Wybór jest trudny, specyfikacja żarówek LED może nie być jasna dla każdego, a sklepy kuszą atrakcyjnymi ofertami. Dlaczego zatem musi być to takie drogie skoro jest tak popularne? Czy korzyści, jakie otrzymujemy są w stanie zwrócić się nam tak szybko, jak obiecują to producenci? Czy zauważymy w ogóle oszczędność i różnicę? Podchodząc do sprawy kompleksowo na pewno uda się nam znaleźć wszelkie potrzebne informacje na ten temat!
To, co skłania całą rzeszę ludzi do zainwestowania w zmianę oświetlenia na takie, które wykorzystuje technologię LED, to obietnica energooszczędności. Warto dodać, że nie jest to jednak obietnica bez pokrycia, co doskonale obrazuje cały szereg przykładów porównujących pobór energii elektrycznej przez stare modele żarówek i nowe, korzystające z diod LED. Oczywiście, taka innowacja musi generować pewien koszt, co może nawet wiązać się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych za pojedyncze źródło oświetlenia, jednak w perspektywie obniżenia poboru mocy, cena ta wydaje się już bardziej uczciwa. Kiedyś głównym wyznacznikiem jasności światła była ilość Watów żarówki – teraz o wiele istotniejsze są tzw. lumeny. Gdyby porównać żarowy model o mocy 60W i nowy, „ledowy” o mocy 9W to okazało by się, że świecą tak samo jasno, a 6 razy mniej prądu to więcej środków na dodatkowe przyjemności lub dobra motywacja do oszczędności.
Tym, co dzisiejsze modele żarówek LED robią najlepiej, jest perfekcyjne oddanie barwy światła, która jest dla człowieka najlepiej przyswajalna, nie męczy wzroku oraz w zależności od koloru pobudza do pracy lub relaksuje. Standardowo chodzi tu o podział na ciepły i zimny rodzaj bieli, jednak ich jakość również powinna być odpowiednia – można to sprawdzić np. poprzez analizę widma blasku. Niektórzy producenci nie poświęcają tej sprawie jednak należytej uwagi i kosztem jakości i bezpieczeństwa użytkowników, oferują nam tańsze produkty, które pod każdym względem – także czasu działania – ustępują przemyślanym konstrukcjom, powstałym w oparciu o dogłębne analizy i testy laboratoryjne. Jeśli nie chcemy dać się nabrać, to warto powstrzymać się od zakupu żarówek LED, które mają podejrzanie niską cenę, wytworzone są przez nieznanego producenta, nie posiadają znaków potwierdzających zgodność z obowiązującymi normami, nie posiadają certyfikatu jakości oraz których blask, zamiast być równomiernie rozproszony, oślepia.
Za globalnym zastosowaniem żarówek LED oraz koniecznością dalszego rozwoju tej technologi przemawiają zarówno ekologia, jak i medycyna, a właściwie nasze biologiczne uwarunkowania zmysłu wzroku. Argumenty, które można w tym przypadku przytoczyć, to między innymi:
– kilkakrotna oszczędność energii oznacza kilkakrotnie mniejsze obciążenie sieci elektrycznych, a więc i mniejsze zużycie źródeł nieodnawialnych, które w Polsce wykorzystuje się w elektrowniach do uzyskania energii elektrycznej,
– oszczędności w tym względzie można przeznaczyć na rozwój alternatywnych źródeł pozyskania energii (w tym także ze źródeł odnawialnych, jak np. farmy wiatrowe),
– żarówki LED idealnie wpisują się w proekologiczny trend, jaki obrało współczesne społeczeństwo, i to nie bez powodu,
– złej jakości oświetlenie (również to zapewniane przez tanie żarówki LED) może nie tylko szybko zmęczyć nam wzrok, ale i przyspieszyć utratę ostrości widzenia,
– możliwość doboru blasku do warunków, w jakich będziemy używać źródeł światła należących do technologi LED (do sprzedaży wchodzą również modele, które można obsługiwać przy pomocy urządzeń mobilnych, dowolnie zmieniając ich barwę światła).
Za cenne informacje dziękujemy portalowi LenaLighting.pl .
© All rights reserved. Created with Voxel