We wnętrzach, których wystrój jest inspirowany poczuciem estetyki mieszkańców Północy, panują prostota i minimalizm. Ma być czysto, jasno i bez zbędnych ozdób, a przy tym komfortowo i naturalnie. Z barw preferowana jest czysta biel i odcienie brązu, dla kontrastu wprowadza się grafitowe lub wręcz czarne elementy wyposażenia. Dopuszczalne są delikatne pastele, byle nie w nadmiarze. Wbrew pozorom tak wąska paleta kolorów stwarza wcale niemało możliwości urządzenia kuchni. I tak drewniane krzesła do kuchni zestawić można ze stołem w kolorze drewna sosny czy jesionu. Aby całość nie wyglądała zbyt surowo, wystarczą kremowe, miękkie siedziska i obrus albo bieżnik w różowo–białą kratę.
Proste, naturalne krzesła z wygodnym oparciem dobrze będą komponować się także ze stołem polakierowanym na biało. Tu już nie potrzeba żadnych innych ozdób poza estetycznym podkładkami pod talerze. Ciekawy wizualnie efekt da również połączenie krzeseł do kuchni polakierowanych na czarno z białym, prostokątnym albo okrągłym, stołem. Do tego wystarczy dobrać monochromatyczną tapetę z roślinnym wzorem i dużą lampę wiszącą nad stołem, by kuchni w stylu skandynawskim dodać nieco elegancji.
Styl postindustrialny cechuje prostota i minimalizm inspirowane surowością pofabrycznych wnętrz. Dobrze widziane są fragmenty nieotynkowanych ścian z czerwonej cegły zdobione metalowymi listwami oraz podłogi z szarych, betonowych płyt albo drewna. Dominują ciemne barwy – grafit, antracyt, mocna czerwień i oczywiście czerń. Miejsce stołu zajmuje najczęściej blat z betonu architektonicznego albo wyspa na środku kuchni służąca i do przygotowywania posiłków, i do ich spożywania. Idealnie pasują do nich wysokie, barowe krzesła do kuchni, czyli hokery. Mimo braku oparcia są niezwykle wygodne, głównie dzięki praktycznej podpórce na stopy. Zajmują także niewiele miejsca, przez co doskonale sprawdzą się nawet w przypadku niewielkiego metrażu.
Jeśli kuchnia jest połączona z pokojem dziennym, co jest często spotykanym rozwiązaniem, podłużna wyspa stanowi umowną granicę między pomieszczeniami. Wówczas w części jadalnej można umieścić niewielki stół, a wokół niego ustawić kilka krzeseł do kuchni z kolorowego lub przezroczystego tworzywa sztucznego. Aby przełamać nieco dominację zimnych, stalowych barw, użyć można także drewnianych krzesełek polakierowanych na żółto bądź czerwono.
Przytulna, przestronna kuchnia w babcinym stylu pełna jest półek z naturalnego drewna, na których dumnie prezentują się duże, zdobione talerze i słoiczki z przetworami. Fronty celowo nieco przetartych szafek są zdobione wymyślnymi obramowaniami. Całości aranżacji dopełniają białe, koronkowe serwetki i firanki zebrane po bokach okien szeroką wstążką. W ten sielski wystrój dobrze wpisują się proste, solidne stoły i drewniane krzesła do kuchni z tapicerowanymi siedzeniami. Od ich oparcia często odchodzą zaokrąglone podłokietniki, by siedziało się na nich jeszcze wygodniej. Jeśli oparcie wykonane jest z pionowych szczebelków, to w przeciwieństwie do krzeseł do kuchni w stylu skandynawskim, często są kunsztownie rzeźbione, by były nie tylko praktyczne, ale i ładne.
Urządzenie kuchni tak, by wszyscy domownicy i goście dobrze się w niej czuli, jest pewnym wyzwaniem. Podczas jej aranżowania trzeba wziąć pod uwagę różne nie raz preferencje, a na koniec stworzyć spójną estetycznie całość. Przed zakupem szafek, stołu i krzeseł do kuchni warto zatem dojść do kompromisu co do stylu, w którym kuchnia ma zostać urządzona.
© All rights reserved. Created with Voxel