Decydując się na wyposażenie mieszkania w drzwi czy szafy, nie wystarczy zakupić samych mebli. Drzwi nie byłyby funkcjonalne, gdyby nie odrzwia, szyny, dodatkowe elementy tj. klamki, szyny czy prowadnice. Bez tych niezbędnych części montażu, same drzwi byłyby tylko kawałkiem drewnianej sklejki. Tymczasem przy zakupie drzwi warto również zwrócić uwagę na różnorodne systemy drzwi przesuwnych czy inne akcesoria meblowe.
Drzwi przesuwne stają się z biegiem czasu coraz bardziej popularną i coraz bardziej funkcjonalną formą wyposażenia. Drzwi takie można stosować praktycznie wszędzie – niezależnie czy chodzi o dom, mieszkanie, biuro, hotel, restaurację, salony urody. Dodatkowo można ich używać we wszelkich pomieszczeniach w domu – łazience, salonie, kuchni, sypialni. Drzwi przesuwne są także wszechstronne. Mogą stanowić funkcję ruchomych ścian, oddzielających różne strefy w domu (np. jadalną od kuchennej czy pracowniczą od sypialnianej), jak również mogą stanowić zamknięcia szafek, barków, szaf czy garderoby. Stosując systemy drzwi przesuwnych możemy rozróżnić system naścienny widoczny, niewidoczny oraz tzw. drzwi ukryte. W uproszczeniu, w pierwszym rodzaju wszelkie elementy przesuwne drzwi są dokładnie widoczne, choć mogą być zamaskowane okleiną w kolorze drzwi lub być dekoracyjne np. w formie ozdobnych kółek. W drugiej opcji system wraz w prowadnicą jest ukryty pod samym skrzydłem drzwi. Natomiast w przypadku drzwi ukrytych cały mechanizm jest niejako wbudowany w odrzwia.
Rozważając zastosowanie konkretnego systemu drzwi przesuwnych w domu, jednym z istotniejszych elementów są prowadnice do drzwi przesuwnych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to element umożliwiający drzwiom przesuwanie się. Same drzwi mogę być jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub naprzemienne. Niezależnie jednak od nich samych, potrzebują też szyny, po której będą mogły się poruszać. Dlatego prowadnice dzielimy na dolne, górne lub dolne i górne jednocześnie. Prowadzenie dolne wymagają prowadnicy umieszczonej na dole, na rolkach. Ewentualna górna prowadnica ma jedynie zadanie stabilizacji. W przypadku prowadnic górnych, systemy drzwi przesuwnych umieszczamy na wózkach. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że nie wymaga dodatkowej prowadnicy dolnej, a jedynie stabilizujących prowadników.
Ważne, aby pamiętać, że dodatkowe prowadniki i wózki, będące elementem prowadnic powinny spełniać dwie swoje podstawowe funkcje tj. ochrona drzwi przed wypadnięciem z prowadnic oraz odporność i wytrzymałość na ciężar samych drzwi.
Kiedy już wybierzemy system drzwi przesuwnych i zastosujemy odpowiednie prowadnice, pozostanie nam dobór okuć. Okucia meblowe to element, dzięki któremu możemy montować elementy tj drzwi. Spełniają rolę funkcjonalną, praktyczną, jak również dekoracyjną. Same okucia meblowe mogą składać się z różnorakich elementów tj. gałki, uchwyty, nogi, kółka, zawiasy, prowadnice do szuflad czy wieszaki lub pręty do szaf. Okucia meblowe występują w różnych rozmiarach, kształtach i stylach, dzięki czemu można je dopasować do każdego rodzaju drzwi i urozmaicić ich wygląd. Za ich pośrednictwem można dodać szyku zwyczajnym meblom, niczym się nie wyróżniającym. Dlatego też prócz oczywistego warunku, jakim jest dopasowanie okuć rozmiarem do swoich mebli, jest także możliwość „zaszalenia”, aby dobrać nieco bardziej awangardowy model do minimalistycznego systemu drzwi. Jakiekolwiek rozwiązanie jednak wybierzemy – możemy by pewni, że systemy drzwi przesuwnych stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych drzwi.
© All rights reserved. Created with Voxel