Kuba

Jak gustownie urządzić jadalnię w domu?

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Jadalnia to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu. To tutaj m.in. przyjmujemy gości i celebrujemy posiłki, więc pokój ten powinien być z jednej strony funkcjonalny, a z drugiej efektowny.

Jaki stół wybrać do jadalni?

Stół to jeden z najważniejszych mebli w jadalni. Jeżeli chcemy, aby posłużył nam przez dłuższy czas, warto zainwestować w ten wykonany z naturalnego drewna. Będzie prezentować się solidnie i elegancko. Poza tym w przeciwieństwie do swojego szklanego odpowiednika będzie on znacznie lepiej tłumił odgłos naczyń i sztućców.

Najbardziej praktycznym wariantem stołu do jadalni będzie ten rozkładany, dzięki któremu w przypadku większej liczby gości uzyskamy dodatkowe miejsca. Z podobnych względów najlepiej też, aby stół miał okrągły lub owalny kształt, gdyż wówczas łatwiej ich przy nim rozmieścimy. Jest to też odpowiednie rozwiązanie dla małych jadalni. A jeżeli dysponujemy dużym pomieszczeniem, to spokojnie możemy do niego wstawić stół prostokątny, który z natury „preferuje” większe przestrzenie, gdzie lepiej się prezentuje.

stół do jadalni

Nie zapominajmy też, że stół musi być przede wszystkim wygodny. Dlatego należy zadbać o jego odpowiednie proporcje. Dla jednej osoby wyznacza się na ogół krawędź mierzącą ok. 60 cm. Tymczasem standardowo do jadalni wybiera się stół, który pomieści 6-8 osób. Jednak dobrze, aby po rozłożeniu mogło przy nim zasiąść dwa raz więcej osób. Natomiast za najbardziej optymalną szerokość stołu uznaje się 100 cm.

Jakie kupić krzesła do jadalni?

Wielu producentów oferuje już meblowe komplety, w związku z tym do stołu proponowany jest już konkretny model krzesła z tej samej kolekcji. Wydaje się to wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu otrzymujemy w efekcie jadalnię będącą jedną spójną całością. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych upodobań. Jednymi z najbardziej gustownych krzeseł są te tapicerowane – obite skórą, ekoskórą lub wyściełane różnymi tkaninami. Równie gustowną i zarazem uniwersalną propozycję stanowią minimalistyczne krzesła drewniane, które dla wygody warto zaopatrzyć w poduszki-siedziska. Pamiętajmy też, że najbardziej praktycznym modelem krzesła jest to pozbawione poręczy i o „zgrabnym” rozkładzie nóg, co umożliwi nie tylko swobodne siedzenie przy stole, ale i bezproblemowe przemieszczanie się.

Nie musimy jednak wcale stawiać na jednorodność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do okazałego, dębowego stołu wybrać krzesła w stylu vintage zakupione w różnych antykwariatach. Taka namiastka eklektyzmu doda jadalni charakteru.

Co oprócz stołu i krzeseł?

W jadalni przyda się również kredens czy witryna, gdzie będziemy mieć zawsze pod ręką elegancką zastawę obiadową. Powinna ona wpisywać się w styl stołu i krzeseł, ale nie musi wcale pochodzić z tej samej kolekcji. Ważne, aby nie zajmowała zbyt dużo miejsca, bo te akurat jest na wagę złota, szczególnie w czasie wizyty gości.

Jak oświetlić jadalnię?

Oświetlenie może również odgrywać decydującą rolę w pomieszczeniu takim jak jadalnia. Wpływa ono bowiem na klimat miejsca, a przy okazji może stanowić dodatkowy element gustownej aranżacji, szczególnie jeśli nad stołem powiesimy stylowy żyrandol lub zamontujemy na ścianie światełka ledowe, które stworzą kameralny nastrój.

JZ
Urządzasz jadalnię? Sprawdź też meble do kuchni z Krakowskiej 31 we Wrocławiu.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions