Najpowszechniejszym rodzajem gwoździarek są narzędzia pneumatyczne. Działają one za pośrednictwem sprężonego powietrza, które kierowane jest doń za pomocą kompresora. Działające na cylinder ciśnienie rusza tłokiem, który po styku z powierzchnią powraca do pozycji wyjściowej, wypuszczając gwóźdź (ciśnienie robocze to około 5 bar).
Ich odpowiednikiem są bezprzyłączowe gwoździarki akumulatorowe. Posiadają (zazwyczaj zlokalizowaną z tyłu) baterię, która zasila narzędzie, pozwalając na wypuszczenie z komory do 1 000 gwoździ (w jednostajnym trybie pracy).
Urządzenia napędzane gazem propan-butan, również są bezprzewodowe, a ich praca odbywa się poprzez zapłon gazu i jego rozprężenie, które powoduje wystrzał gwoździa we wskazane miejsce.
Po wybraniu typu zasilania gwoździarki (przy czym pneumatyczne są raczej do zastosowań profesjonalnych lub przemysłowych, do codziennego użytku w warunkach domowych spokojnie wystarczy gwoździarka akumulatorowa), dobrze jest jeszcze dobrać magazynek. Mniejsze narzędzia posiadają magazynki taśmowe, podczas gdy ich przemysłowe odpowiedniki mają w tym miejscu zamontowany bęben, potrafiący zmieścić w sobie nawet kilkaset pojedynczych gwoździ!
Fot. Pneumatyczne i Gazowe gwoździarki – Centrumgwozdzi.pl
Narzędzie to możemy także dobrać w oparciu o mechanizm działania. Wiele gwoździarek skonstruowanych jest analogicznie do budowy pistoletu. Wystrzał gwoździa odbywa się po naciśnięciu spustu i wbija się on w miejsce, które wskazuje precyzyjny celowniczek. Są jednak na rynku gwoździarki, które pracują stycznie. W momencie zetknięcia się odbojnika z powierzchnią, następuje automatyczne wbicie gwoździa. Bardziej markowe urządzenia umożliwiają regulacje głębokości wbijania.
Jeśli jesteś amatorem majsterkowania, to narzędzie jest skrojone dla Ciebie. Prace w drewnie, na przykład tworzenie swoich własnych mebli ogrodowych, czy ozdób z recyklingu, wymaga wbijania wielu gwoździ, czasem bardzo precyzyjnie i pod zadanym kątem. Gwoździarka pozwala na stworzenie połączenie nawet bez użycia siły fizycznej, co jest dobre dla ludzi, którzy wykazują jakiś stopień niepełnosprawności i duży zamach młotkiem z użyciem siły jest dla nich obciążeniem.
Pamiętajmy o tym, że gwoździarka jest narzędziem, które obsługiwane w nieodpowiedni sposób może wyrządzić wiele krzywdy. Nie kierujmy go w kierunku osób trzecich i zawsze trzymajmy z daleka od dzieci.
© All rights reserved. Created with Voxel