Kuba

Imadło - stabilna podstawa warsztatu

  • Posted 6 lat ago
  • Uncategorized

Są tam takie narzędzia jak młotek, obcęgi, często mała ręczna piła, wkręty, może kawałek papieru ściernego. Czasem znajdzie się wkrętarka i zestaw kluczy, śrubokrętów czy klucz francuski. Bogactwo zależne od potrzeb. Jest jednak element, który powinien znaleźć się w każdym, nawet tym najmniejszym zestawie majsterkowicza. To imadło: niepozorny zacisk, który znajduje szereg zastosowań i bywa niezastąpiony w wielu sytuacjach. Jak wybrać najbardziej odpowiednie? Do czego stosować?

Imadło – stałe, przenośne, stalowe czy obrotowe?

Wbrew pozorom wybór jest duży. Wszystko zależy od zakładanego dla imadła zastosowania. Planując zakup tego narzędzia, dobrze jest wiedzieć, czy będzie ono wykorzystywane do częstych, profesjonalnych prac w warsztacie, czy raczej do domowych lub ogrodowych doraźnych napraw. W pierwszym przypadku, gdy wiadomo, że imadło będzie przez większość czasu potrzebne w jednym miejscu, przymocowane do blatu warsztatu, lepiej sprawdzi się imadło stałe, mocowane do poziomej płaszczyzny śrubami. Ułatwiają to dwa otwory w części stałej. Tak zamocowane imadło pozwala na komfortową pracę – szczególnie wykonywanie seryjnych czynności, takich jak wiercenie, szlifowanie czy inna specjalistyczna obróbka.

Prace te można wykonywać również przy użyciu imadła przenośnego. Od stałego różni się ono konstrukcja części (szczęki) stałej. Zamiast dwóch otworów na śruby mocujące, w imadle przenośnym zastosowano ruchomy zacisk, umożliwiający przykręcenie go do każdego rodzaju blatu, bez ryzyka jego uszkodzenia. Prawidłowo zamocowane narzędzia spełnia swoją rolę równie dobrze jak imadło stałe, jest jednak bardziej „mobilne”. Jednak by ta mobilność była możliwa i łatwiejsza, imadła przenośne są zazwyczaj mniejsze i produkowane ze stopów metali, co zmniejsza ich ciężar. Imadła stałe zaś, to najczęściej przyrządy o większych gabarytach, wykonane ze stali.

Poza gabarytami i materiałem, z jakiego są wykonane, imadła mogą różnić się też sposobem trzymania mocowanego w nich elementu do obróbki. Najczęściej jest to jednak płaszczyzna szczęk ruchomych, w których umieszcza się obrabiany element, w razie potrzeby wyjmując go ze szczęk imadła i wkładając ponownie pod innym kątem. W przypadku imadła obrotowego, nie ma potrzeby każdorazowego wykręcania przedmiotu – za pomocą specjalnego pokrętła obraca się całe szczęki pod dowolnym kątem, w zależności od potrzeb. Jest to z pewnością dużym ułatwieniem przy obróbce małego elementu z wielu stron.

Mniej lub bardziej specjalistycznie imadło

Prostsze w budowie imadła przenośne i stałe mają różnorodne zastosowanie i sprawdzą się w wielu sytuacjach. Chociaż niemal uniwersalne, niekoniecznie mogą być wykorzystane do każdego rodzaju obróbki. W pracach z elementami o bardziej skomplikowanej konstrukcji i niekoniecznie płaskimi, lepsze może być przykładowo imadło kątowe. To o szczękach wyprofilowanych pod kątem 90 stopni pozwala na stabilne mocowanie tak właśnie wyprofilowanych elementów, gwarantując, że pozostaną nieruchome nawet podczas bardzo intensywnej obróbki.

Imadło, a dokładnie jego szczęki, można też zaopatrzyć specjalnymi nakładkami, umożliwiającymi profilowanie. Są to najczęściej dwie nakładki mocowane za pomocą magnesu. Każda z nich jest wyprofilowana inaczej, jednak razem tworzą uzupełniający się profil (tzw. część męska i żeńska). Dociskany nimi element nabiera odpowiedniego kształtu.

W warsztacie, w domu, w ogrodzie

Niezależnie od wybranego modelu (przenośne, stałe, stalowe itp.), imadło znajduje szereg zastosowań w gospodarstwie domowym i nie tylko. Może być wykorzystane w warsztacie mniej lub bardziej specjalistycznym, do wykonywania powtarzalnych czynności typu wiercenie, polerowanie czy profilowanie elementów. Przy tego typu czynnościach sprawdzi się najlepiej wymienione już imadło mocowane na stałe, z ruchomymi szczękami rozsuwanymi, poruszającymi się w jednej płaszczyźnie. Ewentualnie z ruchomą głowiącą, pozwalająca na obróbkę pod różnym kątem.

Imadło bywa jednak wykorzystywane również w drobnych pracach naprawczych w domu. Dociśnięcie klejonych elementów czy unieruchomienie ich na pewien czas dla nadania stabilności, to tylko przykłady codziennego zastosowania tego narzędzia. W tych zadaniach sprawdzi się zdecydowanie model przenośny, który jest nie tylko łatwiejszy w transporcie, ale i lżejszy. A gdy jeszcze jego szczęki wyposażone są w specjalne ochronne nakładki, imadło z powodzeniem posłuży jako zacisk na przykład przy klejeniu buta lub dziecięcej zabawki.

Sprawdzi się też zapewne w pracach ogrodowych czy okołodomowych. Naprawa metalowego lub zbudowanego z siatki ogrodzenia często wymaga obróbki i profilowania jego elementów. Te jednak bywają wielkowymiarowe, a przez to niemożliwe do przetransportowania do domowego warsztatu. Jedynym wyjście pozostaje wtedy zastosowanie imadła przenośnego, które „zamontować” można na naprawianym elemencie w dowolnym miejscu. Również materiał, z którego narzędzie jest wykonane, (stal czy inne metale) pozwala na pozostawienie go w zacisku na długie godziny, bez obawy, że warunki atmosferyczne wpłyną na efekt pracy.

W przydomowych pracach przydatne może się okazać imadło profilowane lub to wyposażone w profilujące nakładki. Drobne prace dekarskie przy dachu altanki czy montowaniu rynien w ogrodowej szopie-składziku to czynności, przy których sprawdzi się model przenośny. Bardzo szeroki wybór imadeł w dobrej cenie znajdziecie na stronie internetowej sklepu Jula: https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/narzedzia-reczne/imadla/.

Jak widać, tak proste narzędzie jak imadło, może znaleźć szereg zastosowań w gospodarstwie domowym i stanowić niezastąpione narzędzie pracy. Należy tylko wybrać odpowiedni dla siebie model, zgodny z jego przyszłym zastosowaniem.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions