Kuba

Drewniana podłoga ozdobą Twojego domu - Jak wybrać odpowiednią deskę podłogową?

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Trendy wystroju wnętrz zmieniają się z zawrotną prędkością. Są jednak elementy, które się nie starzeją i pomimo upływu lat nie tracą swojej popularności. Jednym z nich bez wątpienia jest podłoga wykonana z drewna. Taki parkiet sprawdzi się nie tylko w klasycznych wnętrzach, znakomicie będzie współgrał także z nowoczesnymi, minimalistycznymi rozwiązaniami. Wybierając taką opcję możemy być pewni nie tylko oszałamiającego efektu estetycznego, ale także pozytywnego oddziaływania na zdrowie nasze i naszych najbliższych. Co ważne – zastosowanie podłogi tego typu nie uniemożliwia wcale instalacji ogrzewania podłogowego i nie wiąże się ze sporymi wydatkami związanymi z jej pielęgnacją i konserwacją.

Nowoczesny design

Podłogi drewniane to nie tylko wymuskane na błysk parkiety dobrze znane z XIX wiecznych czynszowych kamienic. Producenci oferują teraz wiele rozwiązań, które wcale nie muszę kojarzyć się z konserwatywnym stylem i nudą. Przede wszystkim, należy wybrać typ podłogi i gatunek drewna, które chcemy wykorzystać w naszym pomieszczeniu – to od niego będzie zależeć jej kolor, rozłożenie słojów, ale także właściwości drewna, takie jak jego kurczliwość i podatność na wilgoć. Wciąż dużą popularnością cieszą się rodzime gatunki, takie jak dąb, jesion, buk, klon europejski czy brzoza. Świetnym urozmaiceniem nowoczesnych przestrzeni mogą być natomiast drzewa egzotyczne – rubinowe merbau, różnokolorowa kambala albo bardzo popularne ostatnimi czasy doussie. Dzięki niespotykanej kolorystyce i pięknej fakturze, staną się z pewnością niebanalnym elementem każdego wnętrza. Oczywiście kwestią otwartą pozostaje ułożenie podłogi – oprócz parkietu można wykorzystać panele albo lite deski podłogowe – wszystko zależy tylko od naszego pomysłu i rezultatów, które chcemy osiągnąć.

Rodzaje desek podłogowych

Wydzielamy dwa podstawowe rodzaje desek podłogowych – deski lite, wykonane z jednego kawałka drewna oraz warstwowe – składające się z kilku warstw, zwieńczonych ozdobną płytą. Wykorzystanie pierwszego rodzaju desek umożliwia ich odnawianie w przyszłości, nie można jednak wykorzystywać ich w układach ogrzewania podłogowego. Deski warstwowe nie mogą być poddawane późniejszym zabiegom, ale umożliwiają instalowanie pod nimi ogrzewania. Jeżeli chcemy wykorzystać taki układ, musimy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i właściwości wykorzystywanego przez nas drewna.

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Wiele osób sądzi, że drewno – jako materiał łatwopalny i podatny na odkształcenia – nie jest właściwym materiałem do wykorzystywania przy układach ogrzewania podłogowego. Rzeczywiście, wybierając deski podłogowe przeznaczone do tego typu ocieplenia, należy zwrócić szczególną uwagę na charakterystyki drewna, z którego są one wykonane – każde drzewo nagrzewa się w inny sposób i ma inną odporność. Należy zrezygnować z desek litych i drzew, które mają tendencje do pęcznienia (takich jak jesion, buk czy brzoza). Najlepszym wyborem będzie dąb albo bambus skręcany. Pod deski podłogowe powinno się także wykorzystać instalację wodną, która, w przeciwieństwie do instalacji elektrycznej nie ma  tendencji do miejscowego nagrzewania się.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions