Kuba

Do czego służą farby renowacyjne? Poznaj sekrety udanej i prostej renowacji!

 • Posted 7 lat ago
 • Uncategorized

Czy warto odnawiać stare meble?

 

Bardzo często po kilku latach od urządzenia mieszkania czy domu zaczynamy odczuwać potrzebę wprowadzenia zmian. Czasem wynika to z faktu, że nie wszystko udało się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Czasem wnętrze przestaje nam się po prostu podobać. A czasem już po upływie zaledwie kilku lat nadaje się do remontu lub chociaż odświeżenia. Zazwyczaj ta ostatnia sytuacja dotyczy takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka, gdzie trudne warunki sprzyjają brudzeniu się i niszczeniu powierzchni mebli. Zamiast wymieniać całe wyposażenie, co jest niezwykle kosztowne, możemy zdecydować się na renowację mebli. Jest to zabieg stosunkowo tani, choć wymaga sporego nakładu pracy i dobrania odpowiednich preparatów.

 

 

Jak przygotować meble do malowania?

 

Zanim zabierzemy się do malowania, musimy odpowiednio przygotować meble, które chcemy odnowić. W przypadku szafek stojących, krzeseł, stołów czy komód wystarczy przenieść je w wygodne do pracy miejsce. W przypadku szafek wiszących i półek konieczne będzie ich zdjęcie ze ściany. Następnie należy odkręcić fronty mebli, powyjmować szuflady, odkręcić uchwyty i gałki. Wszystkie powierzchnie, które planujemy pomalować, muszą zostać dokładnie umyte ciepłą wodą z detergentem. Po wyszorowaniu ich gąbką i opłukaniu, konieczne będzie także przetarcie benzyną ekstrakcyjną. W przypadku mebli lakierowanych lub malowanych farbą należy zmatowić powierzchnię za pomocą papieru ściernego, po czym ponownie oczyścić.

 

 

farby renowacyjne do czego służą

 
 

Wybieramy farbę renowacyjną

 

Do malowania mebli przeznaczone są specjalistyczne farby renowacyjne (np. V33). Wielu producentów ma w swojej ofercie takie preparaty. Warto doczytać na opakowaniu, jakie powierzchnie mogą być malowane za ich pomocą. Niektóre pokryją zarówno powierzchnie drewniane, jak i metalowe czy PCV. Inne przeznaczone są do bardziej konkretnego zastosowania.

 

 

do czego służą renowacyjne farby

 
 

Malowanie farbą renowacyjną krok po kroku

 

Gdy wybierzemy już odpowiednią farbę i przygotujemy powierzchnię odnawianych mebli, możemy przystąpić do malowania. Duże powierzchnie można pokryć farbą za pomocą wałka, mniejsze lepiej malować pędzlem, choć należy robić to uważnie, by nie powstały zacieki i smugi. Mały pędzelek może przydać się do malowania żłobień. Jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu powierzchni odnawianych mebli, możemy zdecydować się na zastosowanie dodatkowej warstwy bezbarwnego lakieru. Warto tę kwestię przemyśleć już na etapie zakupu farby, ponieważ substancje te powinny zostać odpowiednio dobrane. Po zakończeniu renowacji mebli należy pamiętać, że czas potrzebny, by powłoki zyskały w pełni swoje właściwości, może przekraczać nawet dwa tygodnie. Do tego czasu należy uważać na możliwe uszkodzenia mechaniczne oraz ograniczać działanie wody i detergentów.

 

Farby renowacyjne to świetny sposób na odświeżenie wyglądu mebli. Warto wybrać sprawdzone produkty, by cieszyć się osiągniętym efektem jak najdłużej.

 

 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions