozbawione przepychu. Funkcjonalność i komfort użytkowania są tutaj kluczowe. Do ich produkcji wykorzystywano przede wszystkim rodzime gatunki drewna, takie jak dąb, orzech, grusza, wiśnia czy czereśnia. Meble Biedermeier mają jasne, pogodne barwy, często używane są motywy kwiatowe i pasy. Również kolory ścian mają jasne, przyjemne barwy. Charakterystyczne są stoły, które mają zaokrąglony kształt i opierają się na jednej nodze. Wnętrza urządzone w tym stylu są przytulne i zaciszne. Dużo tu bibelotów, wzorzystych dywanów, drapowanych firanek czy serwet.
Jeśli lubisz elementy wyposażenia wnętrz, które są przede wszystkim praktyczne i użyteczne, możesz wyposażyć swoje mieszkanie w przedmioty nawiązujące do stylu Biedermeier. Nie muszą to być meble, ponieważ jest wiele innych artykułów związanych z tym stylem. Mogą to być ramki do zdjęć w stylu retro, które pozwolą wyeksponować najważniejsze wspomnienia. Panie docenią też oryginalne szkatułki na biżuterię. Szkatułka w formie figury kobiety to zarówno ciekawa ozdoba, jak i praktyczne miejsce na przechowywanie biżuterii, jest bowiem wyposażona szufladki. Pięknym wyglądem wyróżnia się toaletka z owalnym lustrem, dzięki której codzienny makijaż nabierze wyjątkowego charakteru. W salonie lub sypialni idealnie sprawdzi się natomiast nieduża komódka w stylu Biedermeier, z jedną szufladką. Jeśli natomiast szukasz niebanalnej szafy na ubrania, możesz wybrać szafę w stylu retro z ręcznie malowanymi kwiatami. Ma ona wiele uroku i ozdobi każde wnętrze. W mieszkaniu urządzonym w stylu Biedermeier nie może też zabraknąć niezwykłego żyrandola, który łączy w sobie elementy kryształu i mosiądzu.
undefined
© All rights reserved. Created with Voxel