Kuba

Skuteczne zabezpieczanie powierzchni drewnianych

  • Posted 7 lat ago
  • Uncategorized

Na co narażone są powierzchnie z drewna?

Wpływ na niszczenie się drewna ma m. in. wilgoć. Jej działanie powoduje, że surowiec ten początkowo pęcznieje, a później, po wyschnięciu, kurczy się. To natomiast może skutkować licznymi pęknięciami, przez co drewno przestaje wyglądać korzystnie, a na dodatek jego struktura zaczyna być coraz słabsza. Poza tym, w miejscu, gdzie panuje wilgoć mogą się rozwijać mikroorganizmy, które z kolei sprawiają, że drewno zaczyna gnić i pojawia się na nim pleśń lub grzyb.

Drewno powinno też mieć jak najrzadszy kontakt ze słońcem, co w przypadku zastosowań zewnętrznych jest założeniem trudnym do zrealizowania. Promienie UV mają szkodliwy wpływ na  jego wygląd – to przez nie staje się szare i wygląda na wyschnięte. Innym niebezpiecznym czynnikiem jest temperatura. Jeżeli jest wysoka, może powodować wysuszenie wierzchniej struktury drewna, co może prowadzić do jego pękania i kurczenia się. Drewno trzeba też zabezpieczać przed owadami, które drążą w nim tunele, a tym samym uszkadzają jego strukturę i go osłabiają. Przez to staje się ono mniej trwałe.




Preparaty do zabezpieczenia drewna

Środków, które mają chronić drewniane powierzchnie, jest bardzo dużo, dlatego czasem nie wiadomo na co się zdecydować. Z tego powodu przedstawiamy krótką charakterystykę dostępnych produktów, dzięki której łatwiej będzie dokonać wyboru konkretnego preparatu:

  1. Impregnat dekoracyjny – ten środek jest roztworem żywic i może w swoim składzie zawierać wosk. Można nim malować zewnętrzne elementy z drewna − zarówno stare, jak i nowe − takie jak np. meble ogrodowe, balustrady, ogrodzenia, płoty lub altanki. Impregnaty te, takie jak np. Tikkurila Valtti Color New: https://www.milabud.pl/pl/p/Tikkurila-Valtti-Color-New-0%2C9l-impregnat-dekorujacy-5050-Mesi/2651 – głęboko wnikają w strukturę drewna. Do wyboru są preparaty na bazie rozpuszczalnika lub wody. Obie opcje są równie skuteczne, choć impregnaty z rozpuszczalnikiem mają specyficzny zapach i szybciej wysychają. Wodne z kolei są zdrowsze i bardziej ekologiczne. Należy pamiętać, że produkt ten wymaga wcześniejszego gruntowania. Impregnat jest matowy i półprzezroczysty. Oznacza to, że po jego nałożeniu widać strukturę drewna.

     

  2. Lakierobejca to rodzaj impregnatu do stosowania na zewnątrz, który również może zawierać wosk. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, może też mieć różne stopnie połysku: połyskujący lub matowy. Lakierobejca jest półprzeźroczysta jak w przypadku produktu Tikkurila Valtti Complete: https://www.milabud.pl/pl/p/Tikkurila-Valtti-Complete-2%2C7l-lakierobejca-2in1/727. Ten konkretny rodzaj lakierobejcy nie wymaga gruntowania, przez co jego aplikacja jest łatwiejsza. To produkt 2 w 1, który wnika w strukturę drewna i tworzy na jego powierzchni powłokę. W rezultacie staje się ono bardziej elastyczne, odporne na uszkodzenia oraz na działanie wilgoci, promieniowania UV i mikroorganizmów. Inne lakierobejce jak np. Tikkurila Valtti Color Extra wymagają już gruntowania. Ten produkt dla odmiany cechuje połyskliwe wykończenie.

     

  3. Farba do drewna – to kolejny produkt, nad którym warto się zastanowić, szukając preparatu zabezpieczającego. Farba nie wnika w strukturę drewna, tak jak typowe impregnaty, i wymaga gruntowania, ale za to jest kryjąca. Można wybierać spośród farb o różnych stopniach połysku, choć do najpopularniejszych należy z pewnością półmat, taki jak np. ten skandynawskiej marki Tikkurila: Valtti Opaque (https://www.milabud.pl/pl/p/Tikkurila-Valtti-Opaque-9l-farba-do-drewna/737).

     

  4. Olej do drewna – to rozwiązanie, które podkreśla naturalną strukturę drewna, głęboko w niego wnikając. Do jego zalet należy zaliczyć to, że nie łuszczy się nawet po długim czasie ani nie pęka, szczególnie jeśli jest dobrej jakości, jak Beckers Elit Traolja (https://www.milabud.pl/pl/p/Beckers-Elit-Traolja-0%2C9l-olej-do-drewna/1255). Ten środek będzie dobry zwłaszcza do twardych gatunków drewna, takich jak dąb, akacja lub też jesion.

  5. Lakier – w zależności od specyfiki wybranego produktu, może on być połyskujący, półpołyskujący lub półmatowy. Przy jego użyciu można też uzyskać naturalny wygląd drewna, zwłaszcza jeśli lakier jest bezbarwny. Można jednak zdecydować się również na kolorowe wersje. Lakier zabezpiecza drewno, tworząc twardą powłokę, która chroni je przed mechanicznymi uszkodzeniami. Właśnie dlatego warto go stosować w miejscach, które są intensywnie użytkowane. Co więcej, jest to środek, który może być wykorzystywany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Do zastosowań wewnętrznych rekomendowane są produkty na bazie wody, a nie rozpuszczalników.




Drewno wystawione na zewnątrz jest bardziej narażone na działanie różnych szkodliwych czynników, dlatego też można znaleźć więcej środków do stosowania zewnętrznego. Na szczęście, osoby szukające produktów do wnętrz również nie powinny mieć problemów z wyszukaniem skutecznych preparatów, szczególnie wśród produktów wodorozcieńczalnych. Dzięki nim drewniane elementy będą o wiele bardziej trwałe.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions