Kuba

Niezawodne preparaty do impregnacji drewna - 6 najlepszych produktów

  • Posted 5 lat ago
  • Uncategorized

Pielęgnacja drewna opiera się na jego prawidłowej, regularnej impregnacji. Używa się do tego specjalnych impregnatów, które podzielić można na kilka grup, w zależności od ich składu chemicznego. Dlaczego emulsja do impregnacji drewna jest potrzebna i jaką produkty wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycję 6 niezawodnych preparatów.

impregnacja drewna

 

Emulsja parafinowa

Emulsje parafinowe sto środki ochrony produkowane w procesie przetwarzania surowców ropopochodnych, a ich najważniejszym zadaniem jest nadanie drewnu właściwości hydrofobowych. W najprostszym tłumaczeniu oznacza to, że drewno zaimpregnowane takim środkiem przestaje wchłaniać wodę, warstwa emulsji odpycha wilgoć. Co równie istotne, emulsje parafinowe z powodzeniem stosuje się także do zabezpieczania płyt MDF i HDF, które zyskują doskonałe parametry pęcznienia i nasiąkliwości, czyli wysoką odporność na zawilgocenie i zdolność zachowania pożądanego kształtu, nawet w kontakcie z wodą.

Zalety emulsji parafinowej

Poza tym, że jest to impregnat do drewna który można stosować także do zabezpieczenia materiałów drewnopodobnych, emulsje parafinowe mają także inne zalety, które czynią je niezwykle praktycznymi produktami.

Emulsje, dzięki doskonale dopracowanej strukturze, łatwo się rozcieńczają, a więc są wydajne i łatwe w zastosowaniu. Są także bezpieczne – nie zawierają toksycznych składników, nie wykazują działania uczulającego na skórę i błony śluzowe, nie są rakotwórcze. Zapewniają natomiast ochronę drewna przed szkodnikami, pleśnią, grzybami, a przy tym są bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Wosk impregnacyjny

Wosk impregnacyjny jest środkiem o stałej konsystencji, który jest mieszaniną wosków parafinowych i syntetycznych. Na powierzchnię drewna należy aplikować go na ciepło, ale fakt ten nie stanowi najmniejszej przeszkody – wystarczy podgrzać go do temperatury powyżej 42°C, by z łatwością nanieść go na powierzchnię drewna za pomocą na przykład pędzla. A efekty jego zastosowania są fantastyczne – tworzy na powierzchni cienką warstwę, która efektywnie i długotrwale zabezpiecza drewno przed wilgocią.

Wosk można kupić w dwóch opcjach – jako wosk niskozaolejony lub wosk wysokozaolejony.

Zalety wosku impregnacyjnego

Podobnie jak w przypadku emulsji parafinowej, wosk jest środkiem bezpiecznym w użytkowaniu, nie powodującym reakcji alergicznych lub toksycznych, nie zagrażającym środowisku naturalnemu.

To środek, który efektywnie zabezpiecza drewno i płyty pilśniowe przed wilgocią, owadami, szkodnikami oraz drobnoustrojami.

Oleje do drewna

Kolejna grupa impregnatów do drewna to oleje. Cechuje je łatwa w użyciu płynna postać – wystarczy tylko zamieszać preparat przed malowaniem.

Oleje produkowane są zwykle z naturalnych olejów roślinnych i rozcieńczalników, które mają za zadanie poprawić ich właściwości. Środki te wnikają głęboko w strukturę drewna, zapobiegając jego zawilgoceniu, rozsychaniu i pękaniu. Co równie istotne, nie zatykają jego porów, a na powierzchni nie powstaje warstwa preparatu, którą zostawiają na przykład lakiery i farby. Dzięki temu drewno może oddychać – wilgoć, która dostanie się między jego włókna może swobodnie odparować.

Oleje mają także tę zaletę, że uwydatniają urodę drewna, podkreślają jego naturalne usłojenie i barwę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów impregnacyjnych do drewna – możemy wybierać spośród olejów bezbarwnych, które nie powodują zmiany koloru drewna, a jedynie nieco je przyciemniają, oraz  olejów barwiących drewno na różne kolory.

Na słowo komentarza zasługuje także postać olejów. Zupełnie oczywistym wydaje się, że oleje powinny mieć ciekły stan skupienia. Ale możemy kupić także oleje o stałej konsystencji, którą nadają im specjalnie dobrane środki chemiczne. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny produkt, warto dokładnie przeczytać jego etykietę.

Najważniejsze zalety olejów

Pierwszą z zalet tych preparatów jest łatwość ich użycia. Jeśli wybierzemy olej w postaci płynnej, wystarczy tylko nałożyć go pędzlem na drewno i dokładnie rozsmarować. Taka warstwa doskonale chroni powierzchnię drewna, zapobiegając jego rozsychaniu i wzmacniając jego strukturę. Drewno może oddychać, zachowuje swój naturalny wygląd, a warstwa oleju nie łuszczy się.

Oleje są także impregnatami bardzo uniwersalnymi. Możesz nimi malować meble ogrodowe, drewnianą podłogę tarasu oraz elementy drewniane znajdujące się wewnątrz pomieszczeń. Nadają się do każdego rodzaju drewna krajowego oraz egzotycznego.

impregnowanie drewna woskiem

 

 

Solne impregnaty do drewna

Kiedy myślimy o zaimpregnowaniu drewnianych elementów czy naszych ulubionych mebli ogrodowych, zwykle od razu do głowy przychodzą nam emulsje lub oleje. A jednak oferta produktów jest znacznie bardziej obszerna i mieszczą się w niej także impregnaty solne. Jakie są ich zalety i jak ich używać?

Warto na wstępie nadmienić, że preparaty solne są przeznaczone do drewna konstrukcyjnego, na przykład więźby dachowej. Niestety nie wolno używać ich do elementów mających kontakt z żywnością – drewnianych blatów kuchennych czy stołów. Jeśli myślisz o zaimpregnowaniu altany ogrodowej środkiem z tej grupy – to także nie jest dobry pomysł, bowiem są one przeznaczone do impregnacji elementów nie narażonych na kontakt z wodą i gruntem, woda powoduje bowiem ich wymycie. Także samo drewno, które zamierzamy zaimpregnować tymi preparatami, powinno być suche – musi mieć nie więcej niż 20% wilgotności. Dlatego najbardziej przydatne okazują się w impregnacji drewna przeznaczonego na ścianki działowe czy też elementy podpodłogowe i wspomnianą już wcześniej więźbę dachową.

Solne impregnaty do drewna są dostępne pod postacią proszku, z którego przygotowuje się roztwór według wskazań producenta zamieszczonych na etykiecie. Zawierają kwasy organiczne, związki cynku, miedzi oraz boru. Dlatego też drewno pokryte nimi przybiera kolor zielony lub bladoniebieski, co ma duże znaczenie praktyczne – ułatwia kontrolę nad dokładnością impregnacji.

Zalety

Poza pewnymi ograniczeniami, solne impregnaty mają wiele zalet. Jeśli stosujemy je zgodnie z ich przeznaczeniem, doskonale zabezpieczają drewno przed pleśnią, grzybami, szkodnikami a także ogniem.

Impregnaty rozpuszczalnikowe

To ciekawa propozycja dla tych z nas, którzy mają balkony czy ogródki z drewnianymi meblami czy elementami takimi jak balustrady. Przeznaczone są tylko do użytku na zewnątrz, mają bowiem bardzo drażniący zapach i mogą być toksyczne. Trzeba też pamiętać, że w czasie impregnacji i wysychania są łatwopalne. A jednak stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem i zasadami bezpieczeństwa, okazują się bardzo praktyczne i skuteczne.

Impregnaty rozpuszczalnikowe wnikają głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając je przed działaniem wilgoci i innych szkodliwych czynników, ale mogą być także stosowane do “ratowania” drewna zainfekowanego insektami lub pleśniami.

Jakie możliwości dają?

Poza tym, że impregnaty rozpuszczalnikowe zapewniają skuteczną ochronę drewna przed wilgocią i promieniowaniem UV, mogą także stanowić preparat nadający drewnu piękny kolor i podkreślający jego fakturę. Koniecznie należy jednak pamiętać, że ze względu na wysoką toksyczność tych środków, można aplikować je tylko za pomocą pędzla lub wałka, nigdy natryskowo.

Impregnaty wodorozcieńczalne

To kolejna grupa produktów do ochrony drewna na zewnątrz domu i wewnątrz pomieszczeń, których używać możemy do każdego gatunku drewna Impregnaty te można aplikować na drewno dowolną metodą, także natryskowo. Najbardziej polecanym sposobem ich nakładania jest jednak metoda zanurzeniowa – wtedy preparat głęboko wnika w drewno. Nie mają przykrego zapachu, nie podrażniają błon śluzowych ani skóry i szybko schną.

Impregnaty wodorozcieńczalne zapewniają ochronę drewna przed wilgocią, promieniami UV, a także ochronę biologiczną, zabezpieczając drewno przed grzybami oraz mikroorganizmami powodującymi rozkład drewna, siniznę, a także przed szkodnikami technicznymi.

Drewno pomalowane środkami z tej kategorii staje się mniej chłonne, jego struktura zostaje wzmocniona, a naturalny rysunek słojów – zachowany i podkreślony.

Ten rodzaj impregnatów jest niepalny i dość uniwersalny – stosuje się je nie tylko do zabezpieczenia drewna, ale także na tynki, mury z cegły, beton, cement czy blachę. Resztek pozostałych po malowaniu altany czy podłóg nie warto więc wyrzucać.

Impregnaty nowej generacji

Dawniej, po nałożeniu impregnatu wodorozcieńczalnego, należało zabezpieczyć drewno kolejną warstwą, którą zwykle stanowiły lakiery bejce lub lakierobejce (na okna drzwi i inne). To jednak nie było ani łatwe, ani zbyt estetyczne. Obecnie produkowane środki mogą być używane jako jedyna warstwa, posiadają bowiem warstwę wykończeniową odporną na wymywanie. Część z nich posiada także w swoim składzie teflon, który zapewnia dodatkową ochronę drewna przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi oraz utrzymującą inne składniki preparatu wewnątrz drewna Impregnacja drewna staje się prosta i efektywna.

Który z impregnatów wybrać?

Na to pytanie niestety jednoznacznie nie da się odpowiedzieć. Nasza decyzja zawsze powinna być podyktowana rodzajem i przeznaczeniem drewna, które zamierzamy zaimpregnować. Warto oczywiście wybrać preparat bezpieczny dla zdrowia i środowiska naturalnego, jeśli tylko jest to możliwe. Dobrą inwestycją będzie także zakup preparatu wysokiej jakości, nowoczesnego i niezawodnego oraz takiego, który pozwala zabezpieczyć drewno przed różnymi szkodliwymi czynnikami równocześnie – to pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt przy minimalnych nakładach pracy i kosztów.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Z pewnością łatwość aplikacji. NIe musimy wybierać wyłącznie preparatów ciekłych, nowoczesne woski z łatwością przechodzą ze stanu stałego w ciekły, a więc ich nakładanie jest proste.

Kolejna sprawa to efekt wizualny. Oczywiście jest on nieistotny w przypadku drewna konstrukcyjnego, które i tak zostanie pokryte materiałami wykończeniowymi. Ale już w przypadku altany ogrodowej, mebli, balustrad balkonów czy podłóg tarasów – wygląd ma znaczenie ogromne. Dlatego też dobrze jest zdecydować się na preparat, który nie pozostawi filmu na powierzchni drewna.

Oferta impregnatów do drewna jest naprawdę imponująca. Producenci proponują nam coraz bardziej nowoczesne, skuteczne, bezpieczne i łatwe w użyciu preparaty. Warto zawsze wybierać te najlepsze – drewno jest przyjemnym i pięknym materiałem, który będzie nam wiernie służył przez wiele lat, jeśli tylko odpowiednio o niego zadbamy. Architektura ogrodowa i pomieszczenia mieszkalne nie mogą mieć piękniejszej ozdoby.

© All rights reserved. Created with Voxel

  • Home
  • Explore
  • Places
  • Events
  • Jobs
  • Communities
  • People
  • Login
  • Sign up
  • Privacy Policy
  • Terms and conditions