W ofertach sklepów z narzędziami dla stolarzy, możemy znaleźć niezliczoną ilość sprzętów, które stwarzają wiele możliwości w zakresie obróbki drewna. Podczas wyboru poszczególnych narzędzi, warto znaleźć sklep, w którym nie będzie nas ograniczać szerokość danego asortymentu. Z pewnością również i cena powinna być dla nas akceptowalna. Jeśli szukamy takiego sklepu, to warto jest wybrać sklep internetowy, w którym możemy oglądać i kupować niezbędne dla nas narzędzia bez wychodzenia z domu. Przykładem takiego sklepu jest sklep internetowy sklep.narzedziawarszawa.pl, gdzie możesz zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia stolarskie znanych marek.
Każdy początkujący stolarz musi postawić sobie zasadnicze pytanie: jakie są jego umiejętności oraz jakie są jego oczekiwania, co do przyszłych projektów. Na początku z pewnością będziemy zastanawiać się, czy zakres naszej profesji będzie zawierał obróbkę litego drewna, czy może zaistniała potrzeba ciesielstwa budowlanego. A może zamierzamy tworzyć meble z płyt meblowych lub tworzyć projekty czysto artystyczne? Na szczęście i dla hobbystów i dla amatorów majsterkowania w drewnie, producenci wyszli naprzeciw tworząc modele narzędzi meblarskich, które są dostępne na każdą kieszeń.
Zanim podejmiemy decyzję odnośnie tego, w jakie narzędzia stolarskie się zaopatrzymy, musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie rozplanowanie przestrzenne naszego warsztatu. Przede wszystkim nasze pomieszczenie musimy podzielić na poszczególne obszary robocze, w których będziemy wykonywać naszą pracę. Jest to tym bardziej istotne, że zdecydowana większość stolarzy-amatorów, a nawet specjalistów, boryka się z ograniczonym metrażem swojego warsztatu. Dlatego ważne jest to, żeby w najbardziej optymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń.
Jeżeli dysponujemy wolną ścianą możemy zamontować na niej specjalne organizery lub/i uchwyty służące do „trzymania” naszych narzędzi. Bardzo łatwo możemy znaleźć gotowe uchwyty czy też specjalne szyny magnetyczne, na których bez problemu zawiesimy nasze narzędzia. Dzięki takiej organizacji przestrzeni roboczej, będziemy mieć ułatwiony dostęp do często używanych przez nas akcesoriów stolarskich.
Narzędziem absolutnie podstawowym w pracy każdego stolarza, jest młotek. Jest to narządzie iście historyczne, bo uważane za jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Młotek powinniśmy dobrać w zależności do tego, do czego zamierzamy go stosować. Tutaj największe znaczenie ma obuch.
Obuch młotka produkowany jest z różnych tworzyw. Może to być drewno, może to być guma, a może to być plastik lub inne tworzywa miękkie. Najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany przez fachowców, jest obuch ze stali. Jeżeli pracujemy na delikatnych materiałach lub np. chcemy poprawić ustawienie lakierowanych elementów drewna, wykorzystujemy młotek z miękkim obuchem. Jeśli natomiast chcemy po prostu wbijać gwoździe czy też ustawiać wkręty, stosujemy młotek z obuchem metalowym.
Kształt młotka również nie jest bez znaczenia. Młotki ciesielskie w swoim kształcie mają specjalny obuch, na którym możemy ustawić gwóźdź, który chcemy wbić. Tą samą częścią możemy też gwóźdź wyciągnąć. Warto podkreślić, że jeśli młotek jest narzędziem, którego będziemy używać bardzo często, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wyważenie oraz wytrzymałość trzonka. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu tego ręcznego narzędzia, ułatwimy sobie znacznie naszą przyszłą pracę.
Kolejnym absolutnie niezbędnym ekwipunkiem każdego stolarza, są przyrządy do mierzenia. Podstawowym narzędziem do mierzenia jest zwijana metrówka, która jest sprzętem służącym do mierzenia długich powierzchni takich jak np. ściany. Jest też nieodzowna wszędzie tam, gdzie trzeba zahaczyć o krawędź mierzonego elementu. Jej wielką zaletą jest to, że pomimo swej rzeczywistej długości, jest zwijana, przez co możemy schować ją do kieszeni lub zawiesić na pasku.
Metrówki występują w różnych długościach lecz zwykle możemy spotkać metrówki o długości od 3 m do 5 m. Jeśli chodzi o budowę tego akcesoria stolarskiego, to składa się ona z haczyka, za pomocą którego możemy złapać początek przedmiotu i taśmy z podziałką. Metrówki posiadają też funkcję zatrzymywania taśmy przez zatrzask, co daje nam możliwość przytrzymania danego pomiaru.
Kolejnym narzędziem do mierzenia odległości jest miara rozkładana. Może być ona wykonana z drewna lub z tworzywa sztucznego. Dzięki temu, że ta miara jest sztywna, z jej pomocą uzyskujemy bardzo dokładny pomiar charakteryzujący się pewnością, że nie „uciekł” nam żaden milimetr. Miara rozkładana składa się w sposób bardzo praktyczny, co daje nam możliwość bezpiecznego jej przenoszenia.
Przy pracach pomiarowych, zwłaszcza dużych przestrzeni, często pojawia się problem z pomiarem bardzo długich odcinków. W tym przypadku producenci wyszli nam z pomocą tworząc dalmierze laserowe. Są to urządzenia elektroniczne, które za pomocą wiązki laserowej odmierzają nam odległość zachowując przy tym dokładność pomiaru.
Chcąc dokonać idealnego wymiarowania danego elementu, należy również zaopatrzyć się w kątowniki i przymiary, które służą do określania kątów, pod którymi nachylone są poszczególne płaszczyzny. Kątowniki są też niezbędne przy trasowaniu materiału.
W każdym warsztacie stolarskim prędzej czy później będzie się musiało pojawić imadło. Zadaniem imadła jest stabilnie przytrzymywanie danego elementu w takiej pozycji, jaka jest nam aktualnie potrzebna. Trudno jest wyobrazić sobie heblowanie, struganie, czy też szlifowanie drewna bez stabilnego zamocowania obrabianego elementu. Imadła do drewna mogą występować jako zintegrowany ze stołem roboczym zestaw. Można też nabyć imadła jako oddzielne narzędzie stolarskie, które ma możliwość mocowania w dowolnie wybranym przez nas miejscu.
STANLEY Imadło ślusarskie 150mm/6 ” HD 83-068 fot. sklep.narzedziawarszawa.pl
Jeżeli pracujemy na naturalnym materiale drewnianym z pewnością będziemy zaopatrzyć się w strugi do drewna. W sklepach stolarskich dostępne strugi ręczne bądź strugi elektryczne. Strugi ręczne dają nam większą kontrolę nad materiałem, natomiast strugi elektryczne znacznie przyspieszają pracę i wymagają od nas mniejszych nakładów fizycznych.
Chcąc tworzyć nietypowe kształty drewna i dopasowywać je do zaistniałych potrzeb, niezbędne będą również ręczne zdzieraki do drewna o różnych kształtach. Tutaj w zależności od tego, jaki kształt chcemy uzyskać, możemy zaopatrzyć się w zdzieraki owalne, podłużne lub stożkowe. Jeżeli zależy nam na tym, by powierzchnia deski stała się gładka i pozbawiona grubych drzazg i zadziorów, niezbędne będą heble do drewna.
Kolejnym narzędziem ręcznym, o którym powinien pomyśleć każdy stolarz jest dłuto, a najlepiej kilka dłut. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, powinniśmy szukać dłut o różnych kształtach i szerokościach. Możemy bowiem kupić dłuta profilowane, dłuta proste, dłuta do wrębów czy też malutkie długa rzeźbiarskie, a nasz wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji.
Kolejnym sprzętem bez którego trudno wyobrazić sobie warsztat stolarski, jest wiertarka. Wiertarki do drewna mogą występować jako małe i poręczne wkrętarko-wiertarki akumulatorowe. W takiej konfiguracji są niezbędnym narzędziem stolarskim, nieodzownym przy pracach monterskich, gdzie pracę wykonujemy w trudno dostępnych miejscach. W zależności od wykorzystania parametrów obrotowych wiertarki, możemy wkręcać wkręty lub tworzyć otwory czy frezy.
Oddzielną grupą narzędzi są wiertarki udarowe, niezbędne do wykonania odwiertów w ścianach. Są nieodzowne zwłaszcza wtedy, gdy trzeba zawiesić poszczególne elementy montażowe na kołkach rozporowych. Wiertarkę do drewna należy dobrać do swoich indywidualnych preferencji i zapotrzebowań.
TRYTON Młotowiertarka SDS Plus 850W fot. sklep.narzedziawarszawa.pl
Każdy amatorski majsterkowicz drewna jak również zawodowy stolarz, spotyka się z tematem szlifowania drewna. W zależności od tego, jak chcemy wykończyć powierzchnię oraz jaki dokładnie materiał będziemy szlifować, musimy dobrać odpowiedni sprzęt. Jeżeli zależy nam na szlifowaniu oraz profilowaniu różnych krawędzi, powinniśmy zastosować szlifierki taśmowe. Szlifierki taśmowe to rodzaj elektronarzędzi, na które nakłada się rolkowy papier ścierny o różnych grubościach. Szlifierki taśmowe możemy stosować, gdy np. chcemy wykonać szlif na płaskiej powierzchni. Jednak należy pamiętać, że przy takim zastosowaniu tego narzędzia stolarskiego, trudniej jest kontrolować równomierność szlifowania.
Do powierzchni płaskich zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są szlifierki cyrkulacyjne. Mają one różną średnicę oraz posiadają możliwość regulacji obrotów, co pozwala nam na stopniowe uzyskiwanie coraz gładszej powierzchni. Stosując przy tych urządzeniach papier ścierny o bardzo wysokim gradiencie, możemy polerować np. drewno lakierowane. Jeżeli potrzeby naszego szlifowania ograniczają się do mniejszych powierzchni, a szlifowanie ma przebiegać z dużą kontrolą i delikatnością, powinniśmy zaopatrzyć się w rączkę do szlifowania z papierem ściernym.
© All rights reserved. Created with Voxel