Nowoczesna kuchnia cieszy się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów. Nie ma się czemu dziwić, skoro jej mocnym atutem jest powiększanie przestrzeni, a jej nadrzędnymi cechami jest wysoka ergonomiczność oraz doskonała funkcjonalność. [ czytaj więcej ]
Wybieramy narzędzia dla stolarza amatora
Profesjonalne narzędzia stolarskie – od ogółu do szczegółu
Narzędzia, których będziesz potrzebować w swoim amatorskim warsztacie stolarskim, mogą być bardziej lub mniej zaawansowane, a ich dobór zależy oczywiście od tego, jakie prace zamierzasz wykonywać na początku swojej przygody ze stolarstwem. Zacząć musisz oczywiście od narzędzi niezbędnych w każdym warsztacie, niezależnie od jego specjalizacji. Mowa tu o młotkach, kombinerkach, wkrętakach itp. Każda profesja ma jednak swoją specyfikę, która wymaga użycia profesjonalnych narzędzi, a im bardziej złożone zadania planujesz wykonywać, tym więcej specjalistycznych narzędzi będzie Ci potrzebnych. Na pewno będziesz potrzebował punktaków, młotka ciesielskiego czy podbijaka.
Podstawowe narzędzia stolarskie, jakie muszą znaleźć się w Twoim warsztacie
Narzędzia w warsztacie stolarskim mają swoje różne przeznaczenie. Część z nich wykorzystasz do przygotowania materiałów, inne do właściwej obróbki, a jeszcze inne do prac wykończeniowych.
- Narzędzia pomiarowe – żadnej pracy nie wykonasz precyzyjnie bez dokonania pomiarów. Pomiarowe narzędzia dla stolarza niezbędne w każdym warsztacie to m.in. miary taśmowe, kątomierze, suwmiarki. Przy większych projektach z pewnością pomocne okażą się mierniki laserowe.
- Ściski stolarskie – mogą występować w różnych formach i rozmiarach. Im dłuższa jest szyna ścisku powierzchniowego, tym większe elementy będzie można nimi ze sobą łączyć. Do łączenia narożników konieczne będą specjalistyczny ściski narożnikowe.
- Piły ręczne – dobrym wyborem na początek są piły ramowe, które pozwalają ciąć po łuku i po linii prostej. Przydatne okażą się też otwornice i świdry.
- Dłuta stolarskie – są niezbędne do nadawania ostatecznego kształtu projektom wykonywanym z drewna. W warsztacie przydadzą Ci się dłuta gniazdowe, wklęsłe i ciesielskie.
- Narzędzia do wygładzania drewna – w tym celu będziesz używał takich narzędzi, jak strugi, zdzieraki i gładziki.
Elektronarzędzia do warsztatu stolarskiego
Znacznie szybciej i dokładniej wykonasz wiele prac za pomocą specjalistycznych elektronarzędzi. Absolutną podstawą w każdym warsztacie, nie tylko stolarskim, są oczywiście wiertarki i wkrętarki. Niektóre z nich pozwolą Ci wykonywać bardzo złożone lub precyzyjnie zaprojektowane przedmioty, np. frezarki do drewna, które pozwalają szybko i precyzyjnie wykonywać np. nacięcia, rowki czy profile.
Precyzję i wydajność w przecinaniu elementów drewnianych zagwarantują wyrzynarki, pilarki stołowe, a w szczególności piły ukośnice, które pozwalają na precyzyjną obróbkę elementów, które składają się na złożone projekty.
Do finalnego wykończenia będą potrzebne szlifierki. Narzędzia te pozwolą Ci osiągnąć idealną gładkość powierzchni drewnianej. Przydadzą Ci się różne rodzaje szlifierek, np. kątowe, oscylacyjne czy np. taśmowe.
Najczęściej czytane
Przed wyzwaniem budowy lub kupna garażu stanie kiedyś każdy posiadacz samochodu. Jednak bogactwo modeli garażu i szeroki wybór sprawiają, że nie jest to łatwa decyzja. A gdy już nawet uda nam się wybrać idealny model, trzeba go jeszcze zbudować. Jak to zrobić i nie zwariować podpowiadamy w poniższym artykule. [ czytaj więcej ]
Jeśli czujecie się dobrze tylko we wnętrzach z klimatem vintage, kolekcja Hacienda jest tym, czego szukacie. [ czytaj więcej ]
Zabudowa kuchenna wykonana z MDF lakierowanego na wysoki połysk z uchwytami frezowanymi typu ART. [ czytaj więcej ]
Nie od dzisiaj wiadomo, że połączenie białego z kolorystyką drewna może dać świetny efekt wizualny. To potwierdza jedna z naszych realizacji kuchni na wymiar. [ czytaj więcej ]