Różne warianty
Pierwsze, co przychodzi do głowy kiedy myśli się o piętrowych konstrukcjach do spania, to klasyczny model z dwoma materacami ułożonymi jeden nad drugim na specjalnym stelażu. W takiej postaci powstały łóżka piętrowe i wciąż jest ona najpopularniejsza. Pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni kiedy dwójka dzieci współdzieli pokój, a nie ma w nim miejsca na dwa niezależne łóżka. Jednak, a może na całe szczęście, producenci meblowi reagują na zmieniające się potrzeby i dostępne są piętrowe rozwiązania zarówno dla jednej osoby, jak i dla trójki. Trzyosobowe łózka piętrowe to pokaz mistrzostwa zagospodarowania przestrzeni. Pod dolnym materacem znajduje się szuflada z trzecim miejscem do spania. Mało tego, możemy zdecydować się na wersję z pojemnikiem na pościel znajdującym się we wnętrzu szuflady.
Pojedyncze łóżko piętrowe zbudowane jest na podstawie znajomego schematu – spanie znajduje się na górze, jednak niżej zamiast drugiego posłania przestrzeń jest zagospodarowana przez wstawienie biurka, półek, szafek, a nawet szafy.
Takie rozwiązanie dla jednego malucha może być także spełnieniem marzeń o własnym domku czy 'bazie’. Sprawdzi się szczególnie w przypadku kilkulatków, dla których spanie na dużej wysokości może być niebezpieczne ze względu na możliwość upadku. Stelaże takich łóżek są niższe, a przestrzeń pod materacem jest pusta – do dowolnego zagospodarowania, np. wspomnianym domkiem. Atrakcyjnym dodatkiem może być dołączona zjeżdżalnia, za pomocą której można opuścić górne pięterko. Posiadanie akcentu z placu zabaw przytwierdzonego do własnego łóżka, z pewnością wprawiać będzie w dobry humor każdego małego właściciela.
Do przemyślenia przed kupnem
Zanim zapadanie decyzja o zakupie konkretnego modelu warto jest rozważyć kilka spraw. Po pierwsze – długość materaca. Aby uniknąć problemu z wymianą za krótkich łóżek za kilka lat, warto jest zainwestować pierwotnie większą sumę i kupić łóżko piętrowe z materacem o standardowej, nie dziecięcej długości.
Stelaż łóżka powinien być solidnie wykonany, żeby przetrwać wszystkie sztormy na morzu dziecięcych zabaw i nie pozwolić konstrukcji się przewrócić. Dobre wykonanie to także gwarancja wolniejszego zużywania się. Z kwestii praktycznych ważne są jeszcze dwie: wykonanie drabinki i wykorzystanie przestrzeni wokół łóżka. Warto sprawdzić, po prostu wchodząc i schodząc z piętra, czy konstrukcja drabinki pozwala na bezpieczne i wygodne poruszanie się po niej. Dzieci mają dużo skarbów, najpotrzebniejszych rzeczy i książek – warto, by wokół łóżka, w ramach jego konstrukcji, znalazły się półki i schowki, aby mieć to wszystko zawsze pod ręką.
Zobacz także: Łóżka drewniane dla dzieci – lozka.net.pl
© All rights reserved. Created with Voxel