Co wiemy o parkietach?

Parkiet to podłoga pojawiająca się niegdyś w najbogatszych wnętrzach pałacowych. Po pewnym czasie zaczął pojawiać się w prywatnych domach. Przez wielu uważany jest za podłogę luksusową, ze względu na jakość i trwałość lecz również i niemałą cenę.

 

 

Odpowiednio dobrany i ułożony parkiet będzie pasował do większości wnętrz. Jest elegancki i ponadczasowy. Ma dobrą izolację termiczną dlatego jest przyjemny w użytkowaniu.

 

Parkiety wykonane są najczęściej z litych deszczułek które nazywa się klepkami. Mają one wyprofilowany fryz połączenia typu pióro i wpust (wpust-wypust). Fryz jest na wzdłużnych oraz czołowych krawędziach. Dawniej parkiety były częściej klejone. W dzisiejszych czasach niekiedy może przydarzy się sytuacja, że muszą być przyklejone do podłoża.

 

Najpopularniejszymi wymiarami klepek są:

 

  • szerokość 3 - 15 cm,

  • długość 20 - do nawet 200 cm,

  • grubość 16 - 22 mm.

 

Decydując się na określoną wielkość warto pomyśleć o tym, że jest to podłoga na lata i coś co obecnie jest modne, za kilka lat może już takie nie być. Warto więc wybrać uniwersalny rozmiar oraz wzór ułożenia.

 

Parkiety mogą być:

  • lamelowe – bez pióra i wpustu, wykonane są z litego drewna o grubości do 10 mm. Parkiety tego typu są szczególnie polecane przy ogrzewaniu podłogowym. Ponadto są ok 20-30% tańsze od tych tradycyjnych parkietów.

 

  • klasyczne – zrobione z litego drewna. Mają grubość do 22 mm. Klepki łączy się na pióro i wpust. Taki parkiet jest trwały, więc można go też wielokrotnie odnawiać.

 

  • mozaikowe – wytworzone z małych elementów litego drewna, mają gdybość ok 8 mm. Nakleja się je na papier bądź siatkę. Elementy takie następnie układa się na płytach mozaikowych według wybranego określonego wzoru.

 

  • przemysłowe – z klepek litego drewna. Ma grubość do 22 mm. Deszczułki w tym typie są bardzo wąskie. Układa się je na sztorc w pomieszczeniach o dużym obciążeniu statycznym.

 

Z jakiego drewna wykonuje się parkiety?

Najczęściej wybierane są te twarde gatunki drzew. Są to dąb, jesion, buk, grab czy nawet czereśnia. Mogą być również zrobione z drewna drzew egzotycznych takich jak merbau, teak, doussie,jatoba, Irocco.

 

W sprzedaży można spotkać oznaczenia klas parkietów oznaczające usłojenie i jednolitość barwy:

 

I klasa – brak sęków, jednolite usłojenie,a także jednolita barwa;
 

II klasa – mogą pojawiać się nieznaczne sęki o średnicy do 6 mm, oraz małe różnice barwy. Dopuszczalne są lekko zakrzywione bądź pofalowane słoje;

III-V klasa - dopuszczalne są sęki o większych średnicach, jak również barwa i usłojenie na wszystkich elementach mogą być odmienne.

 

Parkiety można układać w różne wzory. Najczęściej spotykane z nich to mozaika, jodełka, drabinka, plecionka, szachownica, a także wzór angielski.

 

 

W Warszawie znajduje się salon firmy Parkiety dla Ciebie. Pracują tam fachowcy od lat zajmujący się parkietami.

 

Aby nasz portal mógł działać prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych   (więcej)

 

Jeżeli nie wyrażasz zgody, proszę opuść tę stronę.

 

RODO

Regulamin
Polityka Cookies