Kuba

Izolacja fundamentów połową sukcesu w budowie domu

  • Posted 1 rok ago
  • Uncategorized

Budowa domu to niezwykle ważne przedsięwzięcie. Z uwagi na to, że budynki najbardziej narażone są na działanie wilgoci, połowę sukcesu stanowi izolacja fundamentów. Chroni ona budynki właśnie przed zawilgoceniem, a co za tym idzie przed niszczącym działaniem wody. Jaką izolację wybrać, by najlepiej spełniała swoje zadanie? Sprawdźmy.

Projekt i postawienie fundamentów nie jest wcale najważniejsze przy budowie domu. Jeszcze bardziej istotna jest odpowiednia izolacja fundamentów. To bardzo ważne, bo ochroni w przyszłości budynek przed wilgocią.

Na czym polega izolacja fundamentów?

Nie od dziś wiadomo, że największym wrogiem fundamentów jest wilgoć. Już na etapie budowy należy je więc zabezpieczyć, by przez lata użytkowania nie nasiąkały wodą i nie powodowały wilgoci, a co za tym idzie zniszczeń budynków. Jak niemal w każdej sferze życia, lepiej jest zawczasu zabezpieczać, niż potem naprawiać. Tym bardziej że naprawa fundamentów, może okazać się niemożliwa. To dlatego izolacja przed wilgocią, wodą oraz ucieczką ciepła jest tak ważna. Na czym polega? Krótko mówiąc, izolacja fundamentów powoduje, że mur, do którego dostaje się woda, nie wchłania jej, wskutek czego nie zasysa wilgoci w górę. Dzięki temu parter budynku chroniony jest przed ewentualną wilgocią. Jeśli zabraknie izolacji fundamentów, w ściany przenikać będzie wilgoć lub woda. Z czasem spowoduje ona stałe zawilgocenie, które z kolei doprowadzi mury do korozji, a w konsekwencji do zniszczenia. Szybko może do zaowocować nie tylko ucieczką ciepła z pomieszczeń, ale także problemów z utrzymanie farb, czy tapet w należytym stanie, albo, co znacznie gorsze, pojawienia się pleśni i grzybów.

Izolacja fundamentów i jej rodzaje?

Izolację dzieli się na poziomą i pionową. Każda z nich ma swoje ważne znaczenie, ale obie są konieczne w procesie izolacji fundamentów.

Izolacja pozioma jest doskonałą barierą przed podciąganiem wody w obrębie ściany fundamentowej. Ten rodzaj izolacji układa się w dwóch miejscach — pomiędzy ławą fundamentową a ścianą fundamentową oraz pomiędzy ścianą fundamentową a ścianą budynku. Do wykonania tego typu izolacji należy używać najlepszej jakościowo papy asfaltowej. Należy pamiętać, że izolację poziomą trzeba szczelnie połączyć z izolacją pionową ściany fundamentowej oraz izolacją posadzki. Ważne jest także, by nie znajdowała się ona poniżej poziomu hydroizolacji podłogi. Ten rodzaj izolacji powoduje, że mur, do którego dostanie się woda, zasysa ją do góry, a nie wchłania.

Izolacja pionowa zabezpiecza fundamenty przed wodami opadowymi, ale także przed wilgocią występującą naturalnie w gruncie. Chroni także przed wodą, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne. Układana jest na powierzchni ścian fundamentowych, do których musi szczelnie przylegać. Ważne jest więc czy ściany są równe. Jeśli nie, należy je wyrównać, używając zaprawy cementowej. To nie wszystko, w zależności od tego, na jakim gruncie położony jest budynek, wyróżnia się trzy głównie rodzaje hydroizolacji pionowej. Są to:

  • izolacja lekka, przeciwwilgociowa,
  • izolacja średnia, przeciwwodna,
  • izolacja ciężka, przeciwwodna.

Na czym polega różnica między nimi?

Izolację lekką, przeciwwilgociową stosuje się, gdy budynek znajduje się na gruntach przepuszczalnych, a do tego poziom wód gruntowych usytuowany jest poniżej fundamentu. Ponadto budynek musi stanąć na gruntach przepuszczalnych, takich jak piasek czy żwir.

Jeśli budynek znajduje się na gruntach przepuszczalnych, a poziom wód gruntowych czasami tylko usytuowany jest poniżej fundamentów, najlepsza okaże się izolacja średnia, przeciwwodna.

Z kolei, gdy budynek wybudowany zostaje na gruntach całkowicie nie przepuszczalnych, a do tego wody gruntowe są powyżej fundamentów, należy wybrać izolację ciężką, przeciwwodną.

Jak wykonać izolację fundamentów?

Sam wybór izolacji fundamentów to nie wszystko. Niezwykle istotne jest jej fachowe położenie oraz użycie do tego odpowiednich, doskonałych jakościowo materiałów. Więcej informacji nie tylko na temat rodzajów izolacji, ale także sposobów jej wykonania, oraz wskazówek w doborze odpowiednich produktów, znaleźć można na stronie https://izolacja-jarocin.pl/produkt/dysperbit

Najważniejsze jest pamiętać, by izolacja fundamentów szczelnie przylegała do podłoża na całej jego powierzchni.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions