Zakup nowych mebli do mieszkania wiąże się z nie lada wydatkiem. Zakup mebli do salonu czy do sypialni to koszt wynoszący minimum 7-8 tysięcy. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy możesz odnowić stare meble. Po odpowiedniej renowacji zniszczone stoły, komody i szafy szybko nabiorą nowego blasku, a Ty zmienisz dotychczasową aranżację wnętrz. Odnowione meble nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru. Zobacz, jak krok po kroku odnowić stare meble.
Malowanie zniszczonych mebli nie przyniesie oczekiwanego efektu. Przed ich pomalowaniem, należy usunąć wszelkie ubytki takie jak odpadająca farba i zabrudzenia. Z odpadającą farba poradzisz sobie w szybkim czasie, dzięki gruboziarnistemu papierowi ściernemu lub szlifierce. Trzeba wykonać to bardzo dokładnie, aby nie pozostawić żadnych fragmentów farby. Szukasz inspiracji? Malowanie mebli wg. Domifikacji – znajdziesz tu praktyczne porady dotyczące renowacji mebli. Jeśli mebel pokryty jest okleiną w dobrym stanie – możesz po pozbyciu się zabrudzeń pokryć ją farbami kredowymi. Jeśli jednak okleina w kilku miejscach odchodzi lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie folii samoprzylepnej lub tapety do mebli. W sklepach można znaleźć także okleiny lustrzane. Po obklejeniu mebla okleiną odbija ona przestrzeń dookoła, dzięki czemu optycznie powiększa małe wnętrza.
Po zastosowaniu papieru ściernego warto wyrównać powierzchnię mebla papierem drobnoziarnistym. Tak przygotowaną powierzchnię meble można dopiero pokryć warstwą farby podkładowej lub impregnatu technicznego. Zastosowanie farby podkładowej zwiększy przyczepność i wytrzymałość farby nawierzchniowej. Po wyschnięciu mebla można przystąpić do malowania go farbą właściwą. Przed rozpoczęciem pracy przygotuj wybraną farbę, pędzel i wałek do malowania. Jeśli chcesz aby pomalowany mebel wyróżniał się dużą wytrzymałością, sięgnij po farbę ftalową. Jest ona bardzo trwała, nawet na powierzchniach intensywnie eksploatowanych. Poza tym farby ftalowe dobrze się rozprowadzają i nadają się do stosowania w grubszych warstwach. Możesz wykorzystać także farbę akrylową, lecz wymaga ona większej cierpliwości podczas nakładania. Farby akrylowe schną w bardzo szybkim czasie i są odporne na warunki atmosferyczne. Warto jednak używać je w ciągu dnia, ponieważ wszelkie niedociągnięcia są bardzo widoczne. Ostatnim elementem prac jest pokrycie całość lakierem nawierzchniowym, który nada pięknego blasku. Dzięki temu powłoka mebli będzie twarda, odporna na zarysowania oraz na ścieranie. W szczególności warto użyć lakieru na powierzchniach często i intensywnie eksploatowanych takich jak biurka czy stół. W przypadku twardych gatunków drewna zamiast lakieru można użyć oleju, który głęboko wniknie w strukturę drewna i ochroni ją przed wilgocią oraz ochroni przez zadrapaniami.
Farby kredowe nadają się one do malowania zarówno powierzchni mebli, jak i ścian. Są łatwe w użytkowaniu i dają piękny efekt. Przed ich zastosowaniem nie ma konieczności przygotowywania powierzchni mebli. Nie ma potrzeby ścierania ich papierem ściernym. Po malowaniu farbą kredową uzyskujesz efekt aranżacji w stylu vintage. Po ten rodzaj farby często sięgają miłośnicy stylu prowansalskiego, a także shabby chic. Jeśli nie jesteś zadowolony a jednolitego efektu, możesz udekorować Twoje odnowione meble np. malując motywy kwiatowe czy ulubione wzory. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i wykreuj idealne wzory na swoich „nowych meblach”.
Do napraw zabytkowych mebli pokrytych warstwą fornitu wykorzystuje się kleje żywiczne. Zastosowanie kleju organicznego pozwala na korektę procesu odnawiania zakończonego niepowodzeniem. Zastosowanie klejów sztucznych oznacza, że wszelkie działania staną się nieodwracalne. Klej sztuczny wniknie w powierzchnię mebla i nie będzie już możliwości poprawy. Malowanie nie jest procesem trudnym i poradzi sobie z nim każdy. Jeśli podoba Ci się styl prowansalski własnoręczne malowanie starych mebli jest najlepszym rozwiązaniem. W sklepach nie ma dużego wyboru mebli w prowansalskim stylu, a Ty wykreujesz modele, które będą jedyne w swoim rodzaju.
© All rights reserved. Created with Voxel