Charakterystyczne cechy dla aranżacji przestrzeni w stylu loftowym

Znudził ci się wystrój twojego obecnego mieszkania? A może dopiero kupiłeś lokum i szukasz inspiracji, bo nie wiesz jak je urządzić? Wybór aranżacyjny wnętrz jest obecnie ogromny. Jednym z nich – ostatnio bardzo popularnym i zyskującym coraz więcej zwolenników – jest styl loftowy. Czym się charakteryzuje?

 

Czym jest styl loft?


Styl loftowy, zwany także industrialnym lub przemysłowym, charakteryzuje prostota, minimalizm, surowość, ale i funkcjonalność. Cechują go otwarte, wysokie i jasne przestrzenie i takie materiały jak szkło, kamień oraz metal. To jedna z odmian stylu nowoczesnego. Wyróżnia się dwa typy obiektów mieszkalnych w stylu loft: ciężkie (hard) oraz miękkie (soft). W pierwszym przypadku niedziałające już fabryki, magazyny, hale czy browary przekształca się na mieszkania. Z kolei mieszkania soft loft są budowane od podstaw, a tylko ich wystrój nawiązuje do opuszczonych budynków przemysłowych.


Styl industrialny nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak jeżeli go pokochałeś – tak jak wiele innych osób – koniecznie musisz rozważyć remont swojego mieszkania.


Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

 

  • Nieodłączną cechą stylu industrialnego są duże przestrzenie. Nie oznacza to jednak, by bez opamiętania burzyć wszystkie ściany w mieszkaniu, zostawiając tylko kilka, które mają wytyczyć przestrzeń łazienki. Musisz na spokojnie przeanalizować, czy jakieś ścianki działowe możesz usunąć, czy może zamiast tego całkowicie zrezygnować z drzwi lub wymienić je na drzwi ze zmatowionego szkła. Jeżeli jednak nie chcesz tak drastycznie ingerować w przestrzeń, nie martw się – są na to inne sposoby, na przykład użycie chłodnych, jasnych barw, usunięcie zbędnych, rzucających się zanadto w oczy elementów wystroju czy też wykorzystanie luster.
     
  • Kolejnym integralnym elementem stylu przemysłowego są ściany z takich materiałów konstrukcyjnych jak nieotynkowany beton, cegła czy drewno, a ponadto widoczne instalacje elektryczne i wodne. Nie poleca się natomiast przyklejania fototapet prezentujących ceglany mur czy belki drewna – zepsuje to cały efekt tego stylu aranżacyjnego. Podłogę możesz pokryć żywicą epoksydową, parkietem przemysłowym, starymi deskami lub pozostawić surowy beton.
     
  • Wielu osobom styl industrialny kojarzy się z meblami wykonanymi z europalet. Oczywiście, mają oni rację – takie meble idealnie komponują się z surowością ścian pomieszczenia. Jednak nie tylko! „Do wnętrz wykonanych w stylu loft będą idealnie pasować meble nowoczesne o gładkich powierzchniach lub takie, które zostały wykonane z kilku materiałów, na przykład z drewna i metalu. Meble w stylu loftowym nie muszą być ciemne, bez wyrazu. Surowość wnętrza mogą przełamać chociażby metalowe krzesła w intensywnym żółtym czy turkusowym kolorze” – informuje jeden z pracowników sklepu Indigo Decor.
     
  • Chociaż styl loftowy jest minimalistyczny, nie oznacza to, że jedynymi rzeczami w pomieszczeniu mają być meble. Wnętrza można ozdabiać różnymi dekoracjami, jednak nie należy z tym przesadzać. Dekoracje, które będą się w pełni zgrywać z pomieszczeniem urządzonym w stylu industrialnym, mogą być wykonane z metalu, postarzanego drewna czy szkła. Jednak aranżację można również przełamać dodatkami w stylach francuskim lub klasycznym, powodując tym samym interesujące kontrasty.

 

Aby nasz portal mógł działać prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych   (więcej)

 

Jeżeli nie wyrażasz zgody, proszę opuść tę stronę.

 

RODO

Regulamin
Polityka Cookies