Kuba

Jak dobrać drzwi zewnętrzne?

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Wymiana drzwi zewnętrznych jest najprostszym sposobem na odświeżenie wyglądu domu. Jest to zarazem dobra okazja do tego, aby poprawić współczynnik izolacji konstrukcji oraz bezpieczeństwo domowników. Wbrew pozorom zakup właściwych drzwi nie jest sprawą łatwą. Warto jest spędzić nieco więcej czasu nad wyborem, a nie decydować się pochopnie na zaproponowane w sklepie rozwiązanie. Ten krótki poradnik pomoże ci określić własne potrzeby oraz dobrać drzwi, które będą je spełniały.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Jest to jeden z najbardziej istotnych parametrów, które bierze się pod uwagę decydując się na zakup drzwi wejściowych. Jeżeli nie chcemy wykuwać otworu w ścianie lub też zamurowywać część otworu to musimy wpasować się w tą samą charakterystykę wymiarową co przy poprzednich drzwiach. Jeżeli wcześniej korzystaliśmy z rozwiązania standaryzowanego to również teraz nie powinniśmy mieć problemów, aby znaleźć rozwiązanie o odpowiednich wymiarach.

Przenikanie ciepła

Jednym z ważniejszych parametrów, które określają drzwi zewnętrzne jest współczynnik przenikania ciepła. Bez wchodzenia w zawiłości termodynamiki można powiedzieć, że określa on stopień izolacji drzwi na zmienną temperaturę. Im będzie on niższy tym mniejsze będziemy mieli starty energii cieplnej. Producenci drzwi często posuwają się do sztuczek marketingowych i podają wartość nie dla całych drzwi, ale jedynie dla ich fragmentów. Nas interesować będzie jedynie wielkość wyliczona dla całego wyrobu. Ta nie powinna przekroczyć wartości 2,6 W/(m2*K). Duże znaczenie na ten współczynnik ma materiał z jakiego drzwi będą wykonane. W sprzedaży są drzwi drewniane, drzwi stalowe, z PVC czy też z włókna szklanego. Najlepiej radzą sobie konstrukcje dodatkowo ocieplane, a najgorzej wykonane ze stali.

Izolacja akustyczna

Zadaniem drzwi jest wygłuszenie otoczenia. W momencie, gdy są one zamknięte to hałasy z zewnątrz powinny być niesłyszalne – a przynajmniej mocno stłumione. Niepisanym standardem są drzwi, których izolacyjność akustyczna jest na poziomie ok. 30 dB.

Bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne stanowią barierę pomiędzy domem a otoczeniem. Powinny być one trudne do sforsowania czy otworzenia bez właściwego klucza. Najczęściej stosowanym standardem w drzwiach antywłamaniowych jest klasa C. Stosowanie takiego zabezpieczenia jest gwarancją, że przez 20 minut niemożliwe stanie się wejście do środka i to nawet przez najbardziej doświadczonego włamywacza. Nie można ich również sforsować – posiadają zabezpieczone ramy, wzmocnioną i ożebrowaną konstrukcję oraz wkładki z blachy. Zastosowanie takich rozwiązań uniemożliwia rozwiercenie drzwi. Drzwi w takim standardzie posiadają bolce przeciwwyważeniowe, które wchodzą w otwory w ościeżnicy. Istotną kwestią w sprawie bezpieczeństwa jest też palność drzwi. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się te wykonane z tworzyw sztucznych oraz metali. Najłatwiej palne są drzwi wykonywane z litego drewna lub dodatkowo docieplane. Warto pamiętać, że przeszklenia w drzwiach wcale nie zmniejszają poziomu ich bezpieczeństwa.

JZ
Szukasz drzwi? Sprawdź drewniane drzwi zewnętrzne od Anex Okna.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions