Ogrodzenia jako element pejzażu

 

 

Funkcji ogrodzenia nie trzeba specjalnie wyjaśniać, ponieważ jest wszystkim doskonale znana. Sama nazwa już sugeruje praktyczną stronę ogrodzenia jako czegoś, co ogradza wybrany teren, a więc go zabezpiecza. W rzeczywistości jednak to tylko jedna z funkcji ogrodzenia, ponieważ jest ich zdecydowanie więcej. Łączą się one z aspektami, które musimy brać pod uwagę, gdy projektujemy ogrodzenie, a potem wybieramy je z palety wielu możliwości. Bo na rynku znajdziemy przecież bardzo wiele różnych rodzajów ogrodzeń. Ostatnio jednym z najpopularniejszych jest na przykład ogrodzenie panelowe (np. firmy http://www.mati-met.eu/ ). Wróćmy jednak do meritum naszego artykułu.

 

Pejzaż a ogrodzenia – Kraków i okolice

 

Dlaczego właśnie Kraków? Dlatego, że może posłużyć nam jako dość jaskrawy przykład, jak warto i jak nie warto montować ogrodzeń. Kilka lat temu jeden z dziennikarzy obejrzał 30 osiedli krakowskich. Okazało się, że tylko cztery z nich nie posiadały ogrodzeń (źródło: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,42699,20834210,irytujace-ploty-w-miescie-czy-ogrodzenia-odejda-do-lamusa.html). W Krakowie wielu deweloperów popełnia klasyczny błąd przerostu ilości nad formą. Każdy z nich chce odgrodzić swój blok, bo to podnosi prestiż i… cenę. W rezultacie powstaje bałagan.

 

Ogrodzenie w mieście nie jest niczym złym, jeśli jest montowane rozważnie i jest dokładnie zaplanowane.

 

Takie ogrodzenie musi pasować do otoczenia, ponieważ jest elementem pejzażu miejskiego. W rezultacie może podnosić jego walory estetyczne lub je obniżać, jeśli nie zostanie odpowiednio zaplanowane. To samo dotyczy doboru stylistyki ogrodzenia – musi pasować do otoczenia.

 

Jak właściwie zaplanować ogrodzenie?

Oczywiście powyższe wskazówki odnoszą się nie tylko do bloków i wielkich osiedli, ale także do domów jednorodzinnych, których przecież również nie brakuje w Krakowie czy w innym dużym mieście. Będąc właścicielem posesji, również trzeba wiedzieć, jak właściwie zamontować ogrodzenie.

 

Podstawą przy budowaniu ogrodzenia jest jego zaplanowanie – kształt i wielkość, wysokość. Trzeba dokładnie przemyśleć koncepcję, uwzględnić bramę i furtkę. Trzeba określić, gdzie pojawią się słupki i ile ich będzie. Należy również zastanowić się, czy użyjemy fundamentu pod ogrodzenie. Dopiero mając wszystko zaplanowane i wymierzone, można zakupić odpowiedni system ogrodzeniowy i przystąpić do jego montażu.

 

Ogrodzenie to ważny element nie tylko dla posesji, którą chroni, ale również dla okolicy. Warto o tym pamiętać, wybierając ogrodzenie. To stanie się przecież trwałym elementem pejzażu miasta.

 

 

Aby nasz portal mógł działać prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych   (więcej)

 

Jeżeli nie wyrażasz zgody, proszę opuść tę stronę.

 

RODO

Regulamin
Polityka Cookies