Kuba

Odnawiamy drewnianą podłogę! Co warto wiedzieć o cyklinowaniu?

  • Posted 8 lat ago
  • Uncategorized

Każda drewniana podłoga niszczy się z biegiem lat – co pewien czas konieczne jest zatem przeprowadzenie cyklinowania. Zobacz, jak zabrać się za remont drewnianej podłogi.


Na czym polega cyklinowanie?

Cyklinowanie to sposób na odnowienie zniszczonej drewnianej podłogi, polegający na zeszlifowaniu jej wierzchniej warstwy. Do tego celu używane są specjalne maszyny szlifujące, zwane cykliniarkami. Zeszlifowaną i wyrównaną powierzchnię należy także wypolerować, nadając jej pożądaną gładkość. Konieczne może okazać się również uzupełnienie ubytków w podłodze poprzez szpachlowanie.

 

 

odnawiamy drewniana podloge

 

 

Jakie rodzaje podłóg można cyklinować?

Cyklinowaniu poddać można różne rodzaje drewnianych powierzchni – świetnie wyglądać będzie po nim np. dębowa podłoga. Metoda sprawdzi się, gdy chcemy odświeżyć podłogę z desek, parkiet z drewnianych klepek, a nawet panele drewniane. Warunkiem jest jednak dobry stan techniczny podłogi – poszczególne jej elementy nie mogą być obluzowane. Czy zawsze warto cyklinować drewniany parkiet? Przydatne wskazówki znajdziesz w artykule http://domifikacje.pl/better-home/cyklinowanie-drewnianego-parkietu-czy-nowa-podloga/.

 

 

Przygotowanie do pracy

Drewniana podłoga to prawdziwy skarb i klasa sama w sobie – warunkiem jej estetycznego wyglądu i funkcjonalności jest jednak odpowiednia dbałość o jej stan. Cyklinowanie możemy przeprowadzić samodzielnie lub wynająć specjalizującą się w tego typu pracach firmę. Jeśli planujemy sami podjąć się tego zadania, możemy zakupić cykliniarkę bądź ją wypożyczyć.

 

Przed przystąpieniem do pracy warto ocenić stan podłogi. Niewielkie ślady użytkowania i słabe zabrudzenia znikną już po pierwszym szlifowaniu – poważniejsze zniszczenia mogą wymagać powtórzenia zabiegu dwukrotnie lub trzykrotnie. Zanim zabierzemy się do cyklinowania, musimy z pomieszczenia wynieść wszystkie meble i usunąć listwy przypodłogowe. Następnie należy podłogę odkurzyć i umyć.

 

 

odnawiamy drewniana podloge

 

 

Cyklinowanie krok po kroku

Przed rozpoczęciem cyklinowania należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi cykliniarki. Aby efekt pracy był zadowalający, koniecznie należy zwrócić uwagę na odpowiednią kolejność używania papierów ściernych. Ważny jest także sposób prowadzenia urządzenia, czyli kierunek szlifu. Cała powierzchnia podłogi powinna być równomiernie zeszlifowana, łącznie z brzegami, narożnikami i innymi trudno dostępnymi miejscami. W przypadku bardzo zniszczonej podłogi konieczne może okazać się szpachlowanie; zabieg ten ma na celu wypełnienie ubytków i szpar pomiędzy klepkami czy innymi elementami podłogi.

 

Konserwacja podłogi drewnianej

Po cyklinowaniu podłogę trzeba oczyścić z pyłu. Końcowym etapem pracy będzie ponowne zabezpieczenie jej powierzchni odpowiednio dobranym preparatem. Do wyboru mamy lakierowanie, olejowanie i woskowanie. Warto pamiętać, że każdy z tych sposobów wykańczania podłogi wymaga ponawiania co określony czas. Różnią się także sposoby pielęgnacji podłóg lakierowanych, olejowanych i woskowanych. Aby zapewnić podłodze piękny wygląd na długo, nie wystarczy dokładne cyklinowanie i odpowiednia konserwacja.

 

Drewno wymaga także dbałości na co dzień. Warto chronić drewnianą podłogę przed nadmiarem wody. Aby uniknąć powstawania zarysowań, należy systematycznie ją odkurzać. Dobrym sposobem jest podklejenie nóżek mebli filcowymi podkładkami.

 

Cyklinowanie to praca żmudna i wymagająca uwagi. Dzięki niej jednak drewniana podłoga wyglądać będzie jak nowa!

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions