Kuba

Jak powinna wyglądać nowoczesna przestrzeń do gotowania?

 • Posted 8 lat ago
 • Uncategorized

Kuchnia jest miejscem, w którym domownicy spędzają wiele czasu. Pani domu gotuje i niejednokrotnie serwuje tam potrawy rodzinie lub znajomym. Stół w kuchni sprawia, że można tu spożywać wygodnie posiłki na co dzień. Jak zaaranżować kuchnię, aby była ona modna i nowoczesna?

Biel ponadczasowa i na topie

Kolorystyka, która obowiązuje obecnie na całym świecie przy urządzaniu kuchni, jest minimalistyczna. Biel zdecydowanie króluje wśród często prezentowanych przez dekoratorów projektach przestrzeni do gotowania, niezależnie od tego, czy kuchnia ma mieć wymiar całego, zamkniętego pomieszczenia, czy też wyłącznie aneksu, który łączy się z salonem lub z jadalnią.

Biała kuchniaZdjęcie: 3TOP meble -> Biała kuchnia z elementami w kolorze drewna 

Biel pasuje do wszystkiego, jest synonimem czystości i elegancji. Sprawdzi się wszędzie – w  małych i dużych pomieszczeniach przeznaczonych. W przypadku salonu z aneksem kuchennym zastosowanie białych mebli i ścian w części do gotowania sprawi, że uzyskamy dowolność w dalszym aranżowaniu tego pokoju. Biała kuchnia jest estetyczna, ładna i co najważniejsze – modna i funkcjonalna. Wbrew pozorom nie trzeba poświęcać więcej czasu na jej sprzątanie, o ile zostanie ona wykonana z materiałów, które można szybko przetrzeć zwykłą szmatką i wodą z płynem, aby przywrócić czystość. Laminowane płyty meblowe i blaty kuchenne kamienne w kolorze białym będą sprawdzały się znakomicie.

Poza tym biel powoduje, że nawet małe pomieszczenie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. Taka kuchnia będzie bardziej przestronna i uniwersalna. Będzie można dobrać do niej dowolne dodatki w wybranej wersji kolorystycznej. Chcąc uzyskać kuchnię elegancką, warto zdecydować się na czarne dodatki z wysokim połyskiem. Będzie ona wyglądała wtedy bardzo stylowo. Podobny efekt aranżacyjny uzyskamy, jeśli biel skomponujemy z naturalnym drewnem. Kuchnia stanie się bardziej przytulna, ale i nowoczesna zarazem. Proste, geometryczne formy dodatków, mebli i wszelkich innych urządzeń kuchennych podkreślą taki zamysł dekoratorski.

biała kuchnia 2
Zdjęcie: MS-Meble -> Biała kuchnia w domku w Katowicach

Kuchnia biała nie będzie wydawała się zimna, jeśli postawimy na oknie białe doniczki z zielonymi ziołami, powiesimy białe firanki i zastosujemy kolorowe dodatki w postaci tekstyliów na krzesła czy akcesoriów kuchennych.

Kuchnia otwarta na salon

Na topie jest obecnie kuchnia z wyspą kuchenną, barowym blatem i otwarta na salon lub jadalnię. Dzięki temu można zrealizować pomysł gotowania wraz z przyjaciółmi podczas spotkania towarzyskiego. Sama wyspa kuchenna od lat pozostaje elementem wyposażenia kuchennego wnętrza, które nadaje mu nowoczesny wyraz. Należy przy tym pamiętać, że celowe otwarcie kuchni na salon będzie wymagało utrzymywania idealnego porządku na blatach kuchennych w każdym momencie. Nie będzie bowiem możliwości, aby zamknąć kuchnię i dołączyć do zgromadzonego w salonie towarzystwa, chowając brudne garnki i naczynia w zlewie. Wszystko będzie wystawione na widok gości.

Kuchnia otwarta na salon
Zdjęcie: Studio Forma -> Kuchnia z wyspą

Połączenie kuchni i salonu wymusza stworzenie takiej aranżacji obu pomieszczeń, które będą ze sobą korespondować. Nowoczesne meble kuchenne powinny być dobrane pod kątem mebli zastosowanych w salonie lub stołu w jadalni. Ultra nowoczesna kuchnia, z białymi, prostymi meblami i srebrnymi sprzętami kuchennymi, bez bibelotów i firanek w oknach, nie będzie dobrze komponowała się z ciężkimi, zdobionymi i rzeźbionymi komodami w salonie.

Stopka autorska
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Kinga Śliwa Art&Design Studio Architektury Wnętrz. Kinga Śliwa jest architektem wnętrz działającym w branży od 2000 roku, posiada bogate doświadczenie poparte licznymi realizacjami

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions