Kuba

Cechy i zastosowanie taśm transferowych – dlaczego chętnie sięgamy po te wyroby?

  • Posted 1 rok ago
  • Uncategorized

Technika klejenia stała się bardzo popularna na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki stale rozwijającej się technologii i wynajdywaniu nowych materiałów, producenci oferują dziś szereg możliwości odnośnie przeróżnych form artykułów do klejenia. Przy użyciu taśmy bądź kleju, jesteśmy dziś w stanie trwale złączyć ze sobą niemalże wszystkie powierzchnie. Wystarczy jedynie odpowiedni dobór warstwy klejącej i wybór materiału zdolnego wytrzymać odmienne warunki pracy. W poniższym wpisie skupimy się wyłącznie na taśmie transferowej i postaramy się wytłumaczyć, skąd wzięła się jej popularność. Zapraszamy!

Czym jest taśma transferowa?

Standardowa taśma dwustronnie klejąca składa się z trzech elementów: nośnika, kleju i przekładki. Te złączone ze sobą warstwy są precyzyjnie nawinięte na rolce, co daje wytrzymały wyrób z łatwą możliwością aplikowania. Jak się jednak okazuje, taśma transferowa posiada tylko dwie z trzech powłok: kleju i przekładki, z czego czynny udział w klejeniu bierze tak naprawdę jedna. Mianowicie, to warstwa kleju nazywana w tym przypadku błoną klejącą lub błoną klejową.

Popularność taśm beznośnikowych nie wzięła się jednak znikąd. Wyroby te spisują się wszędzie tam, gdzie obecność nośnika nie jest po prostu wymagana. Mowa głównie o pracy bez większych obciążeń, w której liczy się precyzja klejenia. Przy wyborze takiej taśmy zwracamy więc uwagę wyłącznie na parametry samej warstwy klejącej, co daje większy wachlarz zastosowań.

[obraz_1]

Właściwości taśm transferowych

Można się jedynie domyślać, że taśmy transferowe powstały, aby zapewniać idealne przyleganie warstwy klejącej do powierzchni. Sam nośnik może hamować takie działanie w przypadku nierównego podłoża, natomiast błona odznacza się ogromną elastycznością i zdolnością przylegania. Dodatkowo, taśmy transferowe pracują z wykorzystaniem silnego kleju kauczukowego bądź akrylowego. To doskonała alternatywa dla kleju, posiadająca podobną siłę klejenia, a niewymagająca w żadnym stopniu rozprowadzania i dozowania.

Sposób aplikacji takiej taśmy jest niezwykle prosty i praktycznie nie różni się od korzystania z innych rodzajów tego wyrobu. Wystarczy jedynie odwinąć z rolki wymiar, jaki potrzebujemy do precyzyjnego złączenia. Następnie wymaga się jego odcięcia i naklejenia na powierzchni. Po wszystkim przychodzi czas na zdjęcie powłoki zewnętrznej i doklejenie do drugiego podłoża.

Gdzie stosujemy taśmy transferowe?

Wyroby beznośnikowe posiadają szeroki zakres zastosowań i dzielą się na kilka rodzajów. Używa się ich do łączenia zarówno łatwych, jak i niestandardowych powierzchni. Przykładem tych pierwszych mogą być kartony i papier, natomiast trudniejszym podłożem są chociażby szkło, drewno, metal czy ceramika. Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach przezroczystość takich błon jest pożądaną cechą. Dodatkowo, przez brak zbrojenia w takich taśmach, umożliwia się przy jej pomocy laminowanie materiałów. Pomimo standardowego wyglądu taśmy klejącej, typy transferowe mocno się od nich różnią. Warto więc przed zakupem skonsultować się ze specjalistami od sprzedaży taśm klejących i to właśnie tam szukać pomocy odnośnie doboru rodzaju.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions