Drewniana podłoga ozdobą Twojego domu - Jak wybrać odpowiednią deskę podłogową?

Trendy wystroju wnętrz zmieniają się z zawrotną prędkością. Są jednak elementy, które się nie starzeją i pomimo upływu lat nie tracą swojej popularności. Jednym z nich bez wątpienia jest podłoga wykonana z drewna. Taki parkiet sprawdzi się nie tylko w klasycznych wnętrzach, znakomicie będzie współgrał także z nowoczesnymi, minimalistycznymi rozwiązaniami. Wybierając taką opcję możemy być pewni nie tylko oszałamiającego efektu estetycznego, ale także pozytywnego oddziaływania na zdrowie nasze i naszych najbliższych. Co ważne - zastosowanie podłogi tego typu nie uniemożliwia wcale instalacji ogrzewania podłogowego i nie wiąże się ze sporymi wydatkami związanymi z jej pielęgnacją i konserwacją.

 

Nowoczesny design

Podłogi drewniane to nie tylko wymuskane na błysk parkiety dobrze znane z XIX wiecznych czynszowych kamienic. Producenci oferują teraz wiele rozwiązań, które wcale nie muszę kojarzyć się z konserwatywnym stylem i nudą. Przede wszystkim, należy wybrać typ podłogi i gatunek drewna, które chcemy wykorzystać w naszym pomieszczeniu – to od niego będzie zależeć jej kolor, rozłożenie słojów, ale także właściwości drewna, takie jak jego kurczliwość i podatność na wilgoć. Wciąż dużą popularnością cieszą się rodzime gatunki, takie jak dąb, jesion, buk, klon europejski czy brzoza. Świetnym urozmaiceniem nowoczesnych przestrzeni mogą być natomiast drzewa egzotyczne – rubinowe merbau, różnokolorowa kambala albo bardzo popularne ostatnimi czasy doussie. Dzięki niespotykanej kolorystyce i pięknej fakturze, staną się z pewnością niebanalnym elementem każdego wnętrza. Oczywiście kwestią otwartą pozostaje ułożenie podłogi – oprócz parkietu można wykorzystać panele albo lite deski podłogowe – wszystko zależy tylko od naszego pomysłu i rezultatów, które chcemy osiągnąć.

 

Rodzaje desek podłogowych

Wydzielamy dwa podstawowe rodzaje desek podłogowych – deski lite, wykonane z jednego kawałka drewna oraz warstwowe – składające się z kilku warstw, zwieńczonych ozdobną płytą. Wykorzystanie pierwszego rodzaju desek umożliwia ich odnawianie w przyszłości, nie można jednak wykorzystywać ich w układach ogrzewania podłogowego. Deski warstwowe nie mogą być poddawane późniejszym zabiegom, ale umożliwiają instalowanie pod nimi ogrzewania. Jeżeli chcemy wykorzystać taki układ, musimy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i właściwości wykorzystywanego przez nas drewna.

 

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Wiele osób sądzi, że drewno – jako materiał łatwopalny i podatny na odkształcenia – nie jest właściwym materiałem do wykorzystywania przy układach ogrzewania podłogowego. Rzeczywiście, wybierając deski podłogowe przeznaczone do tego typu ocieplenia, należy zwrócić szczególną uwagę na charakterystyki drewna, z którego są one wykonane – każde drzewo nagrzewa się w inny sposób i ma inną odporność. Należy zrezygnować z desek litych i drzew, które mają tendencje do pęcznienia (takich jak jesion, buk czy brzoza). Najlepszym wyborem będzie dąb albo bambus skręcany. Pod deski podłogowe powinno się także wykorzystać instalację wodną, która, w przeciwieństwie do instalacji elektrycznej nie ma  tendencji do miejscowego nagrzewania się.

 

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

 

Aby nasz portal mógł działać prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych   (więcej)

 

Jeżeli nie wyrażasz zgody, proszę opuść tę stronę.

 

RODO

Regulamin
Polityka Cookies