Trawertyn jest porowatą skałą osadową, na którą składa się przede wszystkim kalcyt oraz aragonit. Ten kamień występuje w kolorystyce białej, żółtej i czerwonej. Na jego powierzchni widoczne są charakterystyczne pory, które nierzadko układają się w linie. I choć za pomocą specjalnych przecierek można nadawać mu również inne kolory, przez projektantów wnętrz oraz architektów ceniony jest właśnie za naturalność, nawiązującą do najmodniejszych od kilku sezonów kolorów ziemi.
Na rynku trawertyn dostępny jest w pięciu wersjach, które wynikają z obróbki, jakiej został poddany. Może mieć powierzchnię:
Zazwyczaj sprzedawany jest w formie różnego rodzaju płytek oraz mozaiki, np. tutaj: trawertyn – klink.pl.
Ten długowieczny kamień naturalny jest wytrzymały, bardzo trwały, nie sprawia problemów podczas montażu i pozwala uzyskać niesamowity, niepowtarzalny efekt wykończeniowy. Pod warunkiem oczywiście, że zostanie zastosowany w odpowiedniej przestrzeni. O wiele lepiej sprawdza się we wnętrzach niż na zewnątrz budynków. Można go stosować zarówno na podłogach, jak i ścianach. Jasne odcienie trawertynu nadają pomieszczeniom blasku i świeżości.
Trawertyn świetnie sprawdzi się na ścianach w salonie. Rozjaśni przestrzeń i optycznie ją powiększy. Jako element dekoracyjny idealnie sprawdzą się płytki o powierzchni nieżywicowanej. Do ich przyklejania należy zastosować specjalny, biały klej na bazie cementu oraz minimalną ilość fugi.
W przypadku zastosowania trawertynu na salonowych posadzkach, warto wybierać płytki pierwszego gatunku. Zwróć również uwagę na to, by kamienne kafle były szlifowane, a naturalnie występujące w nich pory wypełnione – najlepiej żywicą, która dodatkowo je zabezpiecza przed zachodzeniem kurzem oraz brudem i ułatwia ich czyszczenie.
To jednak nie koniec sposobów na zastosowanie trawertynu w salonie. Możesz również wykorzystać go do wykończenia obudowy kominka, schodów prowadzących z pokoju dziennego na piętro czy dekoracyjnych kolumn. Ogranicza Cię w zasadzie tylko wyobraźnia. Jeśli tematyka naturalnych materiałów wykończeniowych interesuje Cię jeszcze bardziej, zapoznaj się też z artykułem “Kamień dekoracyjny wewnętrzny i zewnętrzny – jaki rodzaj kamienia najlepiej się sprawdzi?”.
© All rights reserved. Created with Voxel