Kuba

Olejowanie tarasu – dlaczego warto?

 • Posted 5 lat ago
 • Uncategorized

Drewno to piękny, ale wrażliwy materiał, szczególnie użytkowany na zewnątrz. Mimo to doskonale nadaje się budowy ogrodzenia, elementów małej architektury ogrodowej czy też wykończenia tarasu. Paradoks? Absolutnie nie! Wystarczy bowiem prawidłowo je zabezpieczyć – wykorzystując do tego odpowiednie, dobrane preparaty. Wśród nich wyróżnia się olej.

 

Dlaczego konieczne jest zabezpieczenie drewna?

 

Niezależnie od tego, czy drewno użytkowane jest wewnątrz pomieszczeń, czy na zewnątrz, konieczne jest zabezpieczenie jego powierzchni. Surowe drewno, dodatkowo pozostawione bez ochrony, narażone jest m.in. na uszkodzenia, powstawanie przetarć oraz oddziaływanie wilgoci. W przypadku desek tarasowych dochodzą do tego zagrożenia pod postacią negatywnych czynników atmosferycznych, jak deszcz i śnieg, zmienne temperatury czy promieniowanie słoneczne. Drewno bez zabezpieczenia chłonie wilgoć, a dodatkowo jest narażone na powtarzający się proces zamarzania i rozmarzania, w wyniku czego butwieje, a wystawione na słońce – traci swój pierwotny kolor i szarzeje.

 

 

Dlaczego warto sięgnąć po olej do drewna?

 

Skuteczne zabezpieczenie drewna zapobiega procesom jego niszczenia. Skuteczne, czyli przeprowadzone w sposób prawidłowy i za pomocą odpowiednich środków, jak wysokiej jakości olej do drewna. Działanie oleju opiera się na bardzo prostej zasadzie: preparat wcierany w powierzchnię drewna wnika głęboko w jego strukturę, czyli wzmacnia ją od wewnątrz. Jednocześnie zabezpiecza drewno od zewnątrz i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. Nie tworzy na powierzchni drewna powłoki – pozostawia ją naturalną w dotyku.

 

Daje to bardzo naturalny efekt: odcień drewna zostaje podkreślony, rysunek słojów uwydatniony, a my czujemy pod palcami jego ciepło i fakturę. Co więcej olej nie łuszczy się i nie pęka, jak może mieć to miejsce w przypadku lakieru czy lakierobejcy.

 

Wybierając olej do zewnętrznego tarasu, szukajmy produktu o wysokiej zawartości żywic, który najskuteczniej wzmacnia strukturę drewna. Oczywiście liczy się także odporność na działanie czynników atmosferycznych. Pewną ochronę przed działaniem deszczu, wiatru czy promieniowania UV zapewni nam np. Sadolin Olej Superdeck.

 

 

olejowanie tarasu

 

 

Olejowanie tarasu jest łatwe!

 

Warto zaznaczyć, że olejowanie to doskonała propozycja także dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w renowacji drewna. Szczerze mówiąc, z olejowaniem poradzi sobie nawet osoba początkująca – wystarczy zapoznać się z informacjami zawartymi w karcie technicznej oleju, czyli zastosować się do zaleceń producenta.

 

Olej nakładamy na dokładnie oczyszczoną powierzchnię, wolną od zabrudzeń i plam. Pamiętajmy, że preparat wcieramy w surowe drewno. Przed pierwszym olejowaniem na nowe deski w pierwszej kolejności aplikujemy impregnat techniczny.

 

Olej rozprowadzamy równomiernie i dokładnie wzdłuż słojów, a nadmiar zdejmujemy bawełnianą szmatką. Do osiągnięcia pożądanego efektu potrzebujemy zazwyczaj 2-3 warstw oleju. Miejmy na uwadze, że dla zachowania pełnej ochrony drewna, konieczne jest powtarzanie zabiegu olejowania przynajmniej raz w roku (dwa razy w roku dla najlepszych rezultatów).

 

Naturalna pielęgnacja otaczającej nas przestrzeni to pozytywny trend, który nabiera na znaczeniu. A cóż może być bardziej naturalnego niż warstwa oleju! Olejowanie tarasu to prosty zabieg, który przyniesie nam jednak doskonałe efekty.

 

 

© All rights reserved. Created with Voxel

 • Home
 • Explore
 • Places
 • Events
 • Jobs
 • Communities
 • People
 • Login
 • Sign up
 • Privacy Policy
 • Terms and conditions