Kuba

Centralne odkurzanie w naszych domach zyskuje coraz więcej zwolenników

 • Posted 7 lat ago
 • Uncategorized

Polacy także pokochali system centralnego odkurzania

Mimo, iż system ten popularny jest na całym świecie od ponad 10 lat, jego częstsze stosowanie w prywatnych domach obserwujemy w Polsce od niedawna. Montaż instalacji centralnego odkurzania większości kojarzy się z luksusem oraz wysokimi kosztami, jednak jest to błędne przekonanie. Na zainstalowanie takiego systemu może pozwolić sobie w dzisiejszych czasach naprawdę wielu. Oczywiście, aby nie dać się naciągnąć na elementy systemu, których tak naprawdę nie potrzebujemy trzeba zapoznać się z jego dokładnym działaniem.

 

Podstawowe elementy systemu

System centralnego odkurzania swoje funkcjonowanie opiera na trzech podstawowych elementach. Najważniejsza jest jednostka centralna – odpowiedzialna za odpowiednią pracę całego systemu, znajdziemy w niej trzy główne elementy, czyli silnik i turbinę napędzające cały mechanizm, zbiornik na nieczystości zassane w trakcie odkurzania oraz separator zanieczyszczeń, który ma za zadanie odfiltrowanie zanieczyszczeń od powietrza zasysanego przez rury.

 
 

 

Jednostka centralna zazwyczaj montowana jest na zewnątrz budynku lub w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu gospodarczym, w którym z łatwością może wydalać zasysane powietrze na zewnątrz. Opcją dodatkową, na którą możemy się zdecydować przy wyborze jednostki są dodatkowe filtry zatrzymujące w zbiorniku sierść czy też włosy, z którymi może nie poradzić sobie separator.

 

Kolejnym elementem składającym się na centralny odkurzacz jest system rur i kształtek PVC, łączący rozmieszczone w mieszkaniu gniazda ssące z jednostką centralną. Najczęściej ukrywane są one w ścianach lub podłodze, tak aby nie zaburzać estetyki domu. Wykonywane są ze specjalnych tworzyw, tak aby wciągane nieczystości nie hałasowały w nich podczas odkurzania oraz nie zapychały całego systemu.

Ostatnią częścią niezbędną do prawidłowego działania systemu centralnego odkurzania są gniazda ssące oraz elastyczne węże, identyczne jak te w odkurzaczu tradycyjnym. Gniazda ssące zazwyczaj montowane są w ścianach przy podłodze, a swoją wielkością i wyglądem przypominają zwykłe gniazdko elektryczne.

Elastyczne węże różnią się od swoich tradycyjnych „braci” tylko i wyłącznie długością ( od 5 do 15 metrów ), którą możemy dopasować do swoich potrzeb. Najczęściej klienci decydują się na zamontowanie jednego gniazda ssącego w centralnej części piętra, jednak ilość takich gniazdek może być dowolna.

Zalety systemu centralnego odkurzania

Istnieje szereg zalet wywyższających system centralnego odkurzania nad tradycyjnymi odkurzaczami. Przede wszystkim jest to filtracja i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z powietrza w domu. Tradycyjny odkurzacz wydala zassane powietrze w tym samym pomieszczeniu, w którym odkurzamy co powoduje ponowne rozpylenie kurzu w mieszkaniu.

 
 

 

W przypadku centralnego odkurzacza zassane powietrze wydalane jest na zewnątrz budynku, co daje nam 100% pewność, że niepożądane nieczystości nie znajdą się po chwili ponownie w mieszkaniu. Dodatkowo system centralnego odkurzania jest cichszy, skuteczniejszy oraz zawiera o wiele więcej opcji dodatkowych, których tradycyjne odkurzacze nie posiadają. Nie trzeba go również przenosić z pokoju do pokoju, wystarczy przepiąć rurę do gniazda ssącego w innym pomieszczeniu. Dodatkowo centralny odkurzacz zapewnia lepszą skuteczność odkurzania oraz filtrację powietrza z kurzu i innych zanieczyszczeń.

 

Duży wybór dodatkowych akcesoriów

Decydując się na montaż systemu centralnego odkurzania należy przeanalizować dodatkowe akcesoria, które zwiększą komfort i wygodę jego użytkowania. Oprócz samozwijających się węży ukrytych w ścianach w specjalnych kasetach możemy zdecydować się na przeróżne elementy, które zazwyczaj dopasowywane są do potrzeb konkretnych pomieszczeń.

 

Opcją, która najczęściej przydaje się w korytarzu jest automatyczna szufelka, czyli przypodłogowy zamykany otwór, do którego po włączeniu systemu możemy z łatwością przysuwać zmiotką naniesiony w butach piasek. Elementem często montowanym w kuchni jest szufelka podblatowa – czyli coś w rodzaju ssącej tacki montowanej pod blatem, na którą z łatwością możemy strząsnąć rozsypane płatki czy też okruchy. W pomieszczeniach wymagających częstego odkurzania takich jak garaż czy kuchnia świetnie sprawdzi się kaseta z dodatkowym krótkim wężem, którą ukryć możemy z łatwością w szafce i używać wedle potrzeby.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions