To, co z pozoru wydaje się proste, bardzo często okazuje się najbardziej skomplikowane. Takie zjawisko występuje niestety podczas wybierania przyłbicy spawalniczej. Nawet najbardziej doświadczeni inżynierowie nadal mają odmienne zdania w niektórych kwestiach. W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco charakterystykę poszczególnych rodzajów i podpowiedzieć, jaki typ najlepiej wybrać.
Na samym początku należałby wyjaśnić, co to jest przyłbica spawalnicza. Na rynku istnieją także maski, które przyłbicami nie są, ponieważ zapewniają ochronę jedynie dla oczu i twarzy. Przyłbice najczęściej przypominają masywne zamknięte kaski, które chronią również szyję i ramiona użytkownika. W środowisku spawaczy panuje ogólne przekonanie, że maski można wykorzystywać jedynie przy tzw. spawaniu punktowym z krótkimi lagami.
Pierwszy, a zarazem podstawowy podział to ten na przyłbice automatyczne i pasywne (znajdziesz je na Eltrex.net.pl). Zacznijmy może od pasywnych, ponieważ są dużo prostsze w budowie. Są one wyposażone w stały przyciemniony filtr, który nie zmienia swojej gęstości – efekt przyciemnienia jest stały. Wspomniane filtry można jednak wymieniać, na te o większym lub mniejszym przyciemnieniu. Istnieją spawacze, którzy mimo rozwoju technologii dalej wykorzystują tego typu tradycyjną osłonę. Niewątpliwą zaletą jest to, że przyłbice pasywne są dużo tańsze od swoich automatycznych zamienników. Posiadają jednak szereg wad związanych z dużymi utrudnieniami podczas korzystania. Ekran przyłbicy pasywnej musi być podnoszony za każdym razem, gdy spawacz chce sprawdzić spoinę oraz opuszczany jeszcze przed zajarzeniem łuku, co na dłuższą metę może być bardzo męczące.
Przyłbica automatyczna to bez wątpienia inwestycja, którą powinny rozważyć osoby zajmujące się spawaniem profesjonalnie. Jak nie trudno się domyślić w tym przypadku przyciemnienie odbywa się automatycznie w momentach, kiedy jest wymagane. Mechanizm sterowany jest przez specjalne czujniki optyczne lub elektromagnetyczne. W momencie, kiedy łuk się zapala, czujnik optyczny zostaje uaktywniony i wysyła sygnał do ekranu. Ciekłokrystaliczny wizjer w zależności od siły łuku zostaje odpowiednio zaciemniony i chroni oczy spawacza. Gdy intensywność jarzenia spada lub całkowicie zanika, czujniki rozjaśniają ponownie ekran. Jeśli chodzi o zasilanie, to najczęściej wykorzystuje się wymienne baterie litowe, aczkolwiek te nieco bardziej zaawansowane modele zostały wyposażone w zasilanie solarne. Przyłbice samościemniające posiadają różne parametry, a ich zaawansowanie najczęściej koreluje z ceną. Warto jednak wyposażyć się w możliwie najlepszą osłonę, ponieważ ochrona oczu i twarzy podczas procesów spawania to bez wątpienia podstawa.
Przyłbice produkowane są w różnych kształtach i kolorach, dlatego pojawia się tutaj także element estetyczny. Profesjonalni spawacze często wykonują swoje przyłbice na zamówienie i pokrywają je dowolnymi wzorami i grafikami. Trzeba jednak pamiętać, że najpierw należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, a dopiero później na wygląd przyłbicy.
© All rights reserved. Created with Voxel