Ceny nieruchomości w Polsce należą do najwyższych na świecie w stosunku do pensji Polaków. Dotyczy to wszystkich nieruchomości, ale przede wszystkim domów. Największe polskie miasta, w tym Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk charakteryzują się tym, że bardzo niewielki odsetek mieszkańców posiada domy jednorodzinne. Są one po prostu zbyt drogie.
Skąd tak wysokie ceny domów w naszym kraju?
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Warto tutaj wymienić podstawowe z nich, ponieważ wiedza na ten temat na pewno jest wiedzą przydatną.
Wydaje się, że najważniejsza rola jest tutaj odgrywana przez deweloperów – więc przedsiębiorstwa budujące polskie nieruchomości. Bardzo często ceny przez nich „dyktowane” są bardzo wysokie. Są one porównywane do cen zagranicznych, jednak nie w odniesieniu do pensji tamtejszych obywateli, a nominalnie. Oznacza to, że np. obywatel Niemiec, zarabiając kilkukrotnie więcej niż Polak, jest w stanie kupić dom za podobną cenę.
Jest to podejście niewłaściwe. Ceny nieruchomości, tak jak wszystkich innych dóbr, powinny być porównywane pod względem ich stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju, a nie nominalnie.
W związku z tym wydaje się, że deweloperzy powinni obniżyć ceny swoich nieruchomości. Odbyłoby się to z korzyścią dla wszystkich, bowiem niższe ceny oznaczałyby, że więcej Polaków mogłoby kupić domy, a więc deweloperzy sprzedaliby ich więcej. Ich zarobek nie byłby zatem niższy.
Aby jednak firmy deweloperskie mogły obniżyć ceny sprzedaży domów, potrzebna jest także znacząca obniżka cen nabywania ziemi. Obecnie ziemia będąca w rękach państwa lub samorządów jest w Polsce bardzo droga. A zatem deweloperzy, kupując drogo ziemię, są zmuszani zawyżać ceny sprzedawanych nieruchomości. Wiele jest tutaj zatem do zrobienia ze strony władz publicznych.
Inną kwestią są liczne wymogi formalne, które należy spełnić, kupując dom, a szczególnie budując go samemu. Wymogi te nie tylko powodują wydłużenie budowy w czasie, ale także znaczący wzrost kosztów, ponieważ za wiele czynności świadczonych w tym zakresie przez instytucje publiczne osoba budująca dom musi płacić.
Warto też wspomnieć o kosztach samej budowy, w tym przede wszystkim wynagrodzenia firm budowlanych. Są one wysokie, ponieważ, jak wspomniano, proces budowy jest długi – wydłużają go wspomniane wyżej formalności. Jeżeli budowa trwa, a daną formalność trzeba „załatwić”, to firma budowlana nie rezygnuje ze swojego zarobku w tym okresie. A budowa nie postępuje.
Wreszcie na wysoką cenę budowy domów składają się też ceny materiałów budowlanych. Podobnie jak ceny samych nieruchomości, są one porównywane z zagranicznymi nominalnie, a nie w stosunku do pensji. Dlatego też nie dziwi sytuacja, w której w Niemczech czy we Francji można kupić materiały budowlane po cenach zbliżonych do polskich.
Jak zatem widać, jest wiele spraw do załatwienia, które mogłyby pozwolić obniżyć ceny domów w Polsce. Wydaje się, że jest to bardzo ważne, bo rynek nieruchomości to jeden z najważniejszych w każdym kraju, w tym w państwie polskim.
Portal Stockbud.pl wsparł nas merytorycznie.
© All rights reserved. Created with Voxel