Kuba

Drewno budowlane z tartaku – suszenie, przygotowanie i zabezpieczenie

 • Posted 7 lat ago
 • Uncategorized

Przy budowie domu drewno jest jednym z często używanych materiałów. Stosowane jest zarówno przy konstrukcji domów murowanych na więźbę dachową, jak i również używane jest do tworzenia coraz popularniejszych domów szkieletowych.


 

Dobrze wysuszone, przygotowane i zabezpieczone drewno budowlane to podstawa. Wobec tego zanim zdecydujesz się na jego zakup, warto sprawdzić, czy rzeczywiście zapewnia ono odpowiednie parametry. Dobre drewno ze sprawdzonego punktu to podstawa. Tarcica konstrukcyjna, krawędziaki, więźba, łaty i kontrłaty, deski profilowe czy obiciowe – w tartakach można zakupić gotowe elementy przeznaczone do prowadzenia różnych prac budowlanych. O czym pamiętać przy ich doborze?

 

 

Suszenie drewna

W tartakach najczęściej można zakupić drewno poddane procesowi suszenia, które posiada właściwą wilgotność i dzięki temu nadaje się do pracy praktycznie od razu. Drewno suszy się na dwa sposoby – naturalny, czyli pod zadaszeniem na świeżym powietrzu, a także komorowo, czyli w specjalnych komorach, gdzie temperatura wynosi do 75 stopni Celsjusza, wtedy suszenie trwa zwykle od paru do parunastu godzin. Drewno suszone komorowo jest droższe, niemniej jednak ma lepsze właściwości, ponieważ jest ono jałowe i niejadalne dla szkodników.

 

Można też zakupić drewno budowlane mokre, które można suszyć samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że proces ten trwa co najmniej rok i konieczne jest przygotowanie odpowiedniej przestrzeni do jego przechowywania.

 

 

Przygotowanie drewna

Również tartaki są w stanie przygotować drewno zgodnie z życzeniami klienta. W najniższej cenie można skorzystać z usług pocięcia drewna bez obrzynania, czyli ma ono tylko dwie płaszczyzny obrobione, natomiast dwie pozostałe są nieprzycięte. Nie nadaje się ono jednak do prowadzenia prac konstrukcyjnych.

 

Najlepiej zdecydować się na drewno obrzynane, które ma przycięte równo wszystkie boki, dlatego też ma odpowiedni przekrój kwadratowy czy prostokątny. W niektórych tartakach można też skorzystać z usługi strugania drewna, które polega na jego wygładzeniu. Takie drewno jest bardziej odporne na ogień i rzadziej atakowane przez owady.

 

 

Zabezpieczenie drewna

Elementy konstrukcje wykonane z drewna, w tym więźba dachowa, muszą być też właściwie zabezpieczone przed działaniem ognia, owadów, grzybów i pleśni. Właśnie dlatego poddaje się je procesom impregnacji.

 

Drewno może być impregnowane zanurzeniowo – w tym przypadku nasączane jest środkiem chemicznym w kąpieli trwającej od kilku do kilkunastu godzin. Druga metoda to impregnacja ciśnieniowa, która polega na przesączaniu na wskroś impregnatem w specjalnych komorach. Metody te wyróżniają się wysoką skutecznością. Czasami przeprowadza się też impregnację powierzchniową poprzez malowanie impregnatem. Jest to tani, ale też mniej skuteczny sposób na ochronę drewna.

 

W sprzedaży wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego specjalizuje się firma Complex z Gdańska. W jej asortymencie znajduje się szeroka gama rodzajów drewna budowlanego o wszechstronnym zastosowaniu.

 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions