Kuba

Okno aluminiowe czy PVC? Które wybrać?

 • Posted 3 lata ago
 • Uncategorized

Wybór okien to decyzja na lata. Kluczowe znaczenie ma jednak nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim współczynnik przenikalności cieplnej (niższe rachunki w okresie grzewczym) oraz solidność wykonania. Za czynniki te odpowiada przede wszystkim tworzywo, z których zostały one wyprodukowane, dlatego też inwestorzy zadają sobie kluczowe pytanie: okno aluminiowe czy stolarka z PVC?

Okno aluminiowe idealne do dużych przeszkleń

Duże przeszklenia to jeden z najważniejszych trendów w budownictwie w ostatnich latach. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się okno aluminiowe, gdyż materiał ten jest sztywny oraz mniej podatny na zmiany temperatur, w przeciwieństwie do stolarki z PVC. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę także na renomę producenta, dlatego też nawet w przypadku dużych przeszkleń — zwłaszcza w domu jednorodzinnym — wcale nie należy wykluczać tańszych okien z PVC.

Nowoczesne piękno na miarę XXI wieku

Okno aluminiowe kusi też wielu inwestorów ze względu na lekkość formy, co także sprawia, że doskonale prezentuje się ono w przypadku dużych powierzchni ze szkła, w tym zwłaszcza drzwi tarasowych. Również z tego powodu stolarka aluminiowa tak często wybierana jest do wykańczania budynków użyteczności publicznej, a także wieżowców i biurowców projektowanych właśnie w nowoczesnej stylistyce.

PVC, czyli przystępna cena przede wszystkim

Jednym z największych atutów przemawiających za wyborem okien z PVC, zwanych też potocznie plastikowymi, jest ich bardziej przystępna cena, aniżeli aluminiowych oraz drewnianych. Nic więc dziwnego, że tak często wybierają je inwestorzy indywidualni, dla których nawet niewiele niższa cena na pojedynczym oknie, może skutkować finalnie dużymi oszczędnościami przy zakupie całej stolarki.

Szeroka gama kolorystyczna dla wybrednych

Okna z PVC to także w większości przypadków znacznie szersza gama kolorystyczna skrzydeł, aniżeli w przypadku wyboru okien aluminiowych. Nic dziwnego – te ostatnie zdecydowanie najlepiej prezentują się w chłodnych i minimalistycznych odcieniach szarości. Jeśli więc nabywca poszukuje alternatywy zwłaszcza dla okien drewnianych i tworzyw dobrze imitujących właśnie drewno, lepszym wyborem będzie stolarka z PVC. Wynika to z faktu, że producenci dają w tym przypadku naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór kolorów i faktur oklein.

Okno aluminiowe, czyli wyjątkowa odporność

Stolarka powinna prezentować się doskonale i to nawet pomimo upływu czasu. Ta wykonana z aluminium z pewnością spełni te oczekiwania, tworzywo to jest bowiem odporne na zarysowania oraz przede wszystkim niepodatne na działanie promieni UV, przez które okna z PVC w białym kolorze często żółkną. Dlatego też osoby stawiające na trwałość oraz solidność konstrukcji, zdecydowanie powinny przyjrzeć się ofercie okien aluminiowych.

Podsumowanie

Okno aluminiowe czy z PVC? Jak widać, wybór nie należy do łatwych, gdyż każdy materiał ma swoje określone wady i zalety. Wiele zależeć będzie więc od osobistych wymogów oraz od tego, jakie inwestor ma preferencje pod względem designu. Nie ulega jednak wątpliwości, że czynnikiem decydującym jest dla wielu osób także cena, która w zdecydowanej większości przypadków przemawia za oknami PVC.

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions