Oświetlenie to bardzo istotny element wystroju wnętrza. Właściwie dobrana lampa, klosz i żarówka mogą zupełnie zmienić nastrój, który panuje Twoim domu. W każdym ognisku domowym najważniejszym i najbardziej eksponowanym pomieszczeniem jest salon. W salonie spędzamy najwięcej czasu, czy to samotnie, czy też w gronie rodziny i przyjaciół. Bardzo ważną kwestią w salonie jest oświetlenie, które może pełnić, aż trzy funkcję jednoczenie.
Oświetlenie w pokoju gościnnym może pełnić jedną, dwie lub kilka funkcji, najlepszym wyjściem jest dobranie takiego rodzaju lamp i żyrandoli, aby w efekcie końcowym spełniały one wszystkie z nich:
Oświetlenie powinno pełnić funkcję doświetlającą ważne strefy salonu, przede wszystkim światło należy kierować na jadalnie, obszar wypoczynkowy i rekreacyjny. Podczas dopierania lamp powinno się zwracać uwagę na barwę światła, to właśnie ona ma największy wpływ na panujący nastrój i emocje. Dodatkowo za pomocą światła można sprawić, że salon będzie wydawał się większy lub mniejszy. W takim wypadku świetnie sprawdzą się oświetlone wnęki lub światło padające prosto na sufit – w zależności od potrzeb.
Lampy i żyrandole umieszczone w salonie z pewnością powinny dodawać uroku dla całego wnętrza, zarówno w dzień jak i po zmroku. Światło doskonale buduje nastrój pomieszczenia, oczywiście bardzo ważne jest tutaj jego natężenie oraz barwa. Większość osób decyduje się na miękkie i ciepłe światło, które swoim lekkim zabarwianiem przypomina światło dzienne. Barwy zimne najczęściej stosowane są w pomieszczeniach użytku publicznego, np. szkołach, biurach, urzędach i szpitalach.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest skierowanie światła na jeden wybrany obiekt w salonie. Doświetlenie punktowe sprawia, że osoby wchodzące do tak urządzonego salonu pierwszą uwagę zwrócą właśnie na wyostrzony za pomocą światła eksponat. Najczęściej w taki sposób oświetlane są obrazy, rzeźby czy też antyki.
W każdym salonie powinno się montować dużą ilość źródeł światła, ponieważ właśnie w tym miejscu wykonywanych jest wiele różnych czynności. Niektóre osoby wolą poleżeć na kanapie oglądając telewizor przy lekko przygaszonej lampce, inni zaś wolą mocniejsze światło i bujanie w fotelu podczas czytania książki, a dzieci biegające po całym domu potrzebują jeszcze czegoś innego. Warto, więc zainstalować kilka różnych źródeł światła i pamiętać o tym, aby każde z nich można było włączyć osobno.
Oświetlenie do salonu powinno składać się z elementów takich jak:
Dobranie oświetlenia do salonu powinno być uzależnione do wielkości i wysokości pomieszczenia. W wysokich pokojach gościnnych dobrze sprawdzają się żyrandole, których długość zwisu można dowolnie regulować. W pomieszczeniach niższych, gdzie odległość do sufitu jest mniejsza niż 2 metry ładnie i komfortowo będą pasować płaskie plafony lub halogeny właściwie dobrane do całego stylu wnętrza.
Żyrandole i halogeny zazwyczaj umieszcza się pośrodku salonu, jednak nie jest to koniecznością. W pomieszczeniach o nietypowych kształtach należy instalować tyle źródeł światła i w tych miejscach, w których jest potrzeba doświetlenia.
Wybierając oświetlenie sufitowe warto zwrócić uwagę na kierunek przepływu strumienia świtała z lampy, ponieważ ma on duże znaczenie w efekcie dekoracyjnym. Światło kierowane ku górze może przyciągać wzrok mieszkańców i gości na np. źle pomalowany sufit, pęknięcia lub niedociągnięcia malarza.
W przypadku oświetlenia do salonu w postaci lamp stojących na pewno uzyskamy optyczne podwyższenie wnętrza. Lampy stojące posiadające żarówki, których świtało kierowane jest w dół i do sufitu pozwolą na czytanie książki lub rozwiązywanie krzyżówek podczas pozycji siedzącej.
Lampy ze zdobionymi kloszami, od niedawana powróciły na salony i chętnie stawiane są na komody i boczne stoliki. Doskonale podkreślają styl wnętrza oraz pełnią role dekoracyjną, dodatkowo rozświetlając salon.
© All rights reserved. Created with Voxel