Kuba

Jak urządzić ogród na tarasie czyli jakie kwiaty na taras wybrać?

 • Posted 4 lata ago
 • Uncategorized

Odpowiednio urządzony taras może stać się miejscem, w którym rodzina będzie chciała spędzać wolny czas, a dodatkowo będzie wizytówką twojego domu. Zamiast jednak zagracać go niepotrzebnymi sprzętami, postaw na stworzenie miejsca wypełnionego roślinami.

 

 1. Jakie rośliny wybrać na taras?
 2. Rośliny sezonowe na taras
 3. Rośliny wieloletnie na taras
 4. W czym posadzić rośliny na tarasie
 5. Podłoże dla roślin tarasowych
 6. Pielęgnacja roślin na tarasie

 

Nawet jeżeli do tej pory nie myślałeś o ogrodzie na tarasie, to szybko zmienisz zdanie, jak tylko zobaczysz pierwsze efekty takiej aranżacji. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie rośliny wybrać oraz jak o nie zadbać, aby przy minimalnym nakładzie pracy stworzyć wyjątkowe miejsce.

 

Jakie rośliny wybrać na taras?

 

Zamiast kierować się gotowymi propozycjami roślin, które teoretycznie powinny sprawdzić się na tarasie, zacznij od sprawdzenia jego położenia oraz stopnia nasłonecznienia. Dzięki temu będziesz mógł się upewnić, że wybrane rośliny będą się dobrze rozwijały w nowym miejscu. Unikniesz również częstego błędu związanego z zakupem cieniolubnych roślin do nasłonecznionego tarasu. Szukając dobrych roślin na taras możesz również sprawdzić te, które są polecane na balkon. Jedną z ciekawszych propozycji jest niezapominajka alpejska, która ma niskie wymagania glebowe. Oprócz niej możesz rozważyć zakup laurencji, lantany pospolitej, gerbery miniaturowej, fuksji, agapantu afrykańskiego oraz werbeny ogrodowej. W przypadku roślin o drobnych kwiatach najlepsze efekty uzyskasz, jeżeli od razu posadzisz kilka roślin. Sprawdź ofertę roślin na taras w sklepie https://www.castorama.pl/, a na pewno wybierzesz coś dla siebie.

 

Rośliny sezonowe na taras

 

Wiele osób już w maju zaczyna wypełniać tarasowe skrzynki nowym kwiatami sezonowymi, bo właśnie w połowie miesiąca zazwyczaj mija ryzyko wystąpienia przymrozków. Mając na uwadze wspomniane nasłonecznienie tarasu, możesz znaleźć wiele różnych roślin sezonowych. Idealnie sprawdzą się między innymi pelargonie i surfinie. Jeżeli natomiast taras jest mocno nasłoneczniony, koniecznie pamiętaj o częstszym podlewaniu. Niezależnie natomiast od tego, które rośliny wybierzesz, przed posadzeniem ich postaraj się sprawdzić stan sadzonek. Jeżeli znajdziesz na nich niepożądane plamy lub inne oznaki choroby lub wystąpienia szkodników, zrezygnuj z ich sadzenia. Dodatkowo warto zawczasu zaopatrzyć się w dobry preparat na szkodniki. Wiele z nich dostępnych jest w formie sprayów, co ułatwia stosowanie.

 

Rośliny wieloletnie na taras

 

Decydując się na wybór roślin wieloletnich postaraj się znaleźć takie, które nie będą wymagały dużej uwagi. Dzięki temu nawet jeżeli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł im później poświęcać tyle czasu co na początku, to wciąż będziesz mógł cieszyć się pięknym tarasem. Rośliny wieloletnie, które posadzisz w donicach na tarasie powinny wyglądać ładnie przez cały czas. W przeciwnym razie domownicy oraz odwiedzający cię goście będą się nimi zachwycali wyłącznie podczas kwitnienia. Jedną z ciekawszych propozycji są rośliny zimozielone. Tego typu dekoracja sprawdza się praktycznie przez cały rok. Popularne rośliny wielosezonowe, które możesz uprawiać na tarasie lub balkonie to bergenia sercowata, funkia, bluszczyk sercowaty i żurawka.

 

W czym posadzić rośliny na tarasie

 

Oprócz wyglądu roślin, duży wpływ na wystrój tarasu ma również to, w jakich doniczkach je posadzisz. W przypadku niewielkich tarasów możesz zdecydować się na wąskie doniczki, które nie będą zabierały cennego miejsca. Jeżeli jednak dysponujesz większą powierzchnią, możesz pokusić się o zakup dużych donic. Nie powinieneś natomiast kierować się wyłącznie ceną, bo wówczas możesz trafić na doniczki, które nie będą pełniły funkcji dekoracyjnej i nawet jeżeli posadzisz w nich przepiękne kwiaty, to uzyskany efekt nie będzie zgodny z oczekiwaniami. Wiele ciekawych modeli znajdziesz na stronie sklepu internetowego, w którym dostępne są doniczki w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Wybierając donice z kamionki lub drewna możesz w prosty i niedrogi sposób odmienić wystrój całego tarasu. Na stronie wspomnianego sklepu znajdziesz również wiele inspiracji, które możesz wykorzystać w domu lub ogrodzie.

 

Podłoże dla roślin tarasowych

 

Jeżeli chodzi o podłoże dla roślin trzymanych na tarasie, to najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty jednego z gotowych rozwiązań. Nie będziesz się musiał martwić wówczas o konieczność stosowania dodatkowych nawozów lub minerałów, gdyż wielu producentów wzbogaca podłoże we wszystkie niezbędne składniki. Dzięki temu po zakupie tego typu ziemi pozostanie ci tylko wsypanie jej do doniczki.

 

Pielęgnacja roślin na tarasie

 

Zarówno rośliny jedno jak i wielosezonowe mogą zachwycać swoim wyglądem, ale wymaga to odpowiedniej pielęgnacji. Chociaż w przypadku tarasu nie jest ona aż tak czasochłonna jak przy uprawie wielu roślin w ogrodzie, to przez cały czas musisz mieć na uwadze kilka istotnych rzeczy. Zaczynając od przygotowania dobrego stanowiska (a więc ustawienia donic w cieniu lub słońcu, w zależności od wybranego gatunku), przez zakup ziemi wzbogaconej minerałami, a na regularnym podlewaniu kończąc. Zalecenia związane z podlewaniem mogą się różnić w zależności od posadzonych roślin.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions