Okna oddymiające - zastosowanie

 

 

Okna oddymiające – element systemu ochrony przeciwpożarowej budynku

Odprowadzenie dymu, gorącego powietrza i trujących gazów powstających w wyniku pożaru poza budynek, to warunek przeprowadzenia sprawnej i udanej ewakuacji.

 

Te szkodliwe substancje gromadzą się bowiem właśnie w klatkach schodowych i korytarzach. Jednym słowem dokładnie tam, gdzie przebiegają drogi ewakuacyjne.

 

To właśnie dym i gorące powietrze często uniemożliwiają ewakuację i zabijają w czasie pożaru.

 

Nowoczesne systemy oddymiające, to szereg otworów – klap i okien oddymiających, które otwierają się w czasie pożaru, wypuszczając szkodliwe lotne produkty spalania na zewnątrz.

 

 

Co nimi steruje?

 

Okna są otwierane przy pomocy siłowników elektrycznych, zintegrowanych z systemem przeciwpożarowym, lub z systemem tak zwanego inteligentnego domu, o ile został zainstalowany.

 

 

Dodatkowe funkcje okien oddymiających

 

Oprócz niebagatelnej funkcji w systemie ochrony przeciwpożarowej, okna oddymiające stanowią również doskonałe uzupełnienie systemu wentylacji.

 

Ich otwieranie i czas wietrzenia, mogą być w pełni automatyzowane. Jeśli z systemem jest zintegrowana stacja pogodowa, odpowiednio zaprogramowane sterowanie okien, będzie je zamykać w przypadku wystąpienia gwałtownego wiatru, lub opadów.

 

W ciągu dnia okna oddymiające stanowią również dodatkowe oświetlenie poddasza, lub klatki schodowej, gdzie zostały zamontowane.

Śmiało więc można stwierdzić, że automatyczne okna oddymiające, w pełni współpracujące z systemem przeciwpożarowym, a także z układami inteligentnego budynku, nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale również ułatwiają życie.

 

Nie musimy już na przykład pamiętać, o ręcznym otwieraniu i zamykaniu okien w celu przewietrzenia strychu.

 

Automatyzacja ta przydaje się zwłaszcza podczas naszej nieobecności, jeśli odpowiednio zaprogramowane zostanie sterowanie czasowe.

 

Warto polecić to nowoczesne rozwiązanie każdemu, kto planuje budowę domu, lub biurowca.

 

 

Aby nasz portal mógł działać prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych   (więcej)

 

Jeżeli nie wyrażasz zgody, proszę opuść tę stronę.

 

RODO

Regulamin
Polityka Cookies