Podczas budowy sieci przesyłowej warto zwrócić szczególną uwagę na zaizolowanie rur, które będą wchodzić w jej skład. To właśnie dzięki dobrej izolacji możesz zyskać wydajną pracę całego systemu ciepłowniczego lub klimatyzacyjnego. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z rur preizolowanych, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz niszczycielską działalność gryzoni. Zobacz, jak wygląda budowa rury preizolowanej oraz dlaczego warto z nich korzystać podczas budowy sieci przesyłowej.
Budowa rur preizolowanych
Rury oraz akcesoria do rur znanych producentów są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Zazwyczaj składają się one z trzech warstw: rury przesyłowej, rury osłonowej oraz warstwy izolacyjnej. Taka budowa sprawia, że rury preizolowane są funkcjonalne oraz mają właściwości termoizolacyjne. Co więcej, są one wytrzymałe na trudne warunki. W zależności od tego, jaki czynnik będzie nimi transportowany, mogą być one wykonane z różnych materiałów. Rury przesyłowe mogą być wykonane z metalu lub tworzywa termoplastycznego. Pokryte są warstwą izolacyjną, którą widać na pierwszy rzut oka. Izolację najczęściej stanowi pianka poliuretanowa lub też spienione tworzywo polietylenowe. To właśnie warstwa izolacyjna ma za zadanie chronić całą wewnętrzną część rurociągu. Tworzywo, z którego jest ona wykonana, odporne jest na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli wykonywano by prace budowlane w obrębie rur, to istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że zostaną one przebite przez używane narzędzia właśnie dzięki zewnętrznej warstwie.
Rury preizolowane wykonane z tworzyw sztucznych takich jak polietylen są bezzapachowe oraz obojętne fizjologicznie. Ich dużą zaletą jest też to, że są odporne na mocne uderzenia i gięcie. Te właściwości sprawiają, że takie rury są bardzo chętnie używane do budowy sieci dla dużych i małych nieruchomości.
Zastosowanie rur preizolowanych – gdzie można się z nimi spotkać?
Tak jak już wspomnieliśmy, rury preizolowane są najczęściej wykorzystywane podczas budowy sieci ciepłowniczych. Równie chętnie wykorzystuje się je jednak przy instalacjach chłodniczych. Ich wytrzymała i odporna na trudne warunki warstwa izolacyjna może funkcjonować w skrajnie niskich oraz wysokich temperaturach. Nie ma znaczenia czy chcesz zbudować sieć bliskiego, czy dalekiego przesyłu. Rury preizolowane sprawdzą się w obu tych przypadkach. Co ciekawe można je układać nie tylko w ziemi, ale także na jej powierzchni.
Rury preizolowane stosuje się coraz częściej w nowoczesnych sieciach wodociągowych i tych, które przesyłają ciepło powstałe w wyniku spalania biogazu i biomasy. Ich główną zaletą jest to, że oszczędzają one energię cieplną. Dzięki wysokiej jakości izolacji ciepło nie ucieka poza sieć, a zostaje wewnątrz niej. W perspektywie długofalowej daje to bardzo duże oszczędności dla użytkowników sieci stworzonych z rur preizolowanych.
Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć, jest to, że ich montaż jest bardzo prosty. Zaopatrując się w dodatkowe akcesoria do rur https://synco.pl/oferta/akcesoria/ w sprawdzonym sklepie, możesz przystąpić do montażu w każdych warunkach. Złe warunki pogodowe czy też niesprzyjający teren nie będą stanowić dla Ciebie żadnej przeszkody. Ich duża giętkość sprawia, że można je zamontować nawet w trudnych lokalizacjach, w których montaż innego rodzaju rur byłby bardzo ciężki a wręcz niemożliwy. Ich niska masa własna także jest dużym atutem, który przyśpiesza cały proces budowy sieci.
© All rights reserved. Created with Voxel