Meblowanie i urządzanie mieszkania pod wynajem rządzi się innymi prawami, niż meblowanie swojego wymarzonego mieszkania. Przeczytaj garść cennych porad, czy inwestować w droższe materiały i czy przyniesie to efekt, w postaci wyższych stawek za czynsz najmu!
Właściciele mieszkań urządzając mieszkanie pod wynajem, zastanawiają się często nad tym, czy warto dołożyć do lepszych materiałów wykończeniowych i mebli w mieszkaniu przeznaczonym pod wynajem. Ten dylemat, ma kluczowe znaczenie w rentowności wynajmu mieszkania. Jeśli przeinwestujemy naszą nieruchomość – będziemy mieli problem z uzyskaniem odpowiedniej stopy zwrotu, natomiast gdy nie doinwestujemy mieszkania – staniemy przed problemem znalezienia najemców.
Więc jak urządzić mieszkanie pod wynajem, aby zbilansować korzyści z poczynionych starań?
Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaką grupę najemców celujemy. Jeśli chcemy wynająć mieszkanie dla studentów, standard wykończenia jak i samo urządzenie mieszkania musi być inne niż w przypadku klientów biznesowych, wynajmu mieszkań dla wysoko usytuowanych pracowników korporacji.
Pierwsze założenie jakie musimy przyjąć i się z nim pogodzić, jest fakt, że mieszkania wynajmowane szybciej się eksploatują. Najemcy nie dbają o powierzone im mienie. Dotyczy to zarówno studentów jak i innych grup ludzi. To, czy dana osoba będzie szanować i dbać o mieszkanie, nie zawsze zależy od jej pozycji społecznej. Musimy wkalkulować starty poczynione z tytułu zniszczeń przedmiotów w naszą inwestycję.
Mieszkania dla studentów powinny być wyposażone w wersalki / tapczany, szafy, regały, biurka, krzesła biurowe, kompletnie umeblowaną kuchnię oraz podstawowy sprzęt AGD – pralka, lodówka kuchenka, piekarnik. To wystarczające minimum, aby skutecznie przekonać potencjalnych najemców do wynajęcia naszego mieszkania. Nie warto inwestować w wyposażenie dodatkowe, typu mikrofalówka, naczynia, deska do prasowania, żelazko. Większość najemców dysponuje własnym zasobem wyposażenia. Kupując takie sprzęty, będziemy musieli liczyć się z tym, że część z najemców, będzie chciała abyśmy to przechowali gdzieś, na czas ich wynajmu. Nawet gdy najemca będzie musiał wyposażyć się w wyżej wymienione elementy, nie spowoduje to uzyskania niższej kwoty za wynajem mieszkania.
Klienci korporacyjni wymagają więcej. Tutaj liczy się komfort mieszkania. Miłym dodatkiem w tym przypadku będzie z pewnością telewizor, sprzęt typu odkurzacz, żelazko, deska do prasowania, suszarka, naczynia i inne elementy małego AGD. Nie warto na siłę kupować dużej ilości przedmiotów. Możemy przyjąć strategię, że jeśli najemca zapyta się o dane wyposażenie – przekalkulujemy nasze korzyści i ewentualnie dokupimy brakujący sprzęt.
Urządzając mieszkanie pod wynajem, sprawdźmy również trendy na lokalnym rynku wynajmu. Przejrzyjmy konkurencyjne oferty i dostosujmy nasze mieszkania do standardów. Meblowanie i urządzanie mieszkania według preferencji najemców potrafi zdziałać cuda. Krótsze okresy przestoju, mniejsza ilość prezentacji a także wyższe stawki za wynajem to pierwsze z brzegu zalety, jakie płyną z odpowiedniego przygotowania się do tego elementu wynajmu.
O rady, jak przygotować mieszkanie pod wynajem, możemy również zwrócić się do lokalnego biura nieruchomości, które zna rynek i z pewnością podpowie nam co zakupić, aby zwiększyć szansę na szybsze wynajęcie mieszkania.
© All rights reserved. Created with Voxel