Kuba

Nożyce do żywopłotu: jak wybrać właściwe?

 • Posted 7 lat ago
 • Uncategorized

Wiosna już tuż-tuż. Czy wiesz, jak zadbać o żywopłot w przydomowym ogródku, by wyglądał on efektownie, a przy tym pielęgnacja go nie pochłaniała sporo czasu i energii? Wybierz odpowiednie narzędzia i ciesz się komfortem.


Piękny i zadbany ogród jest wizytówką domu i dobrze świadczy o jego gospodarzach. Przystrzyżony trawnik, kwiaty rosnące w rabatkach i drzewka owocowe na posesji – to jednak nie wszystko. Wiele osób decyduje się także na żywopłot, który nie tylko ma ładnie prezentować się na terenie posiadłości, ale również posiada bardzo praktyczne zastosowanie – odgradza podwórko od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Tego rodzaju roślinność wymaga jednak specjalnej pielęgnacji. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie nożyce do żywopłotu.

Zależy od rodzaju roślin

Przed zakupem nożyc do żywopłotu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. To zdecydowanie ułatwi wybór narzędzia, które poradzi sobie z danym żywopłotem. Ważne więc jest wiedzieć, z jakich roślin on się składa. Najmniej wymagające – i w związku z tym często wykorzystywane do tego celu – są tuje. Potrzebują one jedynie regularnego podlewania i formowania. Przy mniejszych krzewach w zupełności wystarczy ręczny sekator albo nożyce do gałęzi. Bardziej dorodne drzewka będą wymagały pielęgnacji przy użyciu nożyc elektrycznych, akumulatorowych czy spalinowych. Przy wyborze narzędzi warto zwrócić uwagę, by były one ergonomiczne, lekkie i miały możliwość wydłużenia uchwytu – to wszystko ułatwi pracę przy wyższych krzewach. Na żywopłot nadają się także rośliny liściaste, jak grab i buk. Wyglądają one bardzo efektownie, ale wymagają regularnego przycinania. O ile cięcie nie jest skomplikowane, można zastanowić się nad zakupem nożyc jednostronnych. W praktyce jednak, lepiej od razu kupić nożyce do żywopłotu o podwójnych listwach tnących, na wypadek, gdyby w niedalekiej przyszłości pojawił się nowy pomysł na rośliny w ogrodzie.

 

Jak duży masz ogród?

To kolejna kwestia, nad którą warto się pochylić, kupując nożyce ogrodowe. Nie tylko od wielkości żywopłotu, ale również powierzchnia działki zależy wybór narzędzi. Do pielęgnacji niewielkich rozmiarów żywopłotu w zupełności może wystarczyć zwykły sekator. Warto jednak pamiętać, że ręczne nożyce nie będą w stanie nadać idealnie równego kształtu żywopłotowi. Podobnie jak nie sprawdzą się w wypadku większego ogrodu. Przycinanie krzewów ręcznymi nożycami będzie bowiem bardzo uciążliwe i pracochłonne. Do przeciętnej wielkości podwórka polecane są nożyce elektryczne. Pod warunkiem jednak, że w zasięgu urządzenia będzie dostęp do prądu – nożyce podłączane są bowiem kablem elektrycznym. Wygodnym rozwiązaniem dla większych ogrodów są bezprzewodowe nożyce akumulatorowe. Mają one nieograniczony zasięg.

 

Różne rodzaje nożyc do żywopłotu

Warto zebrać w jednym miejscu wszystkie dostępne na rynku rodzaje narzędzi do przycinania krzewów. Najbardziej podstawowe są oczywiście sekatory. To ręczne nożyce idealnie nadające się do małych żywopłotów w niewielkich ogródkach. Sekatory są bardzo tanie, dostępne i doskonale się sprawdzają przy pielęgnacji pojedynczych roślin i sporadycznego przycinania gałązek. Trzeba się jednak liczyć z tym, że sekator nie przytnie żywopłotu idealnie równo. Elektryczne nożyce do żywopłotu nadają się do działek średniej wielkości i do częstszej pielęgnacji krzewów. Nie wytwarzają one spalin, generują małą ilość hałasu i wcale nie kosztują dużo. A przy tym mają szerokie zastosowanie (niektóre narzędzia mają np. dodatkowe końcówki do strzyżenia trawnika). Elektryczne nożyce, aby działać, powinny być podłączone do prądu. Dlatego nie są najlepszym pomysłem dla właścicieli dużych działek. Mobilność zapewniają natomiast nożyce akumulatorowe. Nie są ograniczone przez kabel, więc mogą być używane w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od gniazdek elektrycznych. Minusem tych narzędzi jest jednak czas pracy: jednego naładowania starcza co najwyżej na godzinę. Są jeszcze spalinowe nożyce do żywopłotu (sprawdź tutaj: http://www.mcculloch.com/pl/products/hedge-trimmers/). Są to narzędzia skierowane do doświadczonych użytkowników. Idealnie sprawdzają się przy częstym przycinaniu roślinności na dużej działce lub w parku. Dzięki silnikowi o dużej mocy zwykle są bardzo wydajne i szybkie. Przycinają krzewy równo i robią to w bardzo krótkim czasie. Dużą zaletą jest to, że urządzenia mogą pracować także na wilgotnej powierzchni.

 

Czym jeszcze kierować się przy wyborze?

Niezależnie od rodzaju urządzenia, przed zakupem warto wziąć pod uwagę jeszcze parę kwestii. Po pierwsze, ostrza: jednostronne tną szybciej i sprawdzają się przy szerokich i płaskich żywopłotach, dwustronne tną o wiele dokładniej i idealnie nadają się do bardziej skomplikowanych prac przy żywopłotach. Po drugie, moc: przy nożycach spalinowych i elektrycznych wartość ta ma decydujące znaczenie dla efektywności pracy. Po trzecie, regulacja uchwytu: dzięki temu możliwa będzie pielęgnacja wysokich roślin i odcinków trudno dostępnych. Po czwarte, waga: im większa, tym praca będzie mniej komfortowa. Po piąte, system tłumienia drgań – dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.

 

 

 
© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions