Do malowania drewna używa się bejcy, lakieru, lakierobejcy, lazury lub farb. Możesz wybrać środki, które nie tylko barwią drewno, a także głęboko wnikają w jego strukturę, impregnując ją. Produkty mogą tworzyć powłoki całkiem kryjące lub podkreślające naturalny rysunek drewna.O tym, czym się różnią bejce, lakiery i lakierobejce przeczytasz w tym artykule: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/malowanie/srodki-do-drewna/bejce-lakiery-i-lakierobejce-kiedy-czego-uzywamy.html
Odpowiednie przygotowanie podłoża to podstawa malowania drewnianych powierzchni. Oczywiste jest to, że drewno nie może być wilgotne. Powinno być oczyszczone, odtłuszczone i oszlifowane, tak aby nie posiadało żadnych spękań i nierówności. Jeśli na drewnie znajduje się lakier, musimy go usunąć za pomocą papieru ściernego, szlifierki lub polerki z odpowiednią końcówką roboczą. Większe uszkodzenia warto też uzupełnić szpachlówką nadającą się do drewna, a następnie wyrównać. Odpowiednie oszlifowanie zapewni lepszą przyczepność powłokom malarskim.
Inaczej przygotowuje się drewniane elementy, które mają być użytkowane na zewnątrz budynku, inaczej powierzchnie z naturalnego surowca do użytku w środku pomieszczeń. Te pierwsze należy zabezpieczyć przed negatywnym działaniem czynników pogodowych i grzybami – konieczne jest użycie środków biochronnych.
Zwykle drewniane powierzchnie wymagają nałożenia kilku warstw farby, aby efekt był zadowalający. Na surowe deski warto nałożyć najpierw środek gruntujący – przed malowaniem zapoznaj się z informacjami na opakowaniu podanymi przez producenta, ponieważ niektóre środki wymagają użycia gruntu, a niektóre środek gruntujący mają już w składzie lub tego nie wymagają. Jeśli nie zamierzasz usuwać całkowicie starej powłoki lakieru, ale jedynie ją odnowić, sprawdź, jakim środkiem był on pokryty – zaleca się użyć lakieru na bazie tej samej żywicy. Jeśli całkiem usuwasz stare warstwy na drewnie, możesz zastosować dowolny środek.
Do malowania drewna możesz użyć pędzla, wałka lub urządzenia natryskowego – zależy to od wielkości powierzchni, którą chcesz pokryć farbą lub lakierem. Do malowania sporych tarasów, mebli czy płotów najwygodniejszy będzie natrysk lub wałek. Wąskie szczeliny i drobne detale w drewnianej konstrukcji wygodnie pomalujesz pędzlem.
Drewno maluje się zawsze wzdłuż włókien. Lakier lub farba powinny być rozprowadzane równomiernie – najlepiej malować materiały ułożone poziomo na podłożu. Na pionowych powierzchniach warto zastosować środki o działaniu tiksotropowym – uniemożliwiają one spływanie koloru i tworzenie zacieków.
© All rights reserved. Created with Voxel