Nie bez powodu mieszkania ze skosami, w tym również zaadaptowane strychy, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. W takiej przestrzeni bowiem łatwo stworzyć klimatyczną aranżację, wobec której goście nie pozostaną obojętni, a mieszkańcy znajdą chwile ukojenia nawet po najcięższym dniu. Niemniej jednak inwestując w tego typu lokal, trzeba sobie zdawać sprawę z typowych trudności, pojawiających się przy projektowaniu wnętrz mieszkań ze skosami.
Od czego zacząć?
Nim jeszcze zaczniemy planować wystrój wnętrza ze skosami, koniecznie trzeba poświęcić czas na wykonanie gruntownych pomiarów. Dzięki nim dowiemy się nie tylko jaką powierzchnię ma podłoga w mieszkaniu, ale również ile dokładnie przestrzeni tracimy z powodu skosów. Nie ma jednak co się zrażać – choć dla wielu osób skosy mogą jawić się jako minus pomieszczenia, przy dobrej aranżacji można przekuć je na atuty.
Grunt to zdrowy rozsądek
W miejscach, gdzie znajdują się skosy, przestrzeń do zagospodarowania jest bardzo ograniczona. Niemniej jednak można ją funkcjonalnie wykorzystać, trzeba tylko zrobić to w sposób rozważny. To, jakie możliwości aranżacyjne dają powierzchnie przy skosach, zależy od ich wysokości i stopnia nachylenia spadów. Jeżeli skos nie rozpoczyna się tuż przy podłodze, tylko odchodzi od pionowej ściany, prawdopodobnie istnieje możliwość zamieszczenia tam mebli przyciętych na wymiar. Jeżeli natomiast takiej możliwości nie ma, a pomieszczenie nie ma pełnić funkcji kuchni ani łazienki, można w tym miejscu zaaranżować klimatyczny kącik do odpoczynku – wystarczy kilka puf i miękki dywanik.
Kuchnia ze skosami
W urządzaniu kuchni we wnętrzu ze skosami, największe kłopoty sprawia zazwyczaj brak miejsca na górne szafki. Niemniej jednak z takich szafek można zrezygnować na rzecz schowka sięgającego aż do samego sufitu. Można go zaaranżować w miejscu, gdzie nie ma skosów lub gdzie są one niewielkie. Urządzając skośną kuchnię warto pamiętać, aby przestrzeń roboczą, w której będziemy spędzać dużo czasu, zaaranżować w strefie o najwyżej zawieszonym suficie. Natomiast w miejscu, gdzie są ostre spady, warto zamieścić sprzęty używane sporadycznie, takie jak czajnik elektryczny lub toster. Miejsce przy oknach połaciowych to natomiast dobra strefa dla szafek kuchennych i blatu roboczego. Duża ilość światła dziennego znacznie ułatwi bowiem wykonywanie codziennych czynności.
Łazienka ze skosami
Zaplanowanie funkcjonalnej łazienki ze skosami to dla każdego studia projektowania wnętrz duże wyzwanie. By taka łazienka okazała się praktyczna, bardzo ważne jest dostosowanie wysokości mebli i sprzętów do wysokości pomieszczenia w obszarach, gdzie chcemy zamieścić poszczególne elementy wyposażenia. Tam, gdzie są ostre skosy, warto ustawić niskie szafki i praktyczne schowki. W najwyższej strefie powinna natomiast pojawić się kabina, bądź wanna.
Sypialnia ze skosami
Aby zapewnić sobie komfort podczas spania, sufit nie powinien znajdować się zbyt nisko nad zagłówkiem łóżka. W przypadku kiedy ściana kolankowa jest bardzo niska, najlepiej będzie zrezygnować z umieszczenia w tym miejscu łóżka. O ile jednak skos jest na tyle niewielki, że pozwala swobodnie położyć się na materacu, spad prawdopodobnie nie będzie wadzić w codziennym funkcjonowaniu. Każdy architekt wnętrz odradzi jednak zaaranżowanie strefy do spania pod spadem, jeżeli o poranku intensywnie świeci w tym miejscu słońce. Jednakże jeśli pokój, w którym zamierzamy urządzić sypialnię nie znajduje się od strony wschodniej, okna nad łóżkiem będą atutem. Umożliwią nam one patrzenie nocami w gwiazdy – zwłaszcza kiedy dom lub mieszkanie nie znajduje się w ścisłym centrum Warszawy lub Krakowa, tylko na podmiejskich terenach urokliwego województwa mazowieckiego, pomorskiego lub gdzieś w górach.
Aranżacja w pomieszczeniu ze skosami może mieć niepowtarzalny klimat i oryginalny charakter. Czasem już sam aspekt spadów, sprawia że pomieszczenie ma wyjątkową aurę i unikatowy wygląd. By równie wyjątkowe było użytkowanie tego typu przestrzeni na co dzień, potrzebny będzie gruntownie przemyślany projekt wystroju pomieszczeń. Nie bójmy się skorzystać z pomocy architekta wnętrza – taka inwestycja z pewnością nam się opłaci.
Fot. Studio projektowania wnętrz High Level Design
© All rights reserved. Created with Voxel