Kuba

Czy warto kupować gotowy płot z paneli?

  • Posted 8 lat ago
  • Uncategorized

Ogrodzenie wokół działki spełnia ważne funkcje praktyczne: ochrania nas przed niepożądanym wtargnięciem, zabezpiecza uprawy przed zwierzętami, daje poczucie prywatności, a także – w wielu przypadkach –  poprawia walory estetyczne otoczenia.


W Polsce najpopularniejsze są płoty z drewna. Pomysłów na ogrodzenie z drewna jest wiele. Najprostszym z nich jest zakup gotowych paneli lamelowych, boazeryjnych lub sztachetowych. Docierają do nas w paczce, gotowe do usadowienia w ziemi za pomocą płytkich metalowych kotew (drewno nie powinno mieć styczności bezpośrednio z podłożem). Aby je zamontować, niepotrzebne jest wylewanie fundamentów. Niekonieczne jest też ustanawianie dla nich cokołu. W takiej sytuacji jednak pamiętajmy, że dolne części płotu będą szybciej ulegać degradacji. Aby zamontować płot, należy dokładnie wyznaczyć równą linię, na której ma znajdować się ogrodzenie i połączyć ze sobą wszystkie panele podążając za instrukcją obsługi. Kupując gotowe panele, w komplecie otrzymamy elementy łącznikowe, takie jak śruby, zakręty i kątowniki. Montaż wymaga użycia jedynie wkrętarek, młota i kątomierza.

kompozycja stworzona z paneli drewnianych

Kompozycja stworzona z paneli drewnianych. Fot. Ogrodosfera

 

 

Gotowe przęsła są uniwersalne: można je zamontować jako samodzielny płot, tworząc przy tym ciekawe kompozycje, takie jak ta ze zdjęcia powyżej. Można też, z drugiej strony,  dołączyć je do słupów pozostających po poprzednim ogrodzeniu. Na uwagę zasługują tutaj szczególnie panele sztachetowe, które wyglądają wyjątkowo ciekawie z ogrodzeniem kamiennym. Wmontowując je w betonowe cokoły i słupy, uzyskamy zupełnie nieoczekiwany efekt.

drewniane panele sztachetowe ogrodzenie

Drewniane panele sztachetowe można dołączyć do pozostających po poprzednim

ogrodzeniu słupów i cokołów. Na zdjęciu: płot z desek, Ogrodosfera.pl

 

 

Dodatkową zaletą jest też stosunkowo łatwa dostępność płotów systemowych, dzięki czemu okres oczekiwania na ich dostarczenie jest krótki. Dłużej z pewnością poczekamy na elementy mniej standardowe, takie jak te ze zdjęcia poniżej. Nie zmienia to faktu, że decydując się na zakup i montaż płotów panelowych, uzyskamy, zaoszczędzimy czas i energię.

niski płot sztachetowy o niewielkiej transparentności

Niski płot sztachetowy o niewielkiej transparentności. Zabezpiecza przed wtargnięciem zwierząt,

zapewnia ochronę przed kurzem z drogi i poprawia estetykę otoczenia. Fot. Ogrodosfera

 

 

Aby uniknąć problemów w zamówieniu odpowiedniej wielkości elementów w płocie, warto umówić się na naszej posesji z dystrybutorem tego typu płotów. Będziemy mieli wówczas pewność, że dokona on odpowiednich pomiarów i pomoże nam dobrać odpowiedni rodzaj furtek, łączników oraz że szerokość samych przęseł będzie ściśle dopasowana do warunków naszej działki.

wysoki płot boazeryjny w otoczeniu zieleniWysoki płot boazeryjny w otoczeniu zieleni.

 

 

Płoty z drewna: niezależnie do tego, czy występują jedynie w formie kratek, czy zabudowanych paneli, czy też sztachet zamontowanych na kamiennych słupach i cokołach, ładnie się starzeją i są całkowicie bezpretensjonalne. Osoby obawiające się o ich trwałość powinny wziąć pod uwagę fakt, że nowoczesne metody impregnacji tego typu konstrukcji są bardzo skuteczne. Impregnacja ciśnieniowa (czyli głęboko wnikająca w strukturę drewna) zapewnia wysokiej jakości ochronę jego struktury przed działaniem wilgoci, nadmiarem słońca oraz przed szkodnikami.

niski płot sztachetowy

Niski płot sztachetowy zamontowany na metalowych kotwach.

 

 

Jaki gatunek drewna wybrać? Najbardziej popularne są gatunki drzew iglastych: szczególnie sosna, świerk oraz modrzew. Są tanie, odporne na działanie wilgoci i szkodników. Jeśli zadbamy o ich okresową impregnację, będą nam służyć przez dziesiątki lat. Poza tym, w naszym kraju są łatwo dostępne. Nie ma więcej problemu z koniecznością oczekiwania na dostawę. Drewno iglaste jest jednak bardzo żywiczne, co oznacza, że przed użyciem musi być bardzo dobrze wysuszone. Jeśli tego nie zrobimy, dojdzie do wypływania żywicy już w trakcie pierwszego sezonu  obecności konstrukcji na naszej działce. Drewno zacznie zmieniać kolor, co doprowadzi do znaczącego obniżenia walorów estetycznych całego płotu. 

 

płot z drewna sosnowego

Płot z drewna sosnowego. Fot.Ogrodosfera

 

 

Idealnie sprawdzi się także dąb, który jest uznawany za jeden z najbardziej trwałych gatunków drzew rodzimych. Coraz częściej też można spotkać w naszym krajobrazie gatunki drzew egzotycznych. Drewno egzotyczne jest drogie, ale niezwykle odporne na działanie czynników atmosferycznych. Poza tym, egzotyczne gatunki drewna mają niezwykle piękny rysunek i rzadko spotykaną w naszym kraju barwę. Niestety, zamawiając płot z drewna egzotycznego, musimy liczyć się z długim okresem oczekiwania na jego dostarczenie, szczególnie gdy zamawiamy niestandardowy rozmiar lub wzór.

płot kratkowy z drewna

Płot kratkowy z drewna. Doskonale wygląda w otoczeniu roślin. Fot. Ogrodosfera

 

 

Jednym ze sposobów na to, aby nadać drewnu ciekawą barwę i wydobyć z niego naturalne usłojenie, jest pomalowanie go preparatem dekoracyjno-ochronnym. Może to być zarówno farba ochronna, jak i lakier oraz bejca lub lakierobejca. Warto wiedzieć, że malowania należy dokonać jeszcze przed montażem. W celu ochrony płotu przed działaniem szkodliwych czynników, należy okresowo potraktować je też środkami owado- i grzybobójczymi.

płot żaluzjowy z drewna świerkowego

Płot żaluzjowy z drewna świerkowego o wysokości 1,9 m i szerokości 0,9 m, fot. Ogrodosfera

 


Sprawdź więcej pomysłów na to, jak zaaranżować płot drewniany na działce:


© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions