Kuba

Czym kierujemy się przy wyborze krzesła?

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Choć istnieją mieszkania, w których nie wykorzystuje się krzeseł (np. w kulturze Dalekiego Wschodu), nam trudno sobie wyobrazić dom bez tego mebla. Krzesła to jeden z najważniejszych elementów, bez którego trudno się nam obejść. Problem tylko w tym, że dziś oferta sklepów jest tak szeroka, że często trudno nam się zdecydować, co kupić.


Wszystko zależy od aranżacji mieszkania, które posiadamy.

Inne krzesła będziemy wybierać do domu wykończone w stylu norweskim, a inne w miejscu, które ma charakter rustykalny albo celuje w atmosferę retro. Przykładowo w stylu norweskim sprawdzą się modele drewniane, o prostej i lekkiej formie, pomalowane w jasne kolory. Nie wstawimy do niego za to krzeseł wykonanych z tworzywa sztucznego i w pastelowych kolorach. Oczywiście, czasem takie elementy mogą być dobre na zasadzie kontrastu, jednakże ich dopasowanie wymaga sporego doświadczenia w aranżacji i wyczucia smaku. Łatwo tu popaść w kicz albo stworzyć coś, co zamiast harmonijnego charakteru będzie sprawiać wrażenie, że jest nie na miejscu. Podobnie w mieszkaniu w stylu vintage, odwołującym się do danej epoki lub wykorzystującym antyczne meble, nowoczesne kształty będą wyraźnie odstawać. Tu jednak miłośnicy ciężkich, masywnych form, z bogatymi zdobieniami będą zadowoleni.

Styl to jednak nie wszystko.

Mimo wszystko ważniejsze są kwestie związane z funkcjonalnością i praktycznym wymiarem krzeseł. Dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii oraz o tym, że krzesła powinny być przede wszystkim wygodne. Jeśli krzesło nie zapewnia odpowiedniego komfortu, korzystanie z niego staje się udręką. Nie o to jednak przecież chodzi. Z tego względu warto pamiętać o podstawowej zasadzie – krzesła powinny być dostosowane do wysokości stołu, przy którym stoją. Najlepiej, aby wysokość między blatem stołu a siedziskiem wynosiła około trzydziestu centymetrów. Dzięki temu blat nie będzie ani za nisko, ani za wysoko. Warto też pamiętać o tym, że krzesło musi być stabilne. Trzeba zatem przed zakupem sprawdzić jakość wykonania, zwłaszcza na łączeniach, a także jakość materiałów, z których zostało ono wykonane. W krześle musimy się czuć komfortowo i bezpiecznie.

Wybór krzesła zależy także od pomieszczenia, w którym się ono znajdzie.

W jadalni czy sypialni będziemy potrzebowali zwykłych krzeseł, ale już na przykład w kuchni interesujące może być wykorzystanie hokerów. Dzięki nim kuchnia zyska nieco bardziej luźnego charakteru i stanie się miejscem odpoczynku tak samo jak i salon czy jadalnia. W tych dwóch ostatnich pomieszczeniach możemy się spodziewać foteli, które pozwolą się zrelaksować jeszcze bardziej. Jeśli dysponujemy balkonem, prawdopodobnie dobrze będzie zakupić krzesła składane. One przydadzą się również wtedy, gdy dysponujemy niewielkim mieszkaniem i zależy nam na miejscu. Jeśli zaś zależeć będzie nam na umeblowaniu domowego biura czy pokoju dziecięcego, możemy sięgnąć po obrotowe krzesło lub fotel ergonomiczny (takie jak na stronie Centrum Krzeseł). Miłośnicy komputerowej rozrywki mogą z kolei sięgnąć po specjalne, dedykowane fotele gamingowe, dzięki którym będą mogli w komforcie oddawać się zabawie i będą mieli jeszcze lepsze wrażenia z gry (niektóre z nich np. przenoszą drgania, co sprawdza się chociażby w symulatorach jazdy).

Choć zatem wybór odpowiedniego krzesła nie jest wcale taki prosty, wystarczy zastanowić się nad funkcją jaką ma ono spełniać i estetyką w jaką się ma wpisywać. Trzeba też pamiętać o tym, by było dostosowane do pozostałych mebli (zwłaszcza stołu). Jeśli tylko do tematu podejdziemy w ten sposób, na pewno znajdziemy coś dla siebie i nie zgubimy się w ofercie sklepów.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions