Kuba

Ceramika poryzowana – dobry wybór przy budowie domów jednorodzinnych

  • Posted 7 lat ago
  • Uncategorized

Cegły ceramiczne znane były światu już w III w. p. n. e. Jako materiał budulcowy wykorzysytwano je już w Babilonie czy starożytnych Chinach. Przez lata technologia ich wykonywania stale się doskonaliła, aby dziś w pełni zautomatyzowana, mogła zaoferować nam budulec o wielu przydatnych cechach przy budowie domów jednorodzinnych.

Cegły poryzowane – czym górują nad innymi materiałami budowlanymi?

Cegła jest podstawowym elementem budulcowym. Dostępna od jakiegoś czasu na rynku wersja poryzowana jest ciekawą odmianą. Powstaje ona ze zmieszania gliny pochodzenia naturalnego z mączką drzewną lub trocinami. W procesie wypalania (ok. 1000 st. Celsjusza) dodatki drewna ulegają spaleniu tworząc w strukturze cegły mikropory. Dodatkowo cegły poryzowane wykonywane są w technologii szczelinowej.




Stworzenie w przegrodzie domu jednorodzinnego jak największej ilości przestrzeni wypełnionej powietrzem gwarantuje doskonałe właściwości termoizolacyjne. W sposób naturalny budynek utrzymuje ciepło wewnątrz w okresie zimy, a także nie przegrzewa się w chwilach letnich upałów. Wysoka temperatura wypalania usuwa szkodliwe alergeny i grzyby. Istotną cechą tego materiału budowlanego jest także swobodny przepływ wilgoci w murze – nie powoduje to warunków rozwoju dla mikroorganizmów. Użytkownicy chwalą sobie ceramikę poryzowaną przez jej właściwości akustyczne. Cegły takie dobrze sprawdzają się w domach zlokalizowanych blisko źródła hałasu, np. przy drogach lub zakładach produkcyjnych. Warto dodać, że materiał ten jest bardzo ognioodporny. Wadą, jaką wyróżniają majstrowie jest kruchoć cegieł poryzowanych, wynikająca z dużej szczelinowości elementu.

Warto dodać, że w technologii poryzowanej, oprócz pustaków do stawiania ścian jednowarstwowych bez docieplania, dostępne są także gęstożebrowe stropy oraz nadproża. Elementy mają duże wymiary, optymalną wagę i łączone są techniką pióro-wpust, co niemal dwukrotnie skraca prace na budowie.

Pustaki ceramika

 

 

 

Czy to się opłaca ?

Wydawało by się, że stawianie ścian bez docieplenia z materiału o tak interesujących właściwościach musi mieć w sobie haczyk i zapewne jest nim cena. Otóż niż bardziej mylnego! Wyliczenia prowadzą do prostego wniosku; wykonanie metra kwadratowego ściany jednowarstwowej z każdego rodzaju dostępnych cegieł poryzowanych na rynku daje około 100 złotych oszczędności w porównaniu do budowy przegrody dwuwarstwowej.




Dom z ceramiki poryzowanej ma dodatkowy atut rynkowy. Material ten jest w stu procentach naturalny i zachowuje swoje właściwości przez ponad sto lat. Mamy zatem gwarancję, że w tym aspekcie nie będą wymagane dodatkowe inwestycje eksploatacyjne nawet przez pokolenia, a w przypadku sprzedaży nasz dom z biegiem lat nie będzie tracił na wartości.

Biorąc zatem pod uwagę bilans właściwości technicznych ceramiki poryzowanej oraz korzyści ekonomiczne wynikające z jej zastosowania już na etapie projektowanie domu jednorodzinnego warto rozpatrzyć jego budowę z udziałem cegieł i stropów poryzowanych.

Więcej o tematyce budowlanej znajdziecie na portalu https://pracownia-projekty.dom.pl.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions